Udostępnij ten artykuł.

Wady i zalety owczarka podhalańskiego

Owczarek podhalański jest dumnym, mądrym i niezwykle czujnym psem, uwielbianym przez miłośników czworonogów. Jest jednocześnie jedną z pięciu polskich ras psów, zarejestrowanych przez FCI. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zakwalifikowała owczarka podhalańskiego jako polską rasę psa w typie psa pasterskiego. Doskonale odzwierciedla to pierwotne przeznaczenie podhalanów, jakim było pilnowanie stada owiec lub bydła przed atakiem wilków, niedźwiedzi lub innych drapieżników. Marzy ci się owczarek podhalański? Wady i zalety tego psa powinieneś poznać, zanim zdecydujesz się na zakup szczenięcia. Odpowiedni trening od najmłodszych lat pomoże przystosować się psu do warunków mieszkaniowych i pomoże wypracować pożądane nawyki.

Owczarki podhalańskie to psy, które bardzo chętnie uczą się nowych rzeczy. Z natury są bardzo mądre i rozumne, a także pewne siebie. Tworząc portret psychologiczny owczarka podhalańskiego, z pewnością warto uwzględnić zarówno jego zalety, jak i wady. Pozwoli to w optymalny sposób dostosować metody szkoleniowe do charakteru psa. Co prawda, wśród miłośników podhalanów dominuje pogląd, że owczarki pozbawione są jakichkolwiek wad, jednak my postaramy się zweryfikować te poglądy.

wady i zalety owczarka podhalańskiego - polskiej rasy psa

Jak każdy pies, również owczarek podhalański ma wady i zalety. Samo ich definiowanie może być już kwestią mocno indywidualną. Dla mieszkańców niewielkich mieszkań na osiedlach w dużym mieście wadą będzie fakt, że podhalan źle czuje się w takich miejscach. Dla kogoś, kto ma własny dom z dużym ogrodem, będzie to niekwestionowana zaleta. Jak widać, w przyrodzie nic nie jest czarno-białe, a odcienie szarości możemy znaleźć wszędzie, także na śnieżnobiałej sierści owczarka podhalańskiego. Charakter tych psów w najlepszym stopniu określić możemy, nazywając je czujnymi przyjaciółmi stada. Przy czym „stado”, w rozumieniu psa możne oznaczać jego najbliższych. To właśnie stada będzie bronił do upadłego, gotowym oddać za nie życie. Kiedy jego bliscy są w niebezpieczeństwie, owczarek podhalański reaguje instynktownie nie wiedząc co to strach i lęk. Z natury jest jednak bardzo spokojny, dlatego tak dobrze odnajduje się w kontaktach z ludźmi.

Owczarek podhalański jest psem, który charakteryzuje się wysokim stopniem inteligencji. Potrafi ocenić sytuację, a jeśli reaguje, oznacza to, że jest w stu procentach przekonany, że nie ma innej możliwości. Zazwyczaj, możemy spotkać go w pozycji leżącej, jako leniwego obserwatora i pieszczocha. Niech jednak nie zdziwią nas te pozory! Ta maska leniwca to idealny kamuflaż, gdyż w rzeczywistości, owczarek nieustannie monitoruje sytuację i czuwa, wypatrując potencjalnych zagrożeń. Uwielbia się bawić, nie stroni jednocześnie od ciężkiej pracy.

Wygląd owczarka podhalańskiego

Zanim zaczniemy zastanawiać się jakie owczarek podhalański ma wady i zalety, warto wspomnieć jeszcze kilka słów o jego wyglądzie. Silna i mocna budowa ciała, atletyczna sylwetka i dobre umięśnienie, skrywane pod grubą, śnieżnobiałą sierścią. Mądre i czujne spojrzenie, którym otacza wszystko, co dzieje się dookoła. Silne, masywne łapy, pozwalające na błyskawiczna reakcję i pogoń za drapieżnikiem lub obcym. Piękna, proporcjonalna, duża i silna głowa o inteligentnym wyrazie twarzy. Uszy o trójkątnym kształcie i średniej długości, dobrze owłosione i nieco grubsze. Potężna klatka piersiowa i długi tułów. Całość zwieńczona długim i obficie owłosionym ogonem. Bez dwóch zdań owczarek podhalański robi ogromne wrażenie, zarówno swoją osobowością, jak i aparycją.  wady i zalety owczarka podhalańskiego, wady i zalety owczarka podhalańskiego, wady i zalety owczarka podhalańskiego

czy owczarek podhalański ma wady

A oto wady i zalety owczarka podhalańskiego

Owczarek podhalański zalety:

• Czujny, doskonale sprawdza się jako stróż – niekwestionowana zaleta owczarków podhalańskich. Bez względu na to, czy pracują w górach przy wypasie owiec, czy ochraniają rodzinę, podhalany zawsze otaczają opieką tych, których za zadanie mają chronić.

• Piękna, proporcjonalna sylwetka - ze względów estetycznych, polskie owczarki podhalańskie zaliczane są do najpiękniejszych psów. Ich masywna sylwetka doskonale oddaje ich siłę, jednak mają przy tym naprawdę sporo wdzięku.

• Pracowitość i nieustanna gotowość do wykonywania poleceń – owczarek podhalański i jego pasterska natura to połączenie, które sprawia, że pies ten jest chętny do pracy i wykonywania poleceń. Doskonale sprawdza się jako pies pilnujący, w pracy wykazuje znaczną aktywność oraz własną inicjatywę.

• Spokojny temperament – usposobienie owczarków podhalańskich jest niezwykle spokojne. Oczywiście do momentu, gdy nie zostaną one sprowokowane lub nie wydarzy się coś, co skłoni je do działania. Niemniej jednak, są to psy, które wykazują się niezwykle łagodnym temperamentem, dlatego tak doskonale sprawdzają się jako psy domowe, także tam, gdzie są małe dzieci.

• Przywiązanie do właściciela – owczarek podhalański potrzebuje bliskości o zabiega o nią. Kocha pieszczoty i długie zabawy, dlatego będzie świetnym kompanem nie tylko do szaleństw w ogrodzie, ale także wspólnych wypraw.

• Duża odporność na trudne warunki atmosferyczne – pasterska natura robi swoje i przyzwyczaja psy do surowego, górskiego klimatu. To z kolei powodu, że podobnie jak większość psów pasterskich, również owczarek podhalański doskonale znosi zimno, silny wiatr oraz inne złe warunki. Jest też bardo odporny na wiele chorób i dolegliwości, min.: zapalenie ucha, skręt żołądka czy dysplazja stawów.

• Skłonność do samoistnego czyszczenia sierści – sierść owczarka podhalańskiego zawiera lanolinę, która pozwala mu szybko i łatwo oczyszczać swoją okrywę włosową, nawet z trudniejszych zabrudzeń.

zalety owczarka podhalańskiego

Owczarek podhalański wady:

• Niezależność – to co do jednych może być zaletą, w innych przypadkach może być wadą. Psy te mają bardzo wysokie poczucie własnej wartości, a wrodzona niezależność sprawia, że lubią same podejmować decyzje i działania.

• Bywa uparty – szczególnie, jeśli przymuszamy go do zachowań, których nie akceptuje. Przemoc, znęcanie się, zachęcanie do agresji – reakcją na takie zachowania właściciela z pewnością będzie wycofanie.

• Wymaga sporo miejsca – polski owczarek podhalański musi mieć gdzie się wybiegać! Z tego powodu, najlepszym środowiskiem dla niego będzie dom z dużym ogrodem. Niezbyt dobrze czuje się w mieście.

• Sierść wymagająca pielęgnacji – regularne wyczesywanie sierści i jej nieustanna kontrola, to obowiązki właścicieli owczarków podhalańskich.

 

Jak widać, owczarek podhalański ma wady i zalety. Jednak większość tych pierwszych możemy wyeliminować lub pracować nad nimi w trakcie systematycznych treningów, które na pewno przyniosą efekty.

Tagi artykułu: