Udostępnij ten artykuł.

Wiosna problem linienie i nadwagi u psów

Wiosna jest odpowiednim czasem na zadanie sobie kilku pytań odnośnie do kondycji naszego czworonoga i jego stanu zdrowia.

W okresie zimowym psy nie są zazwyczaj tak aktywne jak w pozostałych okresach w roku w związku z tym możemy spodziewać się lekkiego przyrostu wagi u psa/suki. Wiosna jest doskonałym okresem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Właściciel może zabierać pupila na dłuższe przechadzki i wprowadzać nowe zabawy i gry, które zmuszą zwierzę do podjęcia aktywności fizycznej. Bardzo dobrym pomysłem jest wspólny wyjazd za miasto i spędzeniu kilku godzin na spacerze i zabawie z czworonogiem. Sprawi to wielką frajdę nie tylko jemu, ale także nam. Oczywiście, właściciele powinni pamiętać o umiarze w wykonywaniu ćwiczeń zwierzę może się bowiem szybko zniechęcić i nie znajdować radości w zabawach i harcach ze swoim panem. Niektóre rasy nie są tak aktywne jak inne w związku z tym nie warto przymuszać ich do nadaktywności i organizować przymusowych ćwiczeń. Bardzo ważne jest również systematyczne wydłużanie spacerów przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien trwać kilkadziesiąt minut. Najlepszą ku temu porą jest wieczór, bądź wczesny ranek. W ciągu dnia nie mamy zazwyczaj czasu na dłuższe wyjścia z psem. 

Wiosenne linienie u psa

Wiosenne linienie u psa

Wraz z podwyższeniem temperatury i pojawieniem się pierwszych promieni słonecznych warto wprowadzić zmiany w stylu życia psa. Wiosna jest dobrym czasem na zmianę diety i upodobań kulinarnych naszego pupila. Zapotrzebowanie na tłuszcz jest bowiem o wiele niższe niż w okresie zimowym, toteż możemy zacząć uwalniać jadłospis zwierzęcia od ciężkostrawnych i wysokotłuszczowych potraw. Zdecydowanie polecane są pokarmy puszkowane i suche jedzenie, które zawiera odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy. Jeżeli karmimy pupila jedzeniem przygotowanym własnoręcznie, warto wzbogacić jego dietę o suplementy i preparaty wysokowitaminowe.

Na marzec i początek kwietnia przypada czas wzmożonego linienia czworonogów. W związku z tym właściciele powinni udać się do psiego fryzjera, bądź salonu piękności dla czworonogów celem przystrzyżenia sierści. Jest to bardzo istotne, gdyż uwalnia psa od ciężaru nadmiernego owłosienia, a także chroni go przed przegrzaniem w czasie wzmożonego promieniowania słonecznego. W ciągu zimy zazwyczaj zarzucamy wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, tłumacząc się niskimi temperaturami i mniejszą aktywnością czworonoga.

O ile kąpiele rzeczywiście nie są niezbędnym aktem pielęgnacyjnym, o tyle wyczesywanie psa jest konieczne bez względu na porę roku i mroźną aurę. W okresie wiosennym powinniśmy zatroszczyć się więc o stan włosa jak i o kondycję skóry naszego czworonoga- regularne kąpiele i czesanie są niezwykle istotne i wpływają na komfort życia psa. W sklepach zoologicznych dostaniemy masę przyborów, szamponów, odżywek i olejków, które wzmacniają strukturę włosa i zapobiegają jego matowieniu i wypadaniu. Warto uzbroić się również w kilka rodzajów szczotek i zgrzebeł, które umożliwią doprowadzenie sierści do normalnego stanu.

Wysyp kleszczy na wiosnę kleszcze na sierści psa

Kleszcz u psa

Wiosna jest ciężkim czasem dla wszystkich właścicieli psów mieszkających na terenach wiejskich i w okolicach lasów - właśnie wtedy następuje wysyp kleszczy, pcheł i innych pasożytów zamieszkujących wysokie trawy i lasy. Właściciele powinni kontrolować czy w sierści zwierzęcia nie znajdują się żadne pasożyty, a co za tym idzie, czy na jego skórze nie widać przebarwień i innych, istotnych znaków informujących o chorobie i zapaleniu skóry. Również z tego względu przystrzyżenie sierści jawi się jako najlepsza metoda utrzymania higieny i zdrowia naszego psa.

Tagi artykułu: