Udostępnij ten artykuł.

Wady i zalety psów rasy owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki to czworonóg na wskroś niezwykły – dumny, majestatyczny i pełen naturalnego wdzięku. Azjata jest prawdziwym dzieckiem przyrody, wolnym zwierzęciem, które nigdy nie zostanie stłamszone przez człowieka. Jeżeli zatem szukasz żywej zabawki i liczysz na to, że pies będzie ci w stu procentach podległy, nawet nie zaglądaj do dalszej części tekstu – zawiedziesz się!

Rasa została stworzona w konkretnym celu – miała zapewnić ochronę swojemu opiekunowi oraz pilnować gospodarstwa. Z tego względu można stwierdzić, że dwiema głównymi cechami, którymi winien odznaczać się CAO są terytorialność oraz instynkt socjalny (w swojej ojczyźnie Azjata pracuje bowiem w stadzie). Silny samiec albo samica mogą wprawdzie rzucić się na drapieżnika w pojedynkę, ale zawsze bezpieczniej jest, jeżeli mają za sobą stado. Biorąc pod uwagę, że w naturalnych warunkach owczarki środkowoazjatyckie rzadko spotykają inną grupę czworonogów, nauczyły się ostrej reakcji na obce stada i aktywnej obrony swojego terytorium. Jeżeli zatem chcemy, aby nasz owczarek środkowoazjatycki był w przyszłości w pełni wartościowym osobnikiem, powinniśmy poważnie zastanowić się nad zakupem drugiego owczarka środowoazjatyckiego.

wady i zalty psów rasy owczarek środkowoazjatycki

zabawa dwóch owczarków środkowoazjatyckich

Wady i zalety psów rasy owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki zalety

Owczarek środkowoazjatycki jest psem, który charakteryzuje się wybitną cierpliwością oraz nietykalnością dzieci. Prawidłowo ukształtowany i uspołeczniony osobnik nigdy w życiu nie odważy się zaatakować dziecka, ani żadnego innego człowieka, który nie będzie zachowywał się wobec niego agresywnie. To silny, nieustraszony i cięty pies, ale nigdy agresywny bez wyraźnego powodu… A powodów do agresji zazwyczaj nie dostaje, gdyż sam jego widok wywołuje strach i wzbudza szacunek otoczenia. Owczarki zdają sobie sprawę, jak silne emocje wywołują, dlatego też czują się pewnie nie tylko na własnym terytorium, ale także na obcym gruncie – są niezależne, śmiałe i zawsze gotowe do podjęcia walki z przeciwnikiem. Z drugiej jednak strony nie szukają zaczepki na siłę i nie szczekają bez powodu. Nie lubią także narzucać się opiekunowi i znajomym; oczywiście, jak wszystkie zwierzęta potrzebują miłości i uczucia, ale są przy tym mało absorbujące. Nie mają większych wymagań życiowych – dobrze czują się zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz.

Na szczególną uwagę zasługuje silny system nerwowy psów – nawet jeżeli doznają urazu, natychmiast po wyzdrowieniu wracają do pełnienia służby.
Jako że owczarek środkowoazjatycki jest rasą, która nie została zmieniona przez człowieka, cechuje się dużą odpornością na choroby w wieku dojrzałym.
Jeśli szukasz psa, który mimo zachowania pozornego dystansu pokocha Cię nad życie, przemyśl kupno Azjaty!

wady i zalety psów rasy owczarek środkowoazjatycki

ałabaj Abdul

Owczarek środkowoazjatycki wady

Oczywiście, nasze Owczarki środkowoazjatyckie– jak wszystkie psy – mają także kilka wad, które mogą wyprowadzić opiekuna z równowagi. Pierwszą z nich jest wręcz ośli upór. Problemy może stwarzać także nadmierna samodzielność wynikająca z dawnego rytmu pracy. Opiekun musi się jednak do tego przyzwyczaić, nie ma bowiem najmniejszej szansy, że owczarek środkowoazjatycki stanie się pokorny i bezwarunkowo chętny do wykonywania naszych poleceń. To taktyk – zanim zrobi to, o co go prosimy, przemyśli, czy to, aby na pewno najlepsza możliwa opcja. Przyzwyczajmy się zatem, że nie „trenujemy” psa, ale go szkolimy, a właściwie prowadzimy bardzo dynamiczną i owocną współpracę.

Tagi artykułu: