Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Westfalski gończy krótkonożny

Historia

Westfalski gończy krótkonożny to mały pies myśliwski pochodzący z Westfalii (Niemcy) będący mniejszą wersję Gończego niemieckiego. Rasa jest znana od XII w. W dawnych czasach była bardzo popularna na niemieckich dworach szlacheckich. Powstała w wyniku krzyżowania wyżłów niemieckich krótkowłosych z bassetami (typu jamnik).

Wygląd

Westfalski gończy krótkonożny to kompaktowy czworonóg o mocnej budowie ciała i szlachetnej głowie. Ma średniej długości, zwisające uszy oraz krótkie nogi i długi ogon, który jest ustawiony wysoko i noszony w górze.
Głowa widziana z przodu wydaje się typowa dla niemieckiego gończego – wąska i wydłużona. Potylica wystaje tylko nieznacznie. Stop minimalny. Grzbiet nosa lekko łukowaty. Wargi umiarkowanie pokrywają się. Zgryz nożycowy, zęby niezwykle dobrze rozwinięte, mocne. Oczy raczej ciemne, przyjazne w wyrazie. Uszy średniej długości, szerokie, dobrze przylegające, z lekko zaokrąglonymi końcami. Szyja niezbyt długa, zwężająca się w kierunku głowy. Skóra na szyi jest luźna, ale nie tworzy podgardla. Grzbiet lekko wysklepiony, średniej długości. Lędźwie szerokie, silnie rozwinięte. Zad opadający ukośnie. Klatka piersiowa długa. Brzuch nieznacznie podciągnięty w kierunku zadu. Ogon noszony wysoko, bardzo gruby u nasady. Spód ogona jest szorstki, górna strona posiada gładki włos. Kończyny przednie dobrze rozwinięte. Łokcie przylegające. Tylne nogi są znacznie silniej rozwinięte w stosunku do kończyn przednich. Mięśnie ud ustawione niemal prostopadle do podłoża. Powłoka wierzchnia bardzo gęsta i gruba. Krótszy włos występuje na głowie, uszach i dolnej części nóg; dłuższy na plecach, szyi i pod spodem ogona. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są wszystkie tony od żółtości do czerwieni z czarnym siodłem lub płaszczem i białymi oznakowaniami obejmującymi pysk, kołnierz, piersi, nogi i końcówkę ogona. Niepożądane są psy dwukolorowe oraz czworonogi z czarnymi oznaczeniami na głowie.
Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj od 30 do 38 cm wysokości w kłębie.

Szczeniaki westfalski gończy krótkonożny

Szczeniaki rasy Westfalski gończy krótkonożny

Westfalski gończy krótkonożny temperament i użytkowość

Westfalczyki to niezwykle wytrzymałe, zwinne i waleczne psy, które wykazują się dużą zaciętością w czasie polowań. Mają bardzo dobry węch. Potrafią śledzić zwierzynę od momentu przechwycenia tropu aż do samej nory. Jako psy domowe bywają delikatne i troskliwe. Szybko przywiązują się do członków rodziny. Są obdarzone wesołym temperamentem i wciąż poszukują aktywności fizycznej. Chętnie przebywają w towarzystwie dzieci. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i przemyślanego szkolenia; układanie powinno rozpocząć się już w bardzo młodym wieku. Socjalizacja nie sprawia z reguły większych problemów, gdyż psy są bardzo towarzyskie i rozrywkowe.

Psy mają duże zapotrzebowanie na ruch. Właściciel powinien zapewnić im przynajmniej jeden dłuższy spacer w ciągu dnia. Dobrze czują się w środowisku podmiejskim, ale mogą żyć w mieście.

 

Westfalski gończy krótkonożny szczeniak

Szczeniak rasy Westfalski gończy krótkonożny (Westphälische Dachsbracke)

Cena szczeniaka to 700 EURO. Sprzedawane sa tylko dla myśliwych którzy są stowarzyszeni w Deutscher Bracken Club.

Wysokość: Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj od 30 do 38 cm wysokości w kłębie.

Waga: nieokreślona we wzorcu.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są wszystkie tony od żółtości do czerwieni z czarnym siodłem lub płaszczem i białymi oznakowaniami obejmującymi pysk, kołnierz, piersi, nogi i końcówkę ogona. Niepożądane są psy dwukolorowe oraz czworonogi z czarnymi oznaczeniami na głowie.

Zdrowie: Brak danych.

Pielęgnacja: Wymaga regularnego szczotkowania – raz na tydzień.

Rodzina: Westfalskie gończe krótkonożne są bardzo towarzyskie i energiczne. Uwielbiają spędzać czas z właścicielem. Nie mają skłonności do agresji. Lubią dzieci. Mogą mieszkać w blokach, pod warunkiem że właściciel zapewni wystarczającą ilość ruchu.

Kraj pochodzenia: Niemcy

Inne nazwy: Westphalian Dachsbracke, Westphälische Dachsbracke, Westfalski Jamniko-Gończy

Klasyfakacja FCI – Grupa VI, 1.3 nr 100

źródło zdjęcia głównego Wikipedia autor Stute.s

rasa psów gończych,mały pies myśliwski, pies myśliwski, pies rasy westfalski gończy krótkonożny, psy, rasa psa, rasy psów, westfalski gonczy krotkonozny, westfalski gończy krótkonożny, westfalski gończy krótkonożny cena, westfalski gończy krótkonożny hodowle, westfalski gończy krótkonożny informacje, westfalski gończy krótkonożny opis rasy, westfalski gończy krótkonożny zdjęcia, westfalski jamniko gończy, westfalski jamniko-gończy, westphalian dachsbracke, westphälische dachsbracke, rasy psów westfalski gończy krótkonożny,pies westfalski gończy krótkonożny, westfalski gończy krótkonożnywaga, westfalski gończy krótkonożny umaszczenie, westfalski gończy krótkonożny użytkowość, westfalski gończy krótkonożny kraj pochodzenia, westfalski gończy krótkonożny informacje,

Tagi artykułu: