Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Warzywa i owoce w diecie psa

     Jak prawidłowo żywić naszego czworonoga? Która dieta jest lepsza – oparta na samodzielnie przygotowywanych posiłkach czy karmie zoologicznej? Większość właścicieli psów bazuje na karmach gotowych. Dużą popularnością cieszy się także dieta łączona, która polega na karmieniu psów zarówno suchą karmą sklepową, jak i własnoręcznie zrobionymi posiłkami. Weterynarz może zalecić szczególną dietę, np. BARF (dietę chorobową), jeżeli pies cierpi z powodu alergii pokarmowej. Nieważne jaki typ żywienie wybierzemy – istotne, abyśmy wiedzieli, czego psom do jedzenia nie dawać i jakie produkty z naszego stołu mogą być dla nich potencjalnie niebezpieczne. W niniejszym artykule zajmiemy się kwestią podawania psom warzyw i owoców. Zachęcamy do czytania.

     Dieta psa musi być bogata w: witaminy, sole mineralne (makro- i mikroelementy), białka, tłuszcze i węglowodany. Pomimo, że nasi pupile są mięsożercami, ważny element ich diety stanowią także warzywa i owoce.

Karmienie psa odpadami z naszego stołu
    Do głównych odpadów warzywno-owocowych z „pańskiego” stołu zaliczamy:

  • resztki ziemniaków i surówek obiadowych,
  • resztki zup zawierających gotowane warzywa,
  • kawałki surowych warzyw i owoców jako resztki z przygotowywania posiłków (w tym deserów).

     Pomimo że część właścicieli praktykuje dożywanie psów resztkami, my zdecydowanie odradzamy takie zachowania. Warzywa, które wchodzą w skład ludzkich posiłków, są zazwyczaj mocno przyprawiane, a tym samym zupełnie niezdatne do spożycia przez czworonogi. Mocno przyprawione warzywa (pieprz, sól, papryka czerwona) wywołują podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego.

     Bez obawy można natomiast podawać psom w posiłku m.in. bazylię, kminek, siemię lniane, nasiona kopru, zieloną herbatę (nie zawiera kofeiny), pietruszkę, rozmaryn, kurkumę i imbir. Zioła te są dla psów nietoksyczne, a nawet korzystne dla ich zdrowia i kondycji. Zawierają wiele cennych składników biologicznie czynnych i mają działanie prozdrowotne. Pamiętajmy jednak, że powinny być dodawane wyłącznie w bezpiecznych dawkach. Produkty zawierające słodziki, używane zamiast cukru, mają toksyczny także dla ludzi ksyliton, który u psów wywołuje problemy z wątrobą.

Które owoce i warzywa są niebezpieczne dla psów?

     Wśród owoców niebezpiecznych dla psów znajdziemy, np. winogrona (także rodzynki), owoce cytrusowe i awokado. Cytrusy zawierają duże ilości olejków eterycznych, które mają działanie wymiotne i niekiedynadmiernie żółciopędnie. Winogrona mogą przyczynić się do rozwoju schorzeń układu wydalniczego. Owoce awokado są dla psów trujące podobnie jak duże pestki wielu owoców zawierające cyjanek potasu, np. pestki jabłek, wiśni i czereśni, pestki brzoskwini,  moreli i śliwek itp.

warzywa i owoce w diecie psa

    Trujące dla psów są też pestki warzyw, większość orzechów (orzechy makadamia źle wpływają na system nerwowy) i gorzkie migdały (zawierają kwas pruski). Psów nie należy też karmić grzybami, bo są dla nich toksyczne, a ponadto źle oddziałują na pracę systemu nerwowego oraz nerek i serca.

   Psom nie powinniśmy też podawać cebuli, chociaż istnieje przesąd, że przejawia działanie odrobaczające. Cebula i czosnek zawierają związki siarkowe (tiosiarczan), które mogą powodować niedokrwistość hemolityczną. Czosnek jest przy tym dużo mniej toksyczny niż cebula, dlatego możemy go dodawać do karmy zwierzęcej. Co ważne zawiera przeciwnowotworowy german, który pomaga regulować ciśnienie i poziom cukru we krwi, wzmacnia mechanizmy obronne organizmu przed alergiami. Jest przy tym bogaty w witaminy, minerały i składniki odżywcze, oraz leczy wątrobę, serce i nerki. Czosnek to także naturalny, ekologiczny środek odstraszający pchły i inne pasożyty. Nie należy jednak używać czosnku granulowanego.

    Szkodliwe w diecie psa są kwaśne warzywa, np. rabarbar, szczaw i szpinak, ponieważ zawierają szczawiooctany i powodują odkładanie złogów szczawianowych w nerkach i pęcherzu moczowym. To z kolei przyczynia się do powstawania kamieni moczowych i innych chorób układu moczo-płciowego. Należy też zachować dużą ostrożność w przypadku roślin kapustnych, np. kapusta, brokuły, kalafior, i strączkowych, np. fasola, bób, groch, bo mają dużą zawartość substancji biologicznie aktywnych, które nie są neutralizowane przez gotowanie, a mogą być ciężkostrawne i szkodliwe dla psów. Wywołują fermentację w przewodzie pokarmowym oraz niestrawności i wzdęcia, a także zaburzają pracę tarczycy.

Warzywa i owoce w diecie psa

     Ważnym elementem diety są ziemniaki, ponieważ mogą zawierać truciznę o nazwie solanina. Duże ilości solaniny znajdują się zarówno w kiełkach, jak i pędach, kwiatach oraz nasionach ziemniaka. Największe niebezpieczeństwo kryje się jednak w niedojrzałych (zielonych) i źle przechowywanych bulwach ziemniaka. Ziemniaki należy gotować na miękko, podawać starte lub dokładnie ubite w formie puree. Wtedy skrobia zawarta w ziemniakach będzie dla psa łatwostrawna. Pamiętajmy jednak, że ziemniaki stanowią przede wszystkim wypełniacz do karmy (m.in. w karmach dla psów o skłonnościach do alergii) i nie mają większych właściwości odżywczych.   Warzywa i owoce w diecie psa, Warzywa i owoce w diecie psa

Które warzywa podawać psu? Warzywa dla psa gotowane czy surowe?

     W skład psiej diety powinny wchodzić m.in. buraki ćwikłowe, marchew, pietruszka, seler. Ponieważ psy nie miażdżą zębami pokarmu, lecz połykają go w kawałkach, jarzyny należy podawać ugotowane i najlepiej pogniecione bądź też starte surowe. Można je też przyrządzać na oba sposoby jako dania mieszane.

    Jarzyny i owoce zawierają dużo włókna, a ich strawność u psów jest duża, gdyż przystosowały się w procesie udomowienia do jedzenia takiego pokarmu. Dobrze jest jednak przyzwyczajać młode psy do jedzenia jarzyn i niektórych owoców (surowej marchwi, kiszonej kapusty, ogórka i jabłka). Karma powinna być tak przygotowana, aby miała konsystencję gęstej papki i nie dała się „rozdzielić”. Jeżeli chodzi o proporcje, mięso stanowi średnio ok. 1/3–1/2 ogólnej ilości karmy. Pozostała część to węglowodany, np. kasza, i jarzyny.

Tagi artykułu: