Udostępnij ten artykuł.

Wakacje z psem

Czasami słuchając opowiadań osób, które to niedawno powróciły z wyjazdu w trakcie korzystania z urlopu dochodzimy do wniosku, że dość dawno sami nigdzie nie wyjeżdżaliśmy na dłuższy okres czasu nie mówiąc już nawet o wyjeździe do kogoś bliskiego na dwa trzy dni. Co dziwniejsze fakt w związku, z którym nie jesteśmy w stanie opuścić naszego mieszkania nie wiąże się w głównej mierze z brakiem środków finansowych, lecz z naszym ukochanym czworonożnym pupilem. Jednak czy będąc odpowiedzialnym opiekunem psa możemy mieć mu to w jakikolwiek sposób za złe?

Decydując się na wzięcie psa do swego domu doskonale wiedzieliśmy, co nasz czeka. Słyszeliśmy to zarówno z opowiadań znajomych jak też z poczynionych przez nas obserwacji. Większość osób korzystała również z fachowej literatury czytając między innymi podobnego rodzaju teksty, których to w chwili obecnej jest znaczna ilość w sieci Internetu. Również w oparciu o podobnego rodzaju teksty mamy możliwość zapoznania się z wieloma cennymi wskazówkami, które to pomogą nam wyruszyć na długo odkładany z naszej strony wyjazd. Co dziwniejsze okazuje się, że właściwego rodzaju rozwiązań tej kwestii jest kilka, może to być, zatem

 • zabranie naszego podopiecznego wraz ze sobą
 • pozostawienie psa w domu pod opieką znajomych lub rodziny lub
 • oddanie go do hotelu dla psów.

Najgorszym i ukazującym całkowitą nieodpowiedzialność, wskazującą na brak jakiejkolwiek wrażliwości osoby tego rodzaju rzeczy dokonującej jest pozbycie się psa!!

Wakacje z psem - Zabieramy psa ze sobą

Wydawać by się mogło, że jest to sytuacja dosyć prosta, polegająca na „zapakowaniu” naszego pupila do auta i wyruszenie w drogę. Niestety praktycznie rzecz biorąc we wszystkich hotelach istnieje zakaz wprowadzania psów, w niektórych zdarzają się wyjątki dla psów przewodników. Najwłaściwszym rozwiązaniem, sprawdzonym przez wiele osób jest wyjazd z naszym pupilem do gospodarstwa agroturystycznego. Kontakt z naturą doskonale wpłynie na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia jak i na poprawę zdrowia naszego psa. Przedtem jednak właściwym jest wyraźne ustalenie tej kwestii z właścicielem gospodarstwa agroturystycznego. Po przyjeździe podstawową czynnością z naszej strony jest chociażby powierzchowne zapoznanie psa z miejscem i inwentarzem na nim się znajdującym. Nierzadko pierwszy kontakt będzie wymagał założenia kagańca, który to oczywiście po zaadaptowaniu się naszego pupila zdejmujemy. Ze względu na specyfikę miejsca, jakim jest gospodarstwo agroturystyczne wskazane jest ustalenie wspólnie z jego gospodarzami harmonogramu spacerów naszego ulubieńca. Dzięki temu unikniemy wielu nieoczekiwanych spotkań, które to czasem potrafią wprawić naszego psa w prawdziwe osłupienie.

Wakacje z psem - Choroba lokomocyjna

Przed zabraniem w podróż psa należy pamiętać, iż w niektórych przypadkach możemy spotkać się z wystąpieniem choroby lokomocyjnej u tych zwierząt. Przypadłość ta znana jest także pod pojęciem kinetoza i charakteryzuje się wymiotami, które to zazwyczaj poprzedza nadmierne    

 • ślinienie się,
 • mlaskanie,
 • oblizywanie i szybsze przełykanie śliny,
 • czasami wystąpić może niekontrolowany odruch oddania moczu i biegunka.


 • Shar pei

 • Czekam na pana

 • Pasy dla psa

W celu zmniejszenia możliwości wystąpienia tej przypadłości warto abyśmy się zastosowali do kilku podstawowego rodzaju zasad. Główną regułą w tym przypadku jest oczywiście fakt, iż pies sam powinien wejść i wyjść z samochodu, niewskazane jest wpychanie czy też wnoszenie naszego pupila na „siłę” do auta. W przypadku problemów z wejściem warto jest to przećwiczyć stosując smakowitą nagrodę Jedną z ważniejszych zasad, jest dużo wcześniejsze podanie przed wyjazdem niewielkiej ilości karmy lekkostrawnej. Jeśli podróż odbywa się w trakcie ciepłego lata należy naszemu pupilowi zapewnić odpowiednia ilość świeżej wody podawanej w trakcie postojów. Postoje w takcie jazdy pozwalają także na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Innym równie ważnym i korzystnie wpływającym czynnikiem minimalizującym objawy choroby lokomocyjnej jest możliwość uchylenia okna i zapewnienie dzięki temu dopływu świeżego powietrza do wnętrza auta. Warto też jest przyswoić naszemu czworonogowi, iż wyjazd samochodem wiąże się dla niego z czymś przyjemnym, czymś, co nie wzbudza w nim lęku. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość znacznego wyeliminowania stresu.

Gdy po wypróbowaniu wszystkich znanych nam metod pies w dalszym ciągu wymiotuje w trakcie podróży wskazanym jest udanie się do placówki weterynaryjnej, w której to lekarz specjalista wypisze odpowiedniego rodzaju tabletki przeciw wymiotne. Ważne abyśmy nie stosowali sami rozwiązań farmakologicznych, które to mogą przynieść więcej złego niż dobrego naszemu podopiecznemu.

Wakacje z psem - Hotel dla psów

Najczęściej położone pośród lasów i pól, osłonięte niejako od wielkomiejskiego gwaru. W swej ofercie dysponują torami sportowymi i placami zabaw dla aktywnych psów z wykorzystaniem w pełni profesjonalnej opieki osób zajmujących się tego rodzaju placówkami.

Hotele dla psów stają się coraz to bardziej popularnym miejscem pozostawienia naszego podopiecznego w trakcie zaplanowanego przez nas wyjazdu. Dla każdego psa dłuższa rozłąka ze swym opiekunem jest dość niekorzystnie odbieranym przeżyciem, dlatego też starając się odnaleźć właściwe dlań miejsce warto zwrócić nieco bardziej szczególną uwagę na ofertę hotelu.

Najbardziej profesjonalne placówki zaoferują nam, zatem;

 • całodobową opiekę nad psem,
 • stałą opiekę weterynaryjną,
 • opiekę behawiorystyczną,
 • poznanie opiekuna psa,
 • rodzaje i ilość podawanej karmy dla psa,
 • zapewnienie identyfikatora dla psa w trakcie pobytu w placówce.

Profesjonalizm placówki potwierdzi w pierwszym kontakcie z nami wymóg posiadania książeczki zdrowia psa wraz z aktualnym stanem szczepień oraz zgoda na zawarcie umowy odnoszącej się do praw i obowiązków każdej ze stron.

W przypadku trudności ze znalezieniem odpowiedniego miejsca pozostaje zawsze możliwość skorzystania z pomocy kogoś z bliskich nam osób. Może to być rodzina lub przyjaciele, w każdym bądź razie osoby dobrze znane i porozumiewające się z pozostawionym przez nas czworonogiem.

Tagi artykułu: