Udostępnij ten artykuł.

Woda dla psa

Każdy właściciel powinien mieć w pamięci złotą regułę: pies musi mieć dostęp do świeżej, czystej wody. Zawsze przed wyjściem z domu sprawdzamy, czy pies ma czystą wodę do picia i zawsze uzupełniamy miskę do pełna.

Woda jest podstawowym składnikiem komórek ciała. Bez wody ciało psa nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. Jeżeli nie dopilnujemy naszych powinności, pies może się nawet odwodnić! To realne zagrożenie, szczególnie jeżeli nasz czworonóg żywi się pokarmem suchym. Sucha karma pęcznieje w żołądku pod wpływem wody – po każdym posiłku pies pochłania duże ilości płynu, skutkiem czego karma jest lepiej trawiona w żołądku. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ilości suchej karmy pochłanianej przez psa są niewielkie. Jeżeli jednak uświadomimy sobie, jak wygląda proces jej trawienia i wchłaniania, będziemy wiedzieli, że te ilości są absolutnie wystarczające.

Po co pies pije wodę?

Pytanie wydaje się banalne, niemniej nie zapominajmy, że nie ma głupich pytań – są jedynie niemądre odpowiedzieli. Woda przenosi i umożliwia dystrybucję do komórek organizmu ważnych składników odżywczych. Pomaga w trawieniu pokarmu i wchłanianiu składników odżywczych. Woda służy również do schładzania i utrzymania odpowiedniej  temperatury ciała. Jeżeli pies nie będzie miał stałego dostępu do wody, organy w końcu ulegną uszkodzeniu. Jeżeli „usterka” trwa wystarczająco długo narządy (np. nerki, wątroba itp.) zaczynają obumierać. Śmierć następuje w krótkim czasie.

Aby upewnić się, że Twój pies ma zawsze wystarczającą ilość wody, obserwuj, czy miska nie stoi przez zbyt długi czas opróżniona. Zadbaj o to, aby psia miska była pełna przez cały czas i zawsze dolewaj doń świeżej wody. Nawyk bardzo szybko wchodzi w krew. Za każdym razem jak mijamy miskę, zwracajmy uwagę na poziom jej zapełnienia. Nawet jeżeli jest pełna, wymieniajmy co jakiś czas wodę. Jest to szczególnie ważne w miesiącach letnich, kiedy już po dwóch godzinach woda jest na tyle ciepła, że traci swoje właściwości chłodzące. 

Ile wody powinien pić pies?

Zgodnie z ogólnymi zasadami czworonogi powinny pić około jednej uncji wody dziennie na kilogram masy ciała. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ, jak dużo wody dziennie będzie pochłaniał nasz pies. W zależności od temperatury otoczenia i ilości ćwiczeń, które pies wykonuje w ciągu dnia, musimy być przygotowani na zwiększenie dawek (organizm traci wodę na skutek nadmiernego dyszenia  i ślinienia).

woda dla psa w formie fontanny

Fontanna dla psów

Woda dla psa a pokarm mokry

Miska z jedzeniem również zawiera niewielkie ilości wilgoci. Psy, które są karmione gotową karmą otrzymają trochę więcej wilgoci, niż zwierzęta karmione naturalnie i psiaki spożywające karmę suchą. Nie przejmujmy się zatem, jeżeli piesek nie opróżni miski z wodą zbyt szybko! Pamiętajmy, że psy uwielbiają wkładać pysk tam, gdzie nie trzeba! W czasie spaceru – do kałuży, w domu – do toalety.

Objawy odwodnienia u psów

Zdrowy pies pije zazwyczaj tyle wody, ile jest mu potrzebne. Niestety, jeżeli nasz piesek cierpi z powodu chorób nerek, zaburzeń metabolicznych (np. cukrzycy), nowotworu itp. wzrasta ryzyko odwodnienia. Szczególną troską powinniśmy otoczyć  ciężarne suki oraz suki karmiące – ryzyko odwodnienia jest bowiem dość wysokie.

Jak sprawdzić czy pies jest odwodniony?

Aby sprawdzić, czy pies jest odwodniony, wystarczy podnieść luźny fałd skóry na szczycie łopatek, wyciągnąć go delikatnie i puścić. W normalnych okolicznościach, skóra powinna szybko powrócić na swoje miejsce. Jeśli pies jest odwodniony, skóra będzie bardzo wolno się naprężać lub nawet „zatrzyma” się na jakiś czas w zmienionym kształcie. Wiotkość skóry to wyraźny sygnał odwodnienia.

Innym sposobem potwierdzenia odwodnienia jest przyjrzenie się pyskowi psa. Jeśli dziąsła są suche, lepkie lub blade, jest to wyraźna oznaka choroby i odwodnienie. U odwodnionych zwierząt suche są także wargi i uszy.

Woda dla psów w butelkach

Butelkowana woda dla psa

Jeśli obawiasz się, że Twój pies nie pije wystarczająco dużo wody, nie możesz tego lekceważyć! Porozmawiaj z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady! Utrzymanie prawidłowego nawilżenia organizmu warunkuje dobre zdrowie psa!

Jaką miskę dla psa kupić?

Miska na wodę jest ważnym akcesorium użytkowym, dlatego też nie warto na niej oszczędzać. Najlepszym wyborem będzie ta wykonana ze stali nierdzewnej i posiadająca dodatkową ochronę przed skapywaniem wody na podłogę i inne powierzchnie użytkowe. Przenośne miski na wodę posiadają specjalne kołnierze, które rozwiązują problem. Możemy je brać ze sobą wszędzie – na wycieczkę, do weterynarza, do samochodu. Oferta sklepów zoologicznych jest niezwykle bogata; niektóre miski kosztuje kilkanaście złotych, inne kilkadziesiąt. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup przenośnej miski podróżnej ze specjalną butelką, w której możemy przenosić wodę. Koszt waha się od 14 do 16 złotych. Składana miseczka silikonowa zajmuje bardzo mało miejsca. Cena takiej miseczki to koszt ok.30 złotych.

Ciekawostki!

Woda dla psa w butelkach

„Psy są członkami rodziny i zasługują na coś więcej niż woda z kranu.”  Autorka powyższych słów, Australijka Diane Costa, udowodniła, że nie tylko ludzie mogą żyć luksusowo i z przepychem – również psy powinny otrzymywać to co najlepsze. Dlaczego nasze zwierzęta mają pić zatęchłą wodę z niehigienicznej miski?  Miłośniczka zwierząt wprowadziła na rynek specjalną wodę dedykowaną czworonogom. Czteropak wody Bellaqua, kosztuje około  33 dolarów, czyli 25 zł za jedną butelkę.
Każda butelka Bellaqua została wykonana ręcznie i ozdobiona świecidełkami. A co ze składem wody? Prawdopodobnie nie różni się niczym od zwykłej wody sprzedawanej w butelkach. Nie ulega jednak wątpliwości, że część właścicieli zdecyduje się na zakup luksusowej wody dla psa choćby ze względu na zaspokojenie własnych „pragnień”.

"WaterDog" źródło wody dla psa w ogródku

Czworonogi przebywające przez większość czasu w przydomowym ogrodzie mogą mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody. Wystarczy, że właściciele zainwestują w pewne małe urządzenie, które podłącza się bezpośrednio do węża ogrodowego. Urządzenie dla psa „WaterDog” (automatyczne poidło) jest wyposażony w czujnik ruchu. Gdy pies zbliży się do urządzenia, woda zaczyna automatycznie wyciekać przez wbudowany kranik. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala rozwiązać wiele problemów. Po pierwsze pies ma przez cały czas dostęp do czystej, zimnej wody, co jest szczególnie istotne w miesiącach letnich, kiedy woda szybko się nagrzewa. Po drugie nie musi pić z niehigienicznej miski, która jest pożywką dla bakterii i pierwotniaków. Samo korzystanie z urządzenia nie jest trudne. Zwierzę już po kilku razach wie co zrobić, jeżeli zechce się napić. Urządzenie nie jest póki co dostępne w Polsce, niemniej możemy zamówić je przez zagraniczne serwisy i Ebay. Koszt automatycznego poidła dla psa 55 Dolarów + koszty przesyłki.

WaterDog poidło dla psów do ogródka

WaterDog - automatyczne poidło dla psów z czujnikiem ruchu

Tagi artykułu: