Udostępnij ten artykuł.

Wazektomia u psa

     Wazektomia to zabieg urologiczny, który polegaj na przecięciu nasieniowodu lub nasieniowodów.  Zabieg jest wykonywany na wyczuwalnym przez skórę moszny nasieniowodzie. Na początku przecina się skórę i preparuje nasieniowód, a następnie zakłada dwie podwiązki i następnie się go przecina. Zabieg ma charakter mikrochirurgiczny, gdyż przewód ma około 3 mm w obwodzie. W wyniku zabiegu pies staje się niepłodny, niemniej nadal może być aktywny seksualnie.

   Zarówno weterynarze, jak i właściciele psów są zgodni – wazektomia mogłaby mieć zastosowanie w wypadku psów adopcyjnych u których konieczne jest wyeliminowanie późniejszego rozmnażanie. Jeżeli jednak osoba prywatna kastruje psa, robi to z kilku powodów m.in. aby obniżyć poziom testosteronu oraz ograniczyć popęd psa. Samo podwiązanie nasieniowodów nie sprawia, że pies traci popęd i przestaje się interesować sukami. To jedynie zaawansowany środek antykoncepcyjny.

Po zabiegu wazektomii pies będzie zachowywał się dokładnie tak samo jak wcześniej. Nie ma obawy, że hormony uderzą mu do głowy, a ona sam zacznie zachowywać się dziwnie.

Uwaga! Zabieg wazektomii u psów budzi duże kontrowersje zarówno wśród lekarzy, jak i etyków.

wazaktomia u psów, co lepsze wazektomia czy kastracja psa, co to jest wazektomia u psa, na czym polega wazektomia u psa, podwiązanie nasieniowodów u psa, środek antykoncepcyjny u psów, wazektomia czy jest lepsza od kastracji psa, wazektomia czy kastracja psa, wazektomia u psa, wazektomia u psa forum, wazektomia u psa opinie, wazektomia u psa za i przeciw, wazektomia u psów, wzektomia u psa koszt, wzektomia u zwierzat, zabieg po którym pies jest niepłodny, zabieg po którym pies nie interesuje się sukami, zabieg wazektomii u psa, zabieg wazektomii u psów

Tagi artykułu: