Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Wielka gonitwa psich zaprzęgów na mecie

Warszawa/Jakuszyce, 9 lutego 2015 r.

 

Wielka gonitwa psich zaprzęgów na mecie – Husqvarna Tour 2015 zakończona!

Właśnie zakończyła się VIII edycja Międzynarodowego Wyścigu Psich Zaprzęgów Husqvarna Tour 2015! Na Polanie Jakuszyckiej w dniach 5 - 8 lutego na starcie stanęło prawie 70 ekip z 16 krajów świata. W tym roku załogi, pokonując górskie trasy, walczyli z mrozem, wiatrem i śniegiem. Na podium stanęli Polacy, Austriacy, Czesi oraz Niemcy.

Na Husqvarna Tour 2015 przybyli najlepsi z najlepszych maszerów na świecie, zwycięzcy największych gonitw, legendy tego sportu, profesjonaliści z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Najstarszy zawodnik miał ponad 70 lat – najmłodszy niespełna 20 lat. Wszyscy przygotowani do udziału w jednej z najważniejszych gonitw na świecie - Husqvarna Tour 2015, po raz pierwszy rozgrywanej w Polsce w ramach Pucharu Świata. Zawody odbyły się na Polanie Jakuszyckiej (Szklarska Poręba). Na listach startowych ostatecznie znalazło się prawie 70 ekip reprezentujących kilkanaście państw.

Zdjęcie grupowe uczestników wyścigu psich zaprzęgów Husqvarna Tour 2015

Zdjęcie grupowe uczestników, fot. Maciej Kruger

W Husqvarna Tour 2015 wzięło udział kilkanaście załóg z Polski. W tym roku wyścig Husqvarna Tour rozgrywany był w formule „midowej” (trasa 30 km) i „sprinterskiej” (trasa 15 km). Ponadto, każda z formuł podzielona była odpowiednio na klasy: 12 psów w zaprzęgu, 6 psów w zaprzęgu. Klasa skijouring tj. 1-2 psy w zaprzęgu (maszer na nartach biegowych ciągnięty przez psy zaprzęgowe) podzielona na dwie klasy: kobiety i mężczyźni. Do pokonania maksymalnie było ponad 120 kilometrów górskiej trasy, w otoczeniu pięknych, zimowych Karkonoszy. Utrudnienie stanowił specjalny, piątkowy etap nocny, który jest unikatowym wydarzeniem na skalę europejską i jest jedynym takim etapem w Polsce. „W gonitwie Husqvarna Tour 2015 wyłoniono zwycięzców! Na podium stanęły dwie kobiety - Norweżka i Polka, a także mężczyźni: Austriak, Niemiec i reprezentanci Czech. Na trasach 30 km i 15 km w 4 etapach w kilku kategoriach ścigały się najlepsze zaprzęgi z kilkunastu państw. 1000 psów zaprzęgowych dostarczyło maszerom i licznie przybyłym kibicom wiele emocji. W tym roku w gonitwie wzięło udział ponad 20 kobiet. Najlepszym reprezentantem naszego kraju na Husqvarna Tour 2015 okazała się kobieta, urocza, drobna, młoda Polka z Bielska-Białej – Agnieszka Jarecka. Stanęła na podium zajmując I miejsce w kategorii Skijouring w sprincie!” – podsumowała gonitwę Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy Husqvarna Tour.

Zdjęcie z trasy wyścigu psich zaprzegów Husqvarna Tour 2015

Zdjęcie z trasy wyścigu

Najlepsi na Husqvarna Tour 2015!

Na najdłuższym dystansie Husqvarna Tour 2015 (30 km) osiągnięto następujące wyniki:

- w klasie nielimitowanej, na największych zaprzęgach (12 psów w zaprzęgu) najlepszy okazał się Niemiec - Tom Andres, wielokrotny zwycięzca wielkiej gonitwy La Pirena. Jego zaprzęg pokonał cały wyścig w czasie: 4:15:13. Na II miejscu stanął jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych czeskich maszerów. Martin Bily z czasem 4:27:51. Na III miejscu stanął także Czech: Radek Havrda z czasem 4:30:26. Grzegorz Burzyński z Katowic zakończył wyścig jako ósmy, z wynikiem ponad pięciu godzin.

- w klasie limitowanej (do 6 psów w zaprzęgu) na I miejscu na podium stanął Austriak Helmut Peer z czasem 4:37:54. II miejsce osiągnęła dzielna zawodniczka z Norwegii – Marte Heilemann z kilkunastosekundową stratą, a III miejsce zajął Rudolf Chlad z Czech. Różnica w czasie pokonania tras wszystkich etapów pomiędzy pierwszym, a ostatnim zaprzęgiem wyniosła ponad 9 godzin! W tej klasie na 10 pozycji uplasował się Maciej Tomaszewski z Piaseczna, który uczestniczył we wszystkich ośmiu edycjach Husqvarna Tour.

- Skijouring (narciarz biegowy ciągnięty przez psy) – najlepszy czas 5:17:35 osiągnął Zbynek Hruska z Czech. Na II miejscu uplasował się  także Czech: Petr Eister z czasem 5:51:35, a na III miejscu podium stanęła Polka: Jolanta Kałat z czasem 7:22:30.  

meta wyścigu psich zaprzęgów Husqvarna Tour 2015 na Polanie Jakuszyckiej

meta wyścigu

Na dystansie Sprint (15 km) klasyfikacja ostateczna przedstawia się następująco:

- Skijouring w kat. kobiet – I miejsce należy do Agnieszki Jareckiej, zawodniczki z Bielska-Białej. Ukończyła wyścig z czasem 2:24:37. II i III miejsce zajęły odpowiednio Karin Gruber – Pestel z Niemiec (2:27:55) oraz Michaela Srchova z Czech z czasem 2:32:15.

- Skijouring w kat. mężczyzn najlepsi i niepokonani w tym roku byli Czesi. I miejsce zajął Czech Michal Zenisek (2:24:45), II miejsce przypadło także Czechowi – Jiri Suchy z czasem 2:25:48, a na III miejscu stanął ich rodak- Jiri Strnad osiągając łączny czas 3:03:06. Na IV pozycji uplasował się Polak  - Michał Świderski spod Grodziska Mazowieckiego – Radonie. Jego wynik to: 3:10:43.

Konkurs na pocztówkę

Razem z Husqvarna Tour 2015 zakończył się konkurs na oficjalną pocztówkę wyścigu. Jury postanowiło przyznać trzy nagrody główne oraz dwa wyróżnienia. Nagrodzone prace należą do: Malwiny Michalak z Nosowa, Klaudii Engler z Gdańska oraz Adrianny Ewiak z Wołomina. Dodatkowo Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia dla prac: Beaty Kołodziej ze Skawiny oraz Piotra Foremniaka z Ostrowca Świętokrzyskiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłane prace! Wkrótce całą galerię pocztówek obejrzeć będzie można na stronie : www.husqvarna.pl

* * *

Spółka Husqvarna®– największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2011 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła około 15.000 osób. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.pl. 

Biuro Prasowe zawodów „Husqvarna Tour 2015”

Marta Winiarek-Miętus

RZECZNIK PRASOWY Husqvarna Tour 2015

ComPress S.A.

Ostrobramska 75c
04-175 Warszawa

Kom. 601 145 133

mmietus@compress.com.pl

Joanna Orłowska

BIURO PRASOWE Husqvarna Tour 2015

ComPress S.A.

Ostrobramska 75c
04-175 Warszawa

Kom. 795 520 936

jorlowska@compress.com.pl

fot. główna Maciej Kruger

Tagi artykułu: