Udostępnij ten artykuł.

WEIGHT PULLING czyli psie przeciąganie ciężarów

Nic nie uczyni psa bardziej szczęśliwym i spełnionym, niż wykonywanie przez niego czynności, do której dana rasa została wyhodowana. Hodowla psów wyłącznie w celach wystawiania na pokazach i konkursach, bez zachowania cech charakteru i budowy, właściwych dla psów użytkowych danej rasy, jest błędem.

W myśl powyższej teorii, setery powinny polować, retriewery aportować a owczarki paść owce itd. Jednak nie u wszystkich ras jest to tak oczywiste. Wprawdzie dogowate, mastiffy czy bullterriery mogą zostać użyte do celów obronnych, jednakże jeszcze bardziej typowym przeznaczeniem (np. mastiffów) w przeszłości, były walki z dzikimi zwierzętami, innymi psami i z ludźmi. Służyły także jako psy bojowe na wojnie. Obecnie takie postępowanie jest jednak nielegalne, bo niehumanitarne. Zatem w jaki sposób rozwijać te rasy psów, aby nie kolidowało to z wymogami dnia dzisiejszego, oraz aby nie rozwijać u nich agresji? Podobny problem mają także właściciele psów ras pociągowych (np. syberyjskie husky i alaskan malamute). Wszystkie te rasy łączy jedna wspólna cecha – są to wspaniali atleci o ogromnej sile i woli sportowej walki. Psy te chętnie ciągną na smyczach, jeśli tylko pozwolimy im na to, ponieważ w sensie fizycznym, pies jest lepiej przystosowany do funkcji ciągnięcia, niż używany do tego celu koń lub wół. Przeliczając na kilogram masy ciała, pies jest bowiem w stanie uciągnąć kilkakrotnie więcej niż koń.

Definicja WEIGHT PULLING

Weight pulling (nazywany też „strong dog”) to jeden z psich sportów, polegający na przeciąganiu ciężarów. Jest to sport, w którym liczy się siła i wola walki psa, w przeciwieństwie do większości psich dyscyplin sportowych, gdzie główną rolę odgrywa przede wszystkim szybkość i zwinność (np. agility).

Weight pulling czyli przeciąganie ciężarów ma swoje trzy główne odmiany/rodzaje i są to: weight pulling na kołach, weight pulling na szynach i weight pulling na śniegu. W dwóch pierwszych konkurencjach udział biorą głównie psy masywnych ras bojowych (np. pitbulle i amstaffy), natomiast w trzeciej konkurencji – głównie psy pociągowe (np. husky i malamuty).

Historia WEIGHT PULLINGU

Weight Pulling czyli psie przeciąganie ciężarów jest sportem, który wywodzi się z dawnych czasów, gdy psy były używane jako zwierzęta zaprzęgowe. Najpierw psy zaczęto używać jako zwierzęta robocze do przeciągania ciężarów. Potem wymyślono, by zrobić z tego konkurencję sportową. Wprawdzie pomysł ten został po raz pierwszy wcielony w życie już nieco wcześniej, jednakże dopiero w listopadzie 1984 r. powstała w Ameryce Północnej organizacja, która zajęła sie uporządkowaniem reguł i zawodami w przeciąganiu ciężarów dla psów – np. International Weight Pulling Association (IWPA). Zgodnie ze statusem tej organizacji, zajmuje się ona rozwijaniem sportowej rywalizacji w zakresie ciągnienia ciężarów przez psy, celem podtrzymania oraz rozwijania użytkowego charakteru poszczególnych ras. Przygotowanie psów do rywalizacji sportowej organizowanej przez IWPA(m.in. na Dog Breeders Association), przyczynia sie do utrzymania ich w dobrej kondycji fizycznej.

WEIGHT PULLING czyli psie przeciąganie ciężarów

WEIGHT PULLING na świecie i w Polsce

Od 2000 r. zawody te są organizowane coraz częściej także poza USA i Kanadą, m.in. w Europie. W 2000 r. po raz pierwszy zorganizował je brytyjski United Kennel Club UKC dla ras pociągowych (Klub Rasy alaskan malamute). Od kilku lat jest także prowadzona edukacja społeczeństwa na temat tego sportu, jako pozytywne wykorzystanie dla aktywnych psów. Obecnie znaczące światowe konkursy odbywają się m.in. w 6 krajach: w Wielkiej Brytanii, Meksyku, Puerto Rico, na Filipinach, w Irlandii, Kanadzie i USA, i nadal przybywa nowych chętnych, gdyż popularność tego sportu rośnie. Coraz to nowe organizacje promujące ten sport powstają zarówno w obu Amerykach, jak i w Europie oraz Azji (np. ADBA, czyli  American Dog Breeder's Association, organizująca zawody przeciągania dla pitbulli).

W Polsce ta dyscyplina sportu jest jeszcze stosunkowo młoda, chociaż już dobrze się rozwijająca. Organizowane są u nas zawody, w których udział biorą głównie pitbulle i amstaffy (np. Polish Pit Bull Show), oraz husky i malamuty (zawody w uciągu psów zaprzęgowych odbywają corocznie w maju od 2000 r. we wsi Wysoka k/ Wadowic – Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Uciągu Psów Zaprzęgowych; oraz w Cielmicach na Śląsku – Międzynarodowe Zawody Psów w Weight Pullingu).

Psy biorące udział w zawodach weight pullingu osiągają imponujące wyniki, przeciągając ciężary o wadze przekraczającej 1000 a nawet 2000 kg.W Polsce najsilniejszą okazała się suczka imieniem Jazda, która pociągnęła ponad 3 tony (psy na świecie ciągają nawet 4,5 tony). W Polsce odbyła się także pierwsza edycja Pucharu Europy w tej dyscyplinie, a kolejne odbyły się w Czechach i na Słowacji. Puchar Europy rozgrywany był już u nas kilka razy. Dominują w nim Czesi i Słowacy, gdzie tego typu imprezy odbywały się już dziesięć lat wcześniej, niż w naszym kraju.

Zasady zawodów WEIGHT PULLING

Zasady tej dyscypliny sportowej są proste – pies musi po prostu przeciągnąć bez faulu sanki lub wózek z ciężarem, na odległość 10 m (odległość obowiązująca w Europie) lub 16 stóp (odległość obowiązująca w USA).

Handler (prowadzący i trener psa, handlerem nie musi być właściciel, może to być osoba wynajęta do trenowania i wystawienia psa w zawodach) może zachęcać psa na różne sposoby, nie może jednak dotykać psa, używać smakołyków, zabawek lub innych przedmiotów, szczuć psa oraz wykorzystywać innych zwierząt, stymulując nimi psa do ciągnięcia.

Zawody weight pulling czyli przeciąganie ciężarów są otwarte dla wszystkich psów, zarówno rasowych jak i mieszańców. Psy podzielone są na kategorie wagowe (w USA jest ich 6), przy czym dla każdej kategorii obowiązuje maksymalny limit wagi dla pierwszego ciągnienia, ze względu na bezpieczeństwo oraz zdrowie zwierząt uczestniczących w zawodach.

Regulamin zawodów w przeciąganiu ciężarów jest stosunkowo prosty. Konkurencja ta może odbywać sie na dwóch rodzajach podłoża, w zależności od pory roku. W zimie odbywa się na śniegu, a latem na krótko przyciętej trawie. Podłoże na którym ciągnie pies, powinno być takie samo jak to, po którym toczy się wózek (lub sanie).

próba uciągu psów zaprzęgowych

Przygotowanie psa do próby uciągu

Zawody mogą być także rozgrywane pod dachem, wtedy podłoga musi być pokryta wykładziną podłogową. Teren do przeciągania ciężarów, powinien być oddzielony od obserwujących widzów za pomocą barierki. Wymiary takiego pola do niniejszej konkurencji powinny wynosić: szer. 20 stóp, dł. 35 stóp.

Rywalizujące psy zostają kolejno zaprzężone do specjalnych sań zimą lub wózka latem, na których układa się odpowiedni ciężar. Ciężar samego wózka także jest wliczony do całkowitej wagi. Konstrukcja wózka (lub sań) powinna być sztywna, z luźno kręcącymi się kołami, z rozstawem kół na min 30 cali, ale nie więcej niż 48 cali. Wózek (sanie) musi być w stanie unieść ciężar 4,000 funtów. Psa do wózka zaprzęga się taśmą plecioną lub nylonową w kształcie litery "Y", skierowaną szerszą stroną w kierunku wózka.

Na sygnał sędziego, pies zachęcany przez właściciela lub osobę prowadzacą (handler), zaczyna ciągnąć wózek z ułożonym na nim obciążeniem. Właściciel lub handler, w czasie trwania konkurencji może znajdować się w pobliżu wózka, lecz wyłącznie przed linią startu. Może też znajdować się z przodu przed ciągnącym zwierzęciem, lecz wówczas musi przebywać poza linią kończącą ciągnienie. Dotknięcie psa przez osobę prowadzącą, automatycznie dyskwalifikuje startującego psa. Niedozwolone jest także używanie żywności jako zachęty dla psa. Tylko osoba prowadząca może też wydawać psu komendy za pomocą głosu lub sygnałów dawanych ręką.

Psom uczestniczącym w zawodach przysługuje tylko jedna próba na ciągnięcie każdego z określonych ciężarów. W przypadku pęknięcia uprzęży psa, lub innej nieprzewidzianej i niezawinionej awarii technicznej, przysługuje jednak jeszcze jedna próba ciągnięcia. Podobnie jest w razie false startu, wtedy także pies ma prawo ciągnąć jeszcze raz. Jednakże po dwóch kolejnych false startach, następuje dyskwalifikacja zawodnika. Pies zostaje zdyskwalifikowany także wtedy, gdy nie ukończy danego przeciągania.

W myśl obowiązujących zasad, pies musi pociągnąć wózek na dystans 16 stóp (w Europie 10 m). Czas na wykonanie tej czynności ograniczony jest do jednej minuty. W przypadku pociągnięcia takiego samego ciężaru przez dwa psy, o zwycięstwie decyduje czas, w którym dany pies zdołał przeciągnąć ten ciężar. Wózek z ciężarem musi być umieszczony tak, aby przednie koła stały za linią startu i dotykały jej. Wyścig zostaje zakończony, gdy linię mety dotkną przednie koła wózka.

Zgodnie z zasadami IWPA oraz organizatorów europejskich, zdrowie psów uczestniczących w takich zawodach jest celem nadrzędnym, dlatego też stan ich zdrowia sprawdzany jest bezpośrednio przed zawodami. Jeśli któryś z potencjalnych uczestników wykaże jakiekolwiek oznaki choroby lub choćby zmęczenia, nie zostaje dopuszczony do konkurencji na wniosek sędziego. Z tej samej przyczyny nie mogą rywalizować w zawodach suki szczenne. Na zawodach obowiązuje także limit wiekowy dla psów. Każdy zawodnik musi być co najmniej w wieku 12 miesięcy, ale nie starszy niż 12 lat.

Psy biorące udział w zawodach startują w różnych przedziałach wagowych, np.35-45 lbs, 45-55 lbs, 55-65 ibs, suki i psy startują osobno. Jeśli w dniu zawodów waga psa jest wagą idealnie graniczną dwóch przedziałów, właściciel wybiera tę grupę, która jego psu najbardziej odpowiada. Różne przedziały wagowe pozwalają na odpowiednie trenowanie psa, tak aby osiągnął swoją optymalną wagę, taką która pozwoli mu najefektywniej ciągnąć ciężar. Podczas procesu ważenia psa, jego wagę zaokrągla sie w dół do najbliższej liczby całkowitej. Wzrost ciężaru dyktuje sędzia.

psi sport w przeciaganiu ciężarów przez psa

Po każdych zawodach przyznaje sie psom odpowiednią ilość punktów: 5 punktów dla zwycięzcy każdej z kategorii wagowych, 3 punkty za drugie miejsce oraz 1 punkt za miejsce trzecie. Dodatkowo każdy pies otrzymuje 1 punkt za każdego pokonanego psa w swojej wadze. Pies który kończy konkurencję jako ostatni w swojej wadze, otrzymuje 1/2 punktu. Suma punktów z pięciu najlepszych startów psa, używana jest potem do klasyfikacji rocznej, która podliczana jest zarówno na śniegu, jak i na trawie, oraz całościowo. Niezależnie od tego, psy mogą otrzymywać tytuły robocze za przeciągnięcie ciężaru będącego odpowiednią wielokrotnością masy ich ciała. Klasa „Ace of Ace”, czyli „Asa Asów”, to klasa championów, przeznaczona tylko dla najlepszych zawodników.

Nad właściwym przebiegiem zawodów czuwa (w USA przydzielony przez IWPA) sędzia główny, do którego również należy ostateczna decyzja w przypadku sporów, protestów lub niejasności regulaminowych. Zawody weight pulling czyli przeciąganie ciężarów odbywają się bardzo często jako impreza towarzysząca wystawom psów. Przejrzystość oraz prostota zasad zachęca do uczestnictwa w tych zawodach, toteż konkurencja ta wraz z upływem czasu zdobywa sobie rosnące grono zwolenników. Najfajniejsze w tych zawodach jest to, że tych psów się do niczego nie zmusza i robią dokładnie tyle, ile chcą.

Sporty podobne do WEIGHT PULLING

Wśród podobnych konkurencji sportowych znajdują się m.in.: high jump, czyli skok wzwyż do gryzaka i utrzymanie się na nim psa za pomocą szczęk przez ok. 5 sek. (oficjalny rekord Polski to 232 cm); spring pole polegający na wyskoku psa i chwyceniu zębami zawieszonej na pewnej wysokości liny i utrzymywaniu się za pomocą szczęk; weight pull sprint, czyli konkurencja polegająca na ciągnięciu na czas roweru na dystansie 30-50 metrów; weight drag pulling, czyli przeciąganie na czas sań na odległość ok. 20 m; tug of war, czyli konkurencja polegająca na przeciąganiu liny przez dwa psy lub dwie suki w zbliżonej wadze; oraz wall climbing, czyli psia wspinaczka po ścianie.

Tagi artykułu: