Udostępnij ten artykuł.

Waga owczarka kaukaskiego

Owczarki kaukaskie to aktualnie jedna z najcięższych i najpotężniejszych ras psów. To także jedna z najlepszych ras stróżujących. Psy te w wielu ludziach budzą jednak strach swoją agresywnością i oczywiście siłą oraz wielkością.

Kaukazy to wielkie i masywne psy

Wzorzec rasy owczarek kaukaski zgodnie z FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) ma nr 328 (data publikacji obowiązującej obecnie wersji wzorca: 13.10.2010 r.). Zgodnie z zawartą we wzorcu klasyfikacją, kaukazy zaklasyfikowano do grupy 2 obejmującej sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne. W obrębie tej grupy jest to natomiast sekcja 2.2. Molosy typu górskiego. Grupa ta obejmuje największe i najcięższe rasy psów na świecie. W przeciwieństwie do np. owczarków niemieckich, kaukazy nie podlegają próbom pracy.

prawidłowa waga psa rasy owczarek kaukaski

Rasa ta powstała w Rosji, więc Federacja Rosyjska jest uznawana za jej kraj pochodzenia. Owczarek kaukaski użytkowo jest przy tym klasyfikowany jako pies pasterski, stróżujący i obrończy. Ponieważ są to psy agresywne i nieufne w stosunku do ludzi obcych, a ponadto są pokrojowo bardzo duże, silne i masywne, kaukazy umieszczono w Polsce i wielu innych krajach na liście ras psów uznanych za szczególnie agresywne i przez to groźne dla ludzi. Ich posiadanie musi być z tego powodu zgłaszane administracyjnie i rejestrowane. Oczywiście z powodu wielkości psy te nie nadają się do hodowli w małych mieszkaniach miejskich. Każdy kto myśli o posiadaniu owczarka kaukaskiego powinien więc najpierw zapoznać się dokładnie z wielkością i charakterem tych psów. Dlatego konieczne przeczytaj owczarek kaukaski waga, kaukaz waga. Jeszcze dziś sprawdź ile waży owczarek kaukaski? Zobacz także, ile wynosi waga owczarka kaukaskiego szczeniaka.

prawidłowa waga owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski waga (kaukaz waga)

W optymalnych warunkach owczarki kaukaskie żyją przeciętnie ok. 9-12 lat. Są przy tym psami większymi niż osobniki średnie lub nawet mające duży wzrost. Psy te mają ponadto mocną i bardzo mocną oraz ciężką budowę ciała. Mają również małe wymagania, za to wielką wytrzymałość fizyczną i są odporne na choroby. Do tego są stosunkowo bardziej agresywne niż inne rasy psów, nieufne do obcych i odważne do obrony swojego terytorium oraz właściciela. Cechy te w połączeniu z ich zdolnością przystosowywania się do przeróżnych warunków klimatycznych decydują o tym, że kaukazy można hodować niemal we wszystkich strefach klimatycznych klimatu zimnego, chłodnego i umiarkowanego, jednak nie w małych pomieszczeniach i raczej nie w środku miasta. Problem stanowi głównie ich wielkość, ostry temperament i wymagająca szczególnej pielęgnacji obfita, puszysta sierść.

W kwestii tego, ile waży owczarek kaukaski (kaukaz waga), to we wspomnianym wzorcu rasy zapisano, że dorosłe psy samce kaukazy mają osiągać wagę 60-90 kg (co najmniej 50 kg), przy wzroście (wysokość w kłębie) nie mniejszym, niż 68 cm (najlepiej 72-75 cm). Natomiast dorosłe suki mają mieć wagę w granicach 50-do 70 kg (co najmniej 45 kg), przy wzroście nie mniejszym, jak 64 cm w kłębie (najlepiej 67-70 cm). Długość tułowia u psów dorosłych powinna przy tym przekraczać wysokość w kłębie o 3-8 %. Samce są nie tylko cięższe, ale też wyraźnie masywniejsze od suk. Mają też większą głowę, choć co ciekawe, często są krótsze tułowiem.

waga owczarka kaukaskiego szczeniaka ile powinna wynosić

Z kolei waga owczarka kaukaskiego szczeniaka powinna wynosić w wieku 2 miesięcy średnio ok. 10-15 kg, natomiast w wieku 3 miesięcy ok. 17-22 kg, przy wysokości w kłębie wynoszącej 50-54 cm. Większe wahania masy i wielkości szczeniąt (wzrost i waga owczarka kaukaskiego szczeniaka) w danym wieku mogą nie mieć jednak większego znaczenia, o ile po osiągnięciu wieku dorosłego parametry te zmieszczą się w obowiązującym wzorcu rasy.

dorosły osobnik owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski waga – nieprawidłowości

Jak przeczytamy we wzorcu rasy owczarka kaukaskiego – wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność zwierzęcia. Nieco większy wzrost i masa u tych psów może być dopuszczalna, o ile zostanie zachowana ogólna harmonia ich budowy (pokrój). Za wady duże w kwestii tego, ile waży owczarek kaukaski (kaukaz waga) uznaje się m.in.: słaby kościec i stawy, zbyt lekką lub zbyt ciężką budowę ciała oraz korelującą z tym zbyt dużą lub zbyt małą masę ciała, oraz zachwianie dymorfizmu płciowego (gdy samice są zanadto ciężkie i zbyt wielkie w porównaniu z samcami). Natomiast do wad dyskwalifikujących należą m.in.: wyraźne wady budowy oraz wielkość i waga poniżej wzorcowego minimum.

Tagi artykułu: