Udostępnij ten artykuł.

Woda dla psa - ile wody powinien pić pies?

Każdy właściciel psa chociaż raz zastanawiał się, czy daje pupilowi wystarczająco dużo wody do picia. Temat może wydać się dość trywialny, niemniej prawidłowe nawodnienie organizmu jest szalenie istotne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość wody, mogą spowodować problemy zdrowotne i przyczynić się do rozwoju poważnych schorzeń.

Obserwacja ilości wody wypitej przez czworonoga jest bardzo ważna, gdyż pozwala monitorować stan jego zdrowia i w porę wychwycić niepokojące zmiany. W przypadku zbyt małej podaży może się to zakończyć odwodnieniem, powstaniem kamieni nerkowych czy też niewydolnością niektórych narządów. W niektórych przypadkach dochodzi także do zapalenia trzustki. Przesadne nawadnianie organizmu również nie jest zdrowe i świadczy najczęściej o rozwoju cukrzycy. Innymi typowymi przyczynami polidypsji są zapalenie pęcherza oraz zaburzona równowaga wodno-elektrolitowa. W każdym z tych przypadków konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii – nie warto czekać, gdyż od tego zależy zdrowie oraz życie psa.

woda dla psa na spacerze

woda dla psa

Woda dla psa – ile wody powinien pić pies?

W teorii pies powinien wypijać od 15 do 30 ml wody na kilogram masy ciała. Co za tym idzie psom ras małych, ważącym nie więcej niż 10 kg, w zupełności wystarcza 250 ml wody dziennie. Psy średnie (ok. 15 kg wagi) powinny pić ok. 400 ml wody. Dla większych czworonogów optymalna dzienna porcja wynosi 500 ml. Oczywiście, ścisłe trzymanie się wytycznych jest w wielu przypadkach niemożliwe. Wszystko zależy od temperatury powietrza i trybu życia psa. Jeżeli w ciągu dnia jest wyjątkowo ciepło, a pupil stale przebywa na dworze i oddaje się zabawom, może potrzebować więcej płynów.

Ilość wody dostarczanej psu jest również zależna od rodzaju podawanego pokarmu. W gotowanym domowym jedzeniu znajduje się już sporo wody, zatem zwierzę może wypijać nieco mniejsze ilości czystej wody z miski. Z drugiej strony, jeżeli bazujemy na suchej karmie, nie powinno nas niepokoić, że pies wykazuje zwiększone pragnienie. Co istotne polidypsja może być spowodowana obecnością zbyt dużej ilości sodu w pożywieniu. Poniżej przedstawiamy listę produktów spożywczych, w których znajdują się jego zwiększone ilości:

  • łosoś wędzony: 1470 mg w 100 g
  • tuńczyk w oleju : 515 mg w 100 g
  • sardynka w pomidorach: 350 mg w 100 g
  • wieprzowina, szynka surowa: 62 mg w 100 g
  • łosoś świeży: 51 mg w 100 g
  • mleko: 44 mg w 100 g

woda dla psa

woda dla psa

Woda dla psa – ile wody powinien pić pies w wieku szczenięcym?

O ile dorosłe psy same realizują zapotrzebowanie na wodę, o tyle szczenięta bywają tak zaabsorbowane zabawą, że zapominają o konieczności przyjęcia płynów. Zadaniem właściciela jest zatem podstawianie im pod pyszczek miski co ok. 2 godziny. Częstotliwość picia jest o wiele ważniejsza niż ilość podawanej wody.


Woda dla psa – ile wody powinien pić pies?

Jeżeli planujemy dłuższy spacer albo podróż, zawsze należy wziąć ze sobą małą miseczkę oraz butelkę z czystą wodą. To absolutna konieczność! Pies nie powie nam, że jest spragniony – my musimy wiedzieć, czego potrzebuje. Odcinając go na kilka godzin od płynów, możemy doprowadzić do sytuacji, w której – po powrocie do domu – rzuci się na wodę i będzie chlipał bez umiaru. Zbyt łapczywe picie może skończyć się nieszczęśliwie i doprowadzić do bolesnych wzdęć. Wszak psy działają instynktownie i nie wiedzą, że niektóre ich zachowania mogą spowodować ból.

A skoro o dolegliwościach mowa, warto wspomnieć o jeszcze jednej sytuacji, w której ilość podawanej wody może być nieadekwatna do ogólnych wytycznych. W przypadku przyjmowania niektórych grup leków pies może pić mniej lub więcej – zawsze warto pytać lekarza, czy ilość przyjmowanej wody ma znaczenie i zastosować się do jego zaleceń.

woda dla psa

butelka z miską na wodę dla psa

Woda dla psa – ile wody powinien pić pies, aby się nie odwodnić?

Aby sprawdzić, czy nasz pupil nie jest odwodniony, wystarczy wykonać prosty test – złapać skórę na karku, rozciągnąć i puścić. W normalnych okolicznościach powinna od razu wrócić na swoje miejsce. Jeżeli jednak będzie mało sprężysta i utworzy coś na kształt worka skórnego, należy zwiększyć ilość płynu. Dobrym sposobem weryfikacji naszych podejrzeń jest także kontrola stanu dziąseł, które powinny być mokre i śliskie. Lepkie i z niewielkim poślizgiem mogą świadczyć o odwodnieniu u psa.

Jeżeli zatem chcesz, aby twoje zwierzę było zdrowe, nie zapominaj o stałej dystrybucji i regularnej wymianie wody w misce.

Tagi artykułu: