Udostępnij ten artykuł.

Włoskie rasy psów

Palcem po mapie - czworonogi z Włoch

W niniejszym artykule zaprezentujemy Państwo rasy psów o włoskiej proweniencji. Skupimy się na opisie kilku, najmniej znanych ras i postaramy się odnaleźć pewne punkty wspólne pomiędzy nimi. Zdjęcia psów znajdą Państwo w galerii. Życzymy miłej lektury.

Rasy psów z Włoch:

Abruzzese Mastiff, Bergamasco Shepherd, Bolognese, Bracco Italiano, Cane Corso, Cane da presa, Cane di Oropa, Cane Lupino del Gigante, Cane Toccatore, Cirneco dell'Etna, Dogo Sardesco, Italian Greyhound, Italian Shepherd, Lagotto Romagnolo, Levriero Italiano, Levriero Sardo, Lupo Italiano, Maltese, Maremma Sheepdog, Neapolitan Mastiff, Pardog, Pastore Fonnese, Piccolo Segugio dell'Appennino, Segugio Cravin, Segugio dell'Appennino, Segugio Italiano, Segugio Maremmano, Spinone Italiano, Titan Terrier, Volpino Italiano.

Włoskie rasy psów - opis wybranych ras

Pierwsza rasa psów z Włoch, która zostanie przez nas opisana w nieco dokładniejszy sposób, to Abruzzes Mastiff. Abruzzese Mastiff to wspólne określenie kilku rodzajów psów w typie Mastiffa. W ciągu kilku, ostatnich lat podejmowano próby ujednolicenia rasy, które nie zostały jednak zwieńczone wielkim sukcesem. Hodowcy doprowadzili wprawdzie do zaniknięcia kilku typów czworonogów w obrębie rasy Abruzzese Mastiff, jednak nadal istnieje siedem głównych podtypów Abruzzese.
Psy w typie Marsicano mają dużą głowę podobną do głowy lwa. Są solidnie zbudowane, mają głęboką klatkę piersiową, ale nie są zbyt duże. Ich wysokość w kłębie dochodzi do 70-75 cm, a waga 40-60 kg. Psy mają zazwyczaj zgryz nożycowy. Hodowane głównie w regionie Marsica, jednym z niewielu miejsc we Włoszech, gdzie występuje niedźwiedź brunatny.
Do typu Aquilano należą większe czworonogi. Ich wysokość w kłębie wynosi od 75 do 83 cm, ale niektóre osobniki mogą osiągać jeszcze większe wymiary. Waga przedstawicieli rasy kształtuje się w przedziale od 60 do 80 kg. Pies jest głównie hodowany w wioskach wokół Gran Sasso oraz w dolinie Peligna.

Typ Pescocostanzo określa psy małe, znacznie mniejsze od pozostałych odmian. Głowa czworonogów przybiera wilczy kształt. Osobniki, przynależące do tego typu, mają 68-72 centymetrów wysokości w kłębie i bardzo solidną budowę ciała.
Kolejne czworonogi, tym razem w typie Maiella, przypominają swoją budową psy w typie Aquilano. Grubość i faktura sierści na szyi i głowie wyraźnie asocjuje z lwią grzywą. Ostatnim typem jest typ Peligno, który jednak stopniowo zanika. Osobniki Peligno są czworonogami bardzo okazałymi, osiągającymi niekiedy sto kilogramów wagi!

Pies rasy Segugio Italiano

Segugio Italiano

Włochy to również ojczyzna Cane Lupino del Gigante, znanego takżże jako Cane da Pastore dell'Appennino Reggiano. Cane Lupino jest lokalnym wariantem Toccatore Cane, który był niegdyś wykorzystywany przez pasterzy apenińskich do ochrony stad owiec. Spadek liczby owiec na obszarze Reggio Emilia doprowadził jednak do degradacji rasy. Obecnie istnieje około 200 osobników rasy Lupino. Lupino przypomina z wyglądu małego wilka i waży od 40 do 60 funtów. Pies z założenia jest bardzo łagodny i przyjazny.

Kolejny pies z Włoch to Cane Pastore Biellese (Cane Di Oropa). Biellese to średniej wielkości pies, który cechuje się jednak dużą wytrzymałością i szybko przystosowuje nawet do najtrudniejszych warunków. Hodowany do pilnowania stad owiec i bydła w zachodnich Alpach. Psy pochodzą od wiejskich psów pasterskich, które były znane w Alpach już w starożytności. Biellese jest zwierzęciem posłusznym, wysportowanym i bardzo żywotnym. Włos krótki lub średniej długości, może być gładki lub nieco szorstki. Umaszczenie: merle, merle z czarnym i podpalanie, czarne lub różne odcienie brązu. Oczy powinny być brązowe. Zarówno pierwsza, jak i druga rasa psów nie są znane poza terytorium Włoch.

Psy z Włoch. Lagotto Romagnolo to kolejna, włoska rasa psów. Psy były często wykorzystywane do polowań; szczególnie chętnie pracują w wodzie. Lagotto Romagnolo mogą mieć duże, okrągłe oczy w odcieniu od żółtego do brązowego. Ich wełniasty, wodoodporny płaszcz jest bardzo gruby i kręcony. Najczęściej spotykanymi typami umaszczenia są: biały lub brązowy. Występują również osobniki białe z brązowym lub pomarańczowymi plastrami na wierzchniej powłoce. Lagotto Romagnolo uchodzi za psa hipoalergicznego. Czworonóg jest psem stworzonym do pracy i będzie nieszczęśliwy, jeżeli pozbawimy go możliwości wykonywania właściwych dlań czynności. Psy są bardzo lojalne i kochające, co czyni je idealnymi towarzyszami życia dla rodzin z małymi dziećmi. Większość z nich odnajduje wspólny język z innymi zwierzętami, ale zdarzają się osobniki, które trzeba mocno uspołeczniać i prowadzić regularne szkolenie z zakresu posłuszeństwa oraz szkolenie socjalizacyjne.

Rasy psów z Włoch - stare rasy psów

Levriero Italiano lub Levriero Meridionale to bardzo stara rasa psa, która przetrwała przez wieki w południowych Włoszech. Levriero posiada reputację wyjątkowo skutecznego myśliwego, który był wykorzystywany do polowań już przez średniowiecznych feudałów. Niestety, ostatnimi czasy liczebność populacji spada. Jest to prawdopodobnie spowodowane faktem, że myśliwi coraz chętniej wykorzystują do polowań psy, działające na węch, a nie zaś na wzrok. Levriero jest psem muskularnym i silnym, ale za to wyjątkowo nieśmiałym w stosunku do obcych. Bardzo czuły i troskliwy w kontaktach z właścicielami. Samce mierzą od 65 do 72 cm wysokości w kłębie; suki są nieco mniejsze i osiągają od 60 do 68 centymetrów wysokości w kłębie. Zęby psa są mocne i dobrze rozwinięte; kły długie i bardzo silne.

Pastore Fonnese to stara, sardyńska rasa opiekunów bydła. Fonnese Pastore nie został wprawdzie oficjalnie uznany przez ENCI, Włoski Związek Kynologiczny, ale jest bardzo dobrze znany lokalnie. Czworonóg jest doskonałym stróżem mienia i opiekunem zwierząt gospodarskich. Posiada chropowatą warstwę wierzchnią, która może być szara, czarna, pręgowana, brązowa lub biała. Wysokość w kłębie dorosłego psa wynosi około 55-60 cm, suki są kilka centymetrów mniejsze.

Segugio Italiano to włoski pies myśliwski. Występuje w odmianach krótko - i długowłosej. Jest uważany za starożytną rasę psa, żyjącą na półwyspie już w epoce przedromańskiej. Segugio Italiano to czworonóg, którego sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest płowy lub czarny podpalany. Psy osiągają 45-52 cm wysokości w kłębie i około 20-23 kg wagi. Tropią zwierzynę po zapachu. Rasa jest bardzo popularna na terenie Włoch. Włoski Związek Kynologiczny zarejestrował około 6 000 osobników rasy Segugio, pozostających w rękach włoskich hodowców i miłośników czterech łap.

Tagi artykułu: