Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Welsh Corgi Pembroke

WELSH CORGI PEMBROKE

Historia

Welsh corgi wywodzą się od psów należących do Celtów, którzy przybyli na Wyspy Brytyjskie ponad 2000 lat temu. Pembroke wzięły swoją nazwę od hrabstwa Pembrokeshire w południowo-zachodniej Walii; pokrewna im rasa – Cardigan –pochodzi z hrabstwa Cardiganshire.
Słowo ‘corgi’ to prawdopodobnie zbitka dwóch słów – ‘cor’ (karzeł) i ‘gi’ (pies), co w wolny tłumaczeniu oznacza po prostu ‘małego psa’. 
Z rasą związanych jest wiele legend. Jedna z najciekawszych głosi, że psy były wierzchowcami wróżek, które w dawnych czasach żyły na terenach Walii. Magiczne istoty miały zniknąć z powierzchni ziemi, kiedy chłopi, pochłonięci obowiązkami dnia codziennego, przestali w nie wierzyć i oddawać należną cześć. Wróżki zostawiły jednak pamiątkę w postaci parki psów, która została odnaleziona przez grupkę dzieci bawiących się przy strumyku. Od tego czasu Corgi zamieszkały wraz z ludźmi, nauczyły się pilnować obejścia i wypasać trzodę. Podobno po dziś dzień na rudo umaszczonych pieskach widoczne są ślady czarodziejskiej uprzęży.
Pierwsze historyczny opis rasy został zawarty w walijskim zbiorze praw opracowanym przez władcę Hywela Dda w 920 roku. Psy były bardzo cenione przez szlachtę; za zabicie czystej krwi Corgi trzeba było zapłacić wysokie odszkodowanie.  

Współczesne Pembroke pochodzą najprawdopodobniej od psów gockich – szwedzkich vallhundów.

 Aż do końca XIX w. liczebność populacji Corgi utrzymywała się na stałym poziomie. Niestety, zmiany zachodzące w gospodarce, stanowiące wynikową rewolucji przemysłowej, spowodowały, że zainteresowanie rasą zmalało. Na początku XX wieku psy pojawiły się na kilku wystawach rolnych, zwracając uwagę hodowców i miłośników psów rasowych. W 1925 roku założono pierwszy klub rasy, a trzy lata później zaprezentowano czworonogi na wystawie w Crufts. Przez długie lata Cardigany i Pembroki były uznawane za dwie odmiany tej samej rasy i dowolnie ze sobą krzyżowane. Dopiero w 1934 roku rozdzielono rasy i opracowano oddzielne wzorce.

Ciekawostka!

Pembroki to ulubione psy rodziny królewskiej – największą ich miłośniczką jest królowa Elżbieta II, która pierwszego pieska otrzymała od swojego ojca, Jerzego VI, w 1933 roku.

Dwa psy rasy Welsh Corgi Pembroke

Psy Welsh Corgi Pembroke

 Wygląd

Welsh Corgi Pembroke to krótkonogi, mocny i krępy czworonóg, który mimo niewielkiego wzrostu wydaje się bardzo silny i wytrzymały. Głowa psa ma lisi kształt. Czaszka dość szeroka i płaska między uszami, stop umiarkowanie zaznaczony. Długość kufy do długości mózgoczaszki jak 3 do 5. Kufa lekko spiczasta. Nos czarny. Oczy okrągłe, średniej wielkości, nie wypukłe, brązowe, stonowane z umaszczeniem. Uszy stojące, średniej wielkości, lekko zaokrąglone na końcach. Linia przeprowadzona od końca nosa przez oko przejdzie przez czubek ucha lub blisko niego. Szczęki mocne, zgryz nożycowy. Szyja średniej długości. Kończyny przednie o mocnym kośćcu, krótkie i możliwie proste. Ramię lekko wykrzywione, opasujące szeroką klatkę piersiową. Łokcie dobrze przylegające do boków, łopatka skośna, tworząca z ramieniem kąt zbliżony do prostego. Kończyny tylne mocne i sprawne, dobrze kątowane w stawach skokowych, krótkie, o mocnym kośćcu. Śródstopia proste i równoległe. Łapy owalne, zwarte, dobrze wysklepione, dwa środkowe palce nieco dłuższe. Pazury krótkie i mocne. Tułów średniej długości, nigdy krótki, oglądany od góry lekko zwężający się ku tyłowi.

Grzbiet prosty, klatka piersiowa szeroka i głęboka, dobrze ożebrowana. Ogon krótki, najlepiej naturalny, cięty – krótki, niecięty – osadzony na przedłużeniu linii grzbietu. Naturalnie noszony powyżej linii grzbietu kiedy pies jest w ruchu lub w stanie pobudzenia. Ruch żwawy i swobodny, ani luźny, ani związany. Krok długi, niewysoki, pełna harmonia akcji przodu i tyłu. Włos średniej długości, prosty, z gęstym podszerstkiem. Szata nigdy nie miękka, kędzierzawa czy szorstka. Maść jednolicie ruda, śniada lub płowa, czarna podpalana, także z białymi znaczeniami na łapach, piersi i szyi. Dopuszczalna niewielka ilość bieli na głowie i pysku.
Psy osiągają od 25 do 30 cm wysokości w kłębie. Dorosłe psy ważą od 10 do 12 kg, suki są lżejsze, a ich waga oscyluje w granicach 9-11 kg.

Welsh Corgi Pembroke

Ogon u West Corgi

     Większość Welsh Corgi Pembroke rodzi się bez ogonów. Ogon standardowo winien być zadokowany. Rytuał dokowania ma swój początek w głębokiej historii, kiedy psy były jeszcze wykorzystywane do prac pasterskich w Zjednoczonym Królestwie. Według prawa podatkowego każdy pies do towarzystwa był uznany jako „dobro luksusowe”, a zatem jego właściciel musiał zostać opodatkowany. Zapisy prawne przewidywały jedna, że psy pasterskie miały zostać zwolnione z podatku, kiedy właściciel podda je zabiegowi dokowania. Standard rasy stwierdza, że ogony powinny być zadokowane do długości pięciu centymetrów.

Welsh Corgi Pembroke temperament

Pembroke to żywy, pogodny i przyjacielski czworonóg, który uwielbia spędzać czas z rodziną. Doskonale dogaduje się z dziećmi; jest bardzo cierpliwy i ma zrównoważony temperament. Otwarty w stosunku do ludzi, nie wykazuje skłonności do agresji. Dobrze uspołeczniony Corgi zwykle dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami; nie wszczyna bójek, ale zaatakowany nie pozostanie dłużny. W stosunku do małych zwierząt domowych jest tolerancyjny.
Psy nie znoszą bezczynności, chociaż leżenie przez kilka godzin w jednej pozycji nie jest im obce – szczególnie jeżeli w rodzinie jest niemowlę. Pembroke uwielbiają kłaść się koło małego dziecka i towarzyszyć mu w czasie snu.
Opiekun powinien zapewnić pupilkowi stałą dzienną dawkę ruchu. Przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia musi być dłuższy i trwać co najmniej 45 minut. W czasie przechadzki powinniśmy aktywizować czworonoga i zapewnić mu odpowiednią stymulację psychiczną, np. przechwytywanie frisbee. Rasa sprawdzi się także w typowo psich sportach, np. agility, obedience czy flyball.

Użytkowość  

W dawnych corgi spełniały funkcje psów zaganiających bydło i owce. Ich system pracy był prosty – obiegały stado, szczekały, a następnie łapały nieposłuszne zwierzęta za pęciny. Jako że są małe i zwinne, z łatwością udawało się im unikać kopnięć. Jeżeli zaistniała potrzeba, tępiły także szkodniki na farmach.

Szczeniaki Welsh Corgi Pembroke

Szczeniaki Welsh Corgi Pembroke

 Zdrowie i Pielęgnacja

Corgi linieją obficie dwa razy do roku – wówczas wypada cały podszerstek i niewielka ilość włosa okrywowego. W pozostałych okresach wystarczy wyczesywać psa raz na tydzień, wykorzystując do tego celu gęsty grzebień albo pudlówkę.
Rasa jest generalnie zdrowa. Do najczęstszych przypadłości zaliczamy kulawiznę młodzieńcza, która mija wraz z wiekiem i w większości przypadków nie wymaga leczenia. Średnia długość życia psa wynosi 12-16 lat.

Wysokość: Psy osiągają od 25 do 30 cm wysokości w kłębie.

Waga: Dorosłe psy ważą od 10 do 12 kg, suki są lżejsze, a ich waga oscyluje w granicach 9-11 kg.

Umaszczenie: Maść jednolicie ruda, śniada lub płowa, czarna podpalana, także z białymi znaczeniami na łapach, piersi i szyi. Dopuszczalna niewielka ilość bieli na głowie i pysku.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Do najczęstszych przypadłości zaliczamy kulawiznę młodzieńcza, która mija wraz z wiekiem i w większości przypadków nie wymaga leczenia.

Pielęgnacja: Welsh Corgi Pembroke linieją obficie dwa razy do roku – wówczas wypada cały podszerstek i niewielka ilość włosa okrywowego. W pozostałych okresach wystarczy wyczesywać psa raz na tydzień.

Rodzina: Pembroke to przyjaźnie nastawione wobec ludzi, energiczne i kontaktowe psy, które bezwarunkowo kochają wszystkich członków rodziny. Akceptują dzieci i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, o ile zostały prawidłowo uspołecznione w okresie szczenięcym.

Kraj pochodzenia: Walia

Inne nazwy: Pembroke

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 1700 do 2200 złotych. Źródło (olx, zoomie,  aukcjezwierzat)

Klasyfikacja FCI grupa I, sekcja 1 wzorzec 39. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: