Udostępnij ten artykuł.

Więcej zaginięć psów latem niż zimą

Więcej zaginięć psów latem niż zimą

Zaginięcie psa jest strasznym przeżyciem dla właściciela. Główną przyczyną zaginięć zwierząt jest nieuwaga właścicieli, którzy za pewnik uznają, że puszczone luzem zwierzę, przybiegnie na ich komendę. W rzeczywistości jednak część psów ma spore problemy z posłuszeństwem i nie słucha rozkazów wydawanych przez właścicieli. Jeżeli pies nie zostanie odpowiednio wcześniej nauczony prawidłowych zachowań, może zachowywać się nieracjonalnie i uciekać od swojego pana.

O ile ucieczki w okresie zimowym są rzadko odnotowywane, o tyle letnie zaginięcia stanowią zmorę dla właścicieli i miejskich patrolów odławiających zwierzynę. Do zwierzęcia dochodzi wiele bodźców z otoczenia, a sama aura skłania do harcowania i zabawy. Czworonogi udają się w pogoń za ptakiem, motylem, albo innym ciekawy obiektem i kompletnie ignorują nawoływania właścicieli. Skutkiem tego psy mogą zabłądzić, stracić orientację w terenie i zgubić drogę do domu. Jest to szczególnie palący problem wśród młodszych czworonogów, które nie posiadają silnego instynktu terytorialnego i nie znają jeszcze terenu swoich spacerów. Starsze psy rzadko, kiedy giną, gdyż instynkt każe im w porę wycofać się z irracjonalnych pogoni i powrócić do właściciela.

 Więcej zaginięć psów latem niż zimą - Psy młode i ze schroniska

Właściciele szczeniaków i psów przygarniętych ze schroniska powinni zwracać szczególną uwagę na swoich pupili. Jako, że nie znają jeszcze ich zachowań oraz reakcji na niektóre sygnały, trudno w sposób jednoznaczny określić, jak zachowają się w danej sytuacji. Bardzo ważne, aby właściciele nie spuszczali zwierząt ze smyczy i spacerowali w stałych miejscach np. po parku, albo skwerku. Zwierzę powinno dobrze poznać swoje miejsce spacerowe.

Więcej zaginięć psów latem niż zimą - jak temu zapobiec?

Aby zapobiec problemowi częstych zaginięć psów w okresie letnim należy odpowiednio wcześniej poddać je szkoleniu z zakresu posłuszeństwa.

Pies musi reagować na komendy wydawane przez właściciela i oduczyć się samowolnego postępowania. Zdecydowanie największe problemy z posłuszeństwem mają psy, które były pierwotnie przeznaczone do pracy wymagającej suwerennych i samodzielnych decyzji. Psy, które mają problemy z posłuszeństwem, powinny być wyprowadzane na smyczy.

Drugim, o wiele skuteczniejszym sposobem walki z problemem zaginięć psów jest ich czipowanie. Czipowanie psów odbywa się we wszystkich lecznicach weterynaryjnych i jest darmowe. Zwierzęciu zostaje zaimplantowany specjalny, podskórny czip, w którym znajdują się zakodowane informacje. Numer czipa zostaje wprowadzony do międzynarodowej bazy danych SAFE-ANIMALS, która grupuje dane wszystkich, zaczipowanych zwierząt. Dzięki temu schroniska mogą z łatwością sprawdzić, do kogo przynależy zaginione zwierzę i skontaktować się z jego właścicielem. Jest to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Właściciele mogą szybko odebrać swoje zwierzę, co zwalnia miejsce dla innego, naprawdę potrzebującego opieki czworonoga.

Zaginione czy porzucone?

Trudno orzec, czy wszystkie zwierzęta uciekły od właścicieli, czy też sami właściciele przyczynili się do rozłąki z pupilami. Problem zaginięć jest bowiem równie palący co problem porzuceń zwierząt w lasach i terenach oddalonych od zbiorowisk ludzkich. Dopóki ludzie nie przestaną traktować zwierząt w sposób przedmiotowy, dopóty problem zaginięć i porzuceń będzie istniejącym problemem w Polsce.

Tagi artykułu: