Udostępnij ten artykuł.

Waga berneńskiego psa pasterskiego

Berneńskie psy pasterskie to stosunkowo duża i masywna rasa. Choć są to psy pasterskie, nie podlegają jednak próbom pracy. Ze względu na swoje gabaryty, wymagania i temperament berneńczyki nie nadają się dla każdego, kto marzy o psie tej rasy. Przeczytaj – waga berneńskiego psa pasterskiego. Sprawdź ile waży berneńczyk? Zobacz także tabela wagi berneńczyka.

Berneńskie psy pasterskie to duże i stosunkowo masywne psy

Wzorzec rasy berneński pies pasterski (Bernese Mountain Dog, Berner Sennenhund) według FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) ma nr 45 (data publikacji obowiązującej wersji wzorca: 25.05.2003r.). Zgodnie z zawartą we wzorcu klasyfikacją, berneńczyki klasyfikuje się w grupie 2 – Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne. W jej obrębie rasa ta znajduje się natomiast w sekcji 3 – Szwajcarskie psy pasterskie. Choć jak widać są to psy należące do ras pasterskich, nie podlegają jednak próbom pracy. Krajem pochodzenia berneńczyków jest Szwajcaria, gdzie rasa ta została uznana przez Szwajcarski Związek Kynologiczny w 1913 r. Pierwotnie były to psy stróżujące, zaganiające i pociągowe. Hodowano i użytkowano je przede wszystkim w gospodarstwach wiejskich Kantonu Berna (dzielnica Szwajcarii). Obecnie jednak berneńczyki są niemal wyłącznie psami rodzinnymi do towarzystwa oraz wielostronnymi psami pracującymi. Ponieważ rasa ta jest pokrojowo duża, silna i stosunkowo masywna, berneński pies pasterski raczej nie nadaje się do hodowli w mieście, w małych mieszkaniach na blokowiskach. Każdy, kto chciałby posiadać berneńczyka, powinien najpierw zapoznać się ze wzorcem tej rasy, a przede wszystkim z wielkością, charakterem i wymaganiami tych psów. Dlatego koniecznie przeczytaj – waga berneńskiego psa pasterskiego. Sprawdź ile waży berneńczyk? Zobacz także tabela wagi berneńczyka.

prawidłowa waga berneńskiego psa pasterskiego

Wpływ wagi i wielkości berneńskiego psa pasterskiego na jego użytkowość

W optymalnych warunkach berneński pies pasterski żyje stosunkowo krótko, bo tylko ok. 7-8 lat. Są to psy mocne oraz stosunkowo duże, choć wcale przy tym nie ociężałe. Mimo z pozoru ciężkiej budowy ciała świetnie biegają, zaganiając bydło i owce. Są jednak podatne na nowotwory (statystycznie u tej rasy stanowią one przyczynę ok. 40% zgonów), dysplazje stawowe i skręt żołądka. Mają również skłonność do nadwagi przez co waga berneńskiego psa pasterskiego musi stale podlegać rzetelnej kontroli. Rasa ta jest ponadto gęsto owłosiona i przez to wrażliwa na wysokie temperatury, dlatego berneńczyki najlepiej czuja się w terenach wysokogórskich, z których zresztą się wywodzą. Ich sierść wymaga regularnego i dość częstego szczotkowania minimum 2 razy w tygodniu (szczególnie przy wymianie włosa wiosną i jesienią). Zaniedbana sierść kołtuni się i matowieje. Berneńczyki są za to łagodne, spokojne, przyjazne, opiekuńcze i cierpliwe, nawet w stosunku do małych dzieci, gości, obcych i innych zwierząt. Mimo to świetnie stróżują, poza pasterstwem sprawdzają się też idealnie jako psy tropiące, ratownicze (lawinowe i gruzowe) i terapeutyczne (kynoterapia). Wymagają też bliskości ludzi i sporej ilości ruchu. Waga berneńskiego psa pasterskiego w połączeniu z wielkością i wymienionymi cechami decydują o tym, że psy te nie nadają się do hodowli w małych mieszkaniach i niewielkich pomieszczeniach w środku miasta.

waga szczeniaków berneńskiego psa pasterskiego

Waga berneńskiego psa pasterskiego

Zgodnie ze wzorcem FCI, berneński pies pasterski to „długowłosy , trójbarwny, więcej niż średniej wielkości, mocny i ruchliwy pies użytkowy o mocnych kończynach, harmonijny i proporcjonalnie zbudowany”. Jeśli chodzi o to ile waży berneńczyk (berneńczyk waga), dorosłe samce berneńczyki mają mieć wagę 45-60 kg, przy wzroście (wysokość w kłębie) w granicach 64-70 cm (idealny wzrost to 66-68 cm w kłębie). Natomiast dorosłe suki mają mieć wagę 35-45 kg, przy wzroście 58-66 cm (za idealną uznaje się 60-63 cm wysokości w kłębie).

Prócz właściwej wagi i wielkości, bardzo ważne są też proporcje ciała berneńczyka. I tak stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia u tej rasy ma przedstawiać proporcję 9:10. Jak widać, psy te mają być raczej krępe, niż długie. Za idealny stosunek wys. w kłębie do głębokości klatki piersiowej uznaje się proporcję 2:1. Samce muszą być też cięższe i wyraźnie masywniejsze od suk (wyraźny dymorfizm płciowy). Pełny wykaz danych na temat tego ile waży berneńczyk (waga berneńczyka) zawiera poniższa tabela wagi berneńczyka.

Tabela wagi berneńczyka

Berneński pies pasterski

wiek

Berneński pies pasterski

waga [kg]

Berneński pies pasterski

wysokość [cm]

pies

suka

pies

suka

6 tydzień

6,5

6

-

-

7 tydzień

7

6

-

-

2 miesiące

9

8

37

35

2,5 miesięcy

12

10

-

-

3 miesiące

15

12

44

41

3,5 miesięcy

18

15

-

-

4 miesiące

22

19

52

48

4,5 miesięcy

25

20

-

-

5 miesięcy

28

23

57

53

5,5 miesięcy

30

25

-

-

6 miesięcy

33

27

62

58

7 miesięcy

35

30

64

60

8 miesięcy

39

32

65

61

9 miesięcy

42

32

66

62

10 miesięcy

45

34

67

63

11 miesięcy

46

35

68

63

1 rok

48

36

68

63

3 lata

45-60

35-45

64-70

58-66


waga psa berneński pies pasterski

Waga berneńskiego psa pasterskiego – nieprawidłowości 

Jak przeczytamy we wzorcu rasy berneńskiego psa pasterskiego – „każde odstępstwo od wzorca należy traktować jako wadę. Jej ocena powinna być proporcjonalna do stopnia tego odstępstwa”. Za wadę zgodnie ze wzorcem uznaje się zatem m.in. zbyt delikatny kościec, co oczywiście automatycznie zwykle rzutuje też i na zbyt małą masę ciała (wagę) u takiego osobnika.

Tagi artykułu: