Udostępnij ten artykuł.

Rasa: West highland white terrier

     WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

    West highland white terrier to jedna z ras psów należąca do grupy terierów zaklasyfikowana do sekcji terierów krótkonożnych. To typ wilkowaty i nie podlega próbom pracy. Inne nazwy tej rasy to "westie, westik, westi, west".

Historia

     West highland white terrier pochodzi ze Szkocji. Wywodzi się od rasy cairn terier (pies o rudo-brązowej sierści) i teriera szkockiego. Wśród tych ras czasem rodziły się też osobniki białe, których początkowo nie angażowano do polowań. Myśliwi uznali  bowiem, że małe białe psy nie nadają się do wykonywania prac łowieckich. Ostatecznie jednak west highland white terier miał być wykorzystywany do polowań na wydry,lisy i szkodniki, np. myszy, szczury, borsuki.

Wygląd

     Masa ciała teriera waha się w granicach 7-10 kg, a wysokość w kłębie nie przekracza 26-30 cm (średnio ok. 28 cm). Czaszka wypukła i stosunkowo szeroka z dobrze zaznaczonym stopem, jednak dość krótką kufą, która w żadnym wypadku nie powinna być zbyt spiczasta. Szczęki mocne, zgryz idealnie nożycowy. Uszy małe i trójkątne, a u dorosłych psów muszą być bezwzględnie stojące (do ich postawienia u młodego psa powinno dochodzić najpóźniej w okresie wymiany zębów). Nos, powieki i fafle koloru czarnego (pigmentowane). Szyja muskularna i stopniowo rozszerzająca się od nasady – swobodnie wtapia się w skośnie ułożone łopatki. Tułów zwarty i solidny, grzbiet – prosty. Lędźwia mają być szerokie i silne, a klatka piersiowa głęboka. Żebra dobrze wysklepione w swej górnej części i odrobinę spłaszczone na bokach. Tylne żebra (tzw. żebra rzekome) długie, a odległość między ostatnimi z nich a biodrami (tzw. słabizna) – krótka. Ogon prosty o długości 12,5-15,0 cm. Oczy u psów są szeroko rozstawione i średniej wielkości. Jasne oczy są bardzo poważną wadą. Kończyny przednie krótkie i muskularne, proste, porośnięte krótka sierścią, która jest szorstka w dotyku i gęsta.


  • West highland white terrier

  • West highland white terrier

  • West highland white terrier

     Łopatki ustawione skośnie, ale szerokie i ściśle przylegające do klatki piersiowej. Staw ramienny (barkowy) jest wyraźnie wysunięty ku przodowi, tworząc tym samym stosunkowo wydatne przedpiersie. Kończyny tylne na widoku z góry są muskularne i szerokie, są też krótkie i o silnych ścięgnach. Uda silnie umięśnione i niezbyt szeroko rozstawione. Stawy skokowe należycie kątowane i dobrze ustawione pod tułowiem. Gdy pies stoi lub porusza się, pięty znajdują się dosyć blisko siebie (stawy skokowe spionowane lub słabe są poważną wadą). Łapy kończyn przednich większe od łap kończyn tylnych.

     Mają być też okrągłe i o proporcjonalnej wielkości oraz mocne i o grubych opuszkach. Opuszki i pazury, podobnie jak oczy, powinny być ciemne, najlepiej całkowicie czarne. Włos dwojakiego rodzaju – okrywowy i podszerstek. Włos okrywowy o długości ok. 5 cm, twardy i bez śladu lokowatości. Rzadka sierść jest wadą. Podszerstek krótki, miękki i gęsty. Umaszczenie oczywiście czysto białe, przy czym małżowiny uszu i brzuch są lekko szare.

Poruszanie się i chód west highland white teriera

     Jego ruch ma być wydajny i swobodny. Kończyny, poczynając od łopatek, powinny być stawiane prosto do przodu (przed siebie). Tylne kończyny elastyczne w stawach skokowych i kolanowych, powinny poruszać się sprężyście i dynamicznie podążać za przednimi. Stawy skokowe skierowane pod tułów, tak aby nadać łapom należyty impuls wypchnięcia. Sztywne chody i krowia postawa (zarzucanie łapami) są wysoce niepożądane.

Temperament

     Westie jest psem energicznym i rzadko się męczy; bardzo aktywny zarówno w domu, jak i w czasie spacerów.  Ma wesołe, pogodne i przyjazne usposobienie. Jest bardzo posłusznym psem i szybko przywiązuje się do swojego opiekuna, dzielnie towarzysząc mu w czasie wykonywania wszystkich domowych czynności. Mimo swoich niewielkich rozmiarów bywa agresywny w stosunku do innych psów – szczególnie w czasie spacerów. Nie toleruje zaczepek. To bardzo inteligentny pies, jednak pozbawiony pracy i ruchu, staje się uciążliwy w prowadzeniu. Jeśli tylko mu na to pozwolimy, to szybko sam ustali hierarchię w „ludzkim stadzie”.


  • West highland white terrier

  • West highland white terrier

  • West highland white terrier

Zdrowie i Pielęgnacja

     Jest to rasa długowieczna żyjąca nawet 17-18 lat. Większość psów nie miewa problemów zdrowotnych. Dość często występują jednak problemy skórne, choroby stawów biodrowych oraz schorzenia wątroby. Niewątpliwą zaletą rasy jest brak typowo psiego zapachu (skóra sucha).

     West highland white terrier powinien być czesany trzy razy w tygodniu. Wymaga też regularnego trymowania sierści. Zalecane jest też stosowanie środków wybielających sierść.

Wady i zalety west highland white teriera

     Zważywszy na niewielkie rozmiary czworonogów można je trzymać zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Są radosne i chętne do zabawy, jednak z powodu temperamentu mogą bywać nieco agresywne wobec dzieci. Westy są złym wyborem dla osób, które Pies ten za to świetnie alarmuje właściciela, gdy coś się dzieje w pobliżu, a nawet chce go bronić. To bardzo mądry i inteligentny czworonóg, jednak pozbawiony pracy i ruchu, staje się uciążliwym.

West highland white terrier a dziecko

      Psy tej rasy mogą bywać nieco agresywne wobec dzieci. Mają bowiem żywy temperament i potrzebę dominacji. Nie tolerują zaczepek, różnych form złego traktowania.

Wysokość: Dorosłe psy osiągają średnio od 26 do 30 centymetrów wysokości w kłębie.

Waga: Waga dorosłych psów waha się w granicach 7-10 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalne jedynie białe umaszczenie.

Zdrowie: Psy dość często chorują na przewlekłe zapalenie wątroby spowodowane nadmiernym odkładaniem się miedzi w organizmie. Oprócz tego u psów często występuje aseptyczna martwica główki kości udowej (choroba Legg-Perthesa). Sporadycznie zdarza się osteopatia czaszkowo-żuchwowa dotykająca szczenięta w wieku 3-8 miesięcy. Z racji białego umaszczenia westie bywa podatny na alergie kontaktowe i pokarmowe, nietolerancje pokarmowe oraz atopie.

Pielęgnacja: West wymaga regularnego trymowania sierści.. West wystawowy musi być trymowany, a nie obcięty. Opiekun powinien także zainwestować w środki wybielające sierść.

Rodzina: Westie to typowy terier o dużym temperamencie; żywiołowy, niezależny, nieustraszony i obdarzony silnym charakterem. Czworonóg jest bardzo żywiołowy i aktywny. Mocno przywiązany do właściciela może chodzić za nim krok w krok. Nie jest przesadnie absorbujący i nie wymaga stałej uwagi. Dobrze nastawiony do ludzi, chociaż czasem bywa nieufny.

Kraj pochodzenia: Szkocja

Inne nazwy to: westie, westik, westi, west

Klasyfikacja FCI – grupa III, sekcja 2, numer wzorca 85. Nie podlega próbom pracy.

Cena szczeniąt z rodowodem: 2500 - 7000 złotych (źródło: Allegro, Alegratka, Olx, Szczeniaki)*

Tagi artykułu: