Udostępnij ten artykuł.

Wolontariat w schronisku dla zwierząt

Każdego dnia, setki psów trafiają do schronisk na terenie całego kraju. Tam, pod czujną opieką pracowników, ale również wolontariuszy, oczekują na lepszy los. Opieka nad bezpańskim zwierzętami jest zajęciem trudnym i wymaga wielu wyrzeczeń. Na szczęście, coraz większa liczba osób decyduje się być wolontariuszami. W dużej mierze, to dzięki nim, zwierzaki mają szansę na normalne życie, dach nad głową i miskę jedzenia.

Wolontariat w schronisku dla zwierząt nie różni się od pracy na etacie. Wymaga poświęcenia minimum kilku godzin dziennie, sumienności i odpowiedzialności. Jednak nagrodą, którą jest miłość zwierząt, warta jest wyrzeczeń. W naszym poradniku znajdziecie podstawowe informacje na temat tego kto może zostać wolontariuszem i jakie są jego obowiązki w schronisku.

Dyrektorzy schronisk dla zwierząt podkreślają zgodnie, że gdyby nie wolontariusze, zapewnienie godnej opieki wszystkim zwierzętom, byłoby niemożliwe. Niestety, coraz większa liczba zwierząt jest porzucana przez właścicieli lub opuszcza rodzinne domy, trafiając do schronisk. Ośrodki takie, udzielając w największych miastach, posiadają zazwyczaj po kilkaset psów, kotów i innych zwierząt. Systematyczna opieka nad tak liczną grupą wymaga dużego zaangażowania, a wolontariat w schronisku dla zwierząt pozwala pokryć to zapotrzebowanie.

Kto najczęściej decyduje się na zostanie wolontariuszem w schronisku? Zazwyczaj są to ludzie młodzi, jednak nie ma w tym względzie reguły. Wolontariat jest szansa na zbliżenie się człowieka ze zwierzęciem, trzeba wiedzieć, że poszczególni wolontariusze zazwyczaj mają przydzielone zwierzęta, którymi się opiekują. Psy i koty bardzo silnie przywiązują się do swoich opiekunów, a skutkiem rezygnacji z wolontariatu jest uczucie porzucenia i ogromny smutek wśród zwierzęcej społeczności. Właśnie dlatego, rekrutacja do schronisk jest prowadzona tak, by wybrać osoby odpowiedzialne, którym praca nie znudzi się po pewnym czasie.

wolontariat w schronisku dla zwierząt - Wolontariusz – kto może nim zostać?

O tym, kto może zostać wolontariuszem, zazwyczaj decyduje dyrekcja danego schroniska. Aby mieć szansę na wolontariat w schronisku dla zwierząt, zazwyczaj należy spełnić kilka warunków, zapisanych w regulaminie. Podstawowym jest kryterium wiekowe. Osoba, która chce być wolontariuszem, często musi mieć 18 lat. Niektóre schroniska pozwalają świadczyć wolontariat osobom od 16. roku życia, za pisemną zgoda rodziców, którzy biorą za dziecko odpowiedzialność. Wiek jest istotnym czynnikiem, z uwagi na fakt, że opieka nad zwierzętami wymaga dużej odpowiedzialności. Jednak zdarza się, że wolontariuszami zostają osoby dużo młodsze. Nie mają one jednak kontaktu ze zwierzętami, świadcząc inne usługi na rzecz schroniska. Najmłodsi wolontariusze często roznoszą ulotki dotyczące akcji promocyjnych lub zachęcające do wpłacania datków. Mogą także pomagać przy wydarzeniach organizowanych przez schroniska.

wolontariat w schronisku dla zwierząt w Warszawie

Osoba która chce świadczyć wolontariat w schronisku dla psów i kotów, musi kochać zwierzęta, godząc się na pracę nieodpłatną. Tylko w ten sposób istnieje szansa, że jej wolontariat będzie pożyteczny, szczery i sumienny. Często, wiele osób deklarujących przywiązanie do zwierząt, po kresie początkowej fascynacji rezygnuje z wolontariatu. Ogrom pracy, związany z opieką nad zwierzętami je przerasta. Warto dokładnie zastanowić się nad tym, czy mamy w sobie na tyle sumienności, by świadczyć opiekę nad zwierzętami.

Kandydat na wolontariusza musi wykazywać się dobrym zdrowiem i nie mieć uczulane na sierść psów. Trzeba pamiętać, że do schroniska trafiają najróżniejsze zwierzęta. Ich stan zdrowia często daleki jest od ideału. Nic więc dziwnego, że schronisko jest miejscem, w którym końskie zdrowie jest potrzebne. Zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zwierzęta, ryzyko alergii oraz innych dolegliwości sprawia, że wolontariat to zajęcie dla odpornych.

Każdy, kto chce pełnić wolontariat w schronisku dla zwierząt, musi wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy, dołączając do niego zdjęcie. Dokument ten stanowi podstawę przyjęcia do grona wolontariuszy schroniska. Identyfikacja wolontariusza to standard, praktykowany na całym świecie. Pozawala on, w razie potrzeby, szybko odnaleźć osobę, która zajmuje się danym zwierzęciem.

Obowiązki wolontariusza w schronisku

Skoro wiemy już, kto może pełnić wolontariat w schronisku dla zwierząt, warto dowiedzieć się, jakie są obowiązki osób, świadczących wolontariat. Przede wszystkim, należy wspomnieć, że praca wolontariusza nie ogranicza się wyłącznie do terenu schroniska. Wolontariusze pracuj zarówno w miejscu gdzie przebywają zwierzęta, jak i „na mieście”. Standardem w wolontariacie jest dziś także praca wykonywana we własnym domu. W terenie, wolontariusze pomagają w akcjach promocyjnych organizują zbiórki jedzenia i niezbędnych artykułów. Oczywiście stałym punktem wolontariatu jest wyprowadzane psów ze schroniska na spacer. To zdecydowanie jedna najprzyjemniejszych czynności każdego wolontariusza. Jednak i ona wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Poszczególne psy mogą w różny sposób zareagować np. na inne zwierzęta na spacerze. Wolontariusze są szkoleni, by wiedzieć, jak zachowa się w takich sytuacjach.

Jednak nie tylko wyprowadzanie psów na spacer stanowi część pracy osób świadczących wolontariat. W schronisku dla zwierząt jest także sporo innych zajęć. Nieustanie trwają starania, by poszczególne psy, koty i inne zwierzaki znalazły rodzinny dom. W tym celu, trzeba organizować akcje promocyjne. Wolontariusze zajmują się więc przygotowaniem ogłoszeń, robieniem zdjęć oraz innymi zajęciami, mającymi odpowiednio „zareklamować” zwierzaka.

Wolontariusze odwiedzają szkoły, przedszkola i inne placówki. Podczas akcji i spotkań o charakterze edukacyjnym, udzielają oni informacji na temat relacji ludzi i zwierząt czy odpowiedniego wychowywania psów. Praca wolontariusza nie jest łatwa i często wymaga wielu wyrzeczeń. Jednak dla tych, którzy kochają zwierzęta, stanowi ona ogromną satysfakcję.

Tagi artykułu: