Udostępnij ten artykuł.

Waga owczarka środkowoazjatyckiego

Waga owczarka środkowoazjatyckiego (CAO) nie jest jedynym parametrem, który należy brać pod uwagę podczas oceny stanu zdrowia i kondycji czworonoga. W niniejszym artykule postaramy się zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje odnośnie do gabarytów owczarków środkowoazjatyckich oraz przypomnieć kilka podstawowych zasad dotyczących prawidłowego żywienia azjaty. 

waga owczarka środkowoazjatyckiego (CAO)

Średnie pomiary psów i suk rasy owczarek środkowoazjatycki

Wysokość w kłębie dla dorosłych psów owczarka środkowoazjatyckiego oscyluje w granicach 71 cm; warto jednak pamiętać, że osobniki mogą być też dużo wyższe – rekordzista mierzył aż 94 cm! O wiele istotniejsze jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji między wzrostem a wagą. Obwód przedniej łapy wynosi średnio 14 cm (maksymalnie z pomiarów – 18 cm). Długość głowy nie powinna przekraczać natomiast 35 cm, zaś jej obwód – 70 cm. Średnie pomiary wskazują jednak odpowiednio na 29 cm i 54 cm. Obwód kufy owczarków środkowoazjatyckich waha się w granicach 32-40 cm.

W przypadku suk wskaźniki są zawsze o kilka centymetrów mniejsze. I tak wysokość w kłębie wynosi średni 65 cm – rekord to 78 cm, obwód przedniej łapy – 12 cm (max 15 cm), długość i obwód głowy 27 i 46 cm, a obwód kufy – 28 cm.

waga owczarka środkowoazjatyckiego (alabai)

Podróżując po Azji Środkowej bardzo często można usłyszeć legendy o psach, które osiągnęły powyżej 100 cm wysokości w kłębie. Trudno jednak brać te przekazy na poważnie. Często zdarza się jednak, że psy uchodzące za giganty po dokładnym zmierzeniu miały „zaledwie” 85 cm wysokości w kłębie. Z jedenastu psów, które przekroczyły magiczny próg 90 cm, tylko dwa były zbudowane dość harmonijne. U reszt zaobserwowano pewne anatomiczne defekty.

Waga owczarka środkowoazjatyckiego

Średnia waga ciała u 70 przebadanych psów rasy owczarek środkowoazjatycki oscylowała w granicach 60-70 kg przy skrajnych wskaźnikach 49-82 kg. W odniesieniu do suk skrajne dane to 31 do 64 kg. W ocenie wyglądu i wagi suk bierze się pod uwagę przede wszystkim jej przeznaczenie oraz wykorzystanie jako matki. Najistotniejszą kwestią jest zatem masywność korpusu oraz szerokość miednicy. Wysokość w kłębie wynosząca 70 cm jest zatem dla suki owczarka środkowo-azjatyckiego bardzo dobrym wskaźnikiem.

Wwaga owczarka środkowoazjatyckiego (central asian shepherd dog)aga owczarka środkowoazjatyckiego, Waga owczarka środkowoazjatyckiego

Jeszcze do 1930 roku kynolodzy używali specjalnego wskaźnika masy ciała, który określał masę psa w warunkach polowych. Dane odnoszące się do samców w kondycji roboczej są zbieżne ze wskaźnikami wagi ciała. Trzeba jednak pamiętać, że samce „krzepną” przez długi czas i dla młodych zwierząt dane nie są w żadnym wypadku miarodajne.
Jeżeli chcecie utrzymać owczarka środkowoazjatyckiego w dobrym zdrowiu, powinniście przestrzegać zasad prawidłowego odżywiania. Więcej na ten temat znajdziecie pod tym linkiem: http://psy-pies.com/artykul/zywienie-owczarka-srodkowoazjatyckiego,689.html

Tagi artykułu: