Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Whippet (chart angielski)

WHIPPET

Historia

Pierwsze wizerunki whippetów – niedużych, lekko wygiętych chartów – pojawiają się już na XV-wiecznych malowidłach i grafikach. Czworonogi były zazwyczaj przedstawiane przy stole bądź w czasie polowania. Pełne ukształtowanie rasy nastąpiło jednak w XIX wieku. We współczesnych Whippetach płynie prawdopodobnie krew ich kuzynów greyhoundów (chartów angielskich), charcików włoskich i terierów. Z powodu swojej budowy whippet był uważany za doskonałego psa wyścigowego. Niewielkie rozmiary i małe wymagania życiowe sprawiły, że psy stały się popularne wśród przedstawicieli niższych sfer.
Obecnie charty pełnią funkcje psów rodzinnych.

Reproduktor rasy whippet

Reproduktor rasy Whippet

Wygląd

Whippet to pies o smukłej, muskularnej i bardzo eleganckiej sylwetce; zbudowany do szybkości i pracy. Czaszka długa i sucha. Górna część płaska, zwężająca się w kierunku kufy, raczej szeroka między oczami. Stop łagodny. Wierzchołek nosa czarny; u psów błękitnych dopuszcza się wierzchołek nosa błękitny; u psów o maści wątrobianej wierzchołek nosa tego samego koloru; u psów białych lub łaciatych dopuszczalna jest częściowa depigmentacja nosa. Szczęki i zęby mocne, silne o wyraźnym zarysie, idealny zgryz nożycowy. Uzębienie kompletne i regularne, co oznacza, że siekacze górne ściśle zachodzą na dolne przykrywając je. Zęby osadzone prostopadle w stosunku do szczęk. Oczy owalne, błyszczące, o bardzo żywym wyrazie. Uszy mają kształt płatka róży; są małe i delikatne. Szyja długa, muskularna, elegancko wygięta. Grzbiet szeroki, zwarty, raczej długi. Partia lędźwiowa wyraźne wysklepiona. Nie tworzy garbu. Lędźwie sprawiają wrażenie siły.

Whippety szczeniaki

Whippety szczeniaki

Klatka piersiowa bardzo głęboka, szeroka na wysokości serca. Mostek dobrze zarysowany, nisko położony. Żebra dobrze wysklepione, łączą się silnymi mięśniami z grzbietem. Ogon pozbawiony opierzenia, długi, raczej cienki; w akcji noszony delikatnie zagięty ku górze, ale nie powyżej linii grzbietu. Kończyny przednie proste, o idealnej postawie; front niezbyt szeroki. Łopatki muskularne, ukośne, sięgające powyżej wyrostków kolczystych grzbietu, gdzie są wyraźnie zarysowane. Łokcie dobrze przylegające do ciała. Śródręcze proste i lekko elastyczne. Kończyny tylne mocne. Uda szerokie. Stawy kolanowe o dobrym kątowaniu.

Podudzie dobrze rozwinięte. Stawy skokowe nisko osadzone. Łapy bardzo wyraziste. Palce wyraźnie oddzielone od siebie, ale zwarte. Opuszki grube i mocne. Włos krótki, delikatny, przylegający. Wszystkie typy umaszczenia i połączenia kolorów są dozwolone.  Psy osiągają od 47 do 51 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 44 do 47 cm. Waga psów oscyluje w granicach 10-20 kg.


  • Whippety

  • Szczeniak Whippeta

  • Whippet

Whippet charakter i zachowanie

Chart angielski whippet jest wiernym przyjacielem człowieka, który najchętniej nie rozstawałby się ze swoim opiekunem. W domu będzie nam asystował przy wykonywaniu wszystkich czynności, a kiedy zasiądziemy przed telewizorem, położy się między nogami.
Psy kochają dzieci i są wobec nich bardzo tolerancyjne. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch i są zawsze skore do zabawy, dlatego szybko zaprzyjaźnią się ze starszymi dziećmi i będą towarzyszyć im  w czasie harców. To także doskonali partnerzy dla biegaczy i zapalonych rowerzystów. W domu są jednak spokojne i raczej mało ruchliwe. Nie wykazują skłonności destrukcyjnych. Opiekun musi zadbać o wczesną socjalizację i wyszkolenie psa.  Dobrze uspołeczniony pies będzie mógł funkcjonować w domu, w którym znajdują się inne zwierzęta – nawet koty.

Whippety dwie słodkie suczki

Szczeniaki charta angielskiego Whippet


Whippet ma bardzo wesołe usposobienie. Lubi zabawę z innymi czworonogami i często prowokuje je do wspólnego biegania. Szkolenie bywa jednak trudne i frustrujące – pamiętajmy bowiem, że mamy do czynienia z chartem, który nigdy nie będzie bezwarunkowo posłuszny swojemu opiekunowi. Krzyki i agresja na nic się zdadzą, postawmy raczej na szkolenie metodami pozytywnymi.
Whippety sprawdzają się w zawodach typu obedience i agility. Mogą tam w pełni pokazać swoje talenty m.in. sprawność, szybkość  i sterowność.

Pielęgnacja i Zdrowie

Pielęgnacja Whippeta opiera się na cotygodniowym przetarciu jego sierści mokrą szmatką lub szczotką w zgodzie z kierunkiem włosa.  Należy także pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów.
Chart angielski whippet jest generalnie zdrową rasą. U rasy spotykane są alergie pokarmowe i kontaktowe. W podeszłym wieku zdarzają się kłopoty z krążeniem, nowotwory i problemy z kręgosłupem.

Chart angielski Whippet

Pies rasy Whippet

Wysokość: Psy osiągają od 47 do 51 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 44 do 47 cm.

Waga: Waga psów oscyluje w granicach 10-20 kg.

Umaszczenie: Wszystkie typy umaszczenia i połączenia kolorów są dozwolone. 

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Czasami zdarzają się alergie pokarmowe i kontaktowe.

Pielęgnacja: Wystarczy cotygodniowe przecieranie włosa mokrą szmatką. Konieczne regularne obcinanie pazurów.

Rodzina: Psy są bardzo ciepłe, rodzinne i oddane swojemu właścicielowi. Szkolenie może sprawiać pewne problemy – pamiętajmy, że mamy do czynienia z chartami, a one nigdy nie będą bezwarunkowo posłuszne. Whippety kochają dzieci. Mogą żyć w blokach. Mają duże zapotrzebowanie na ruch, ale w domu są raczej spokojne.

Inne nazwy: Chart angielski.

Cena szczeniąt z rodowodem 5000 - 6000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2021.

Klasyfikacja FCI - grupa X, sekcja 3, wzorzec nr 162.

Tagi artykułu: