Udostępnij ten artykuł.

Wózek inwalidzki dla psa

Psy, które doznały paraliżu nóg, miały przeprowadzaną operację, bądź też wystąpiły u nich defekty genetyczne, mogą żyć normalnie i godnie. Jedną z metod udogodnienia życia czworonogów jest zakupienie dlań wózków inwalidzkich, które w praktyce zastępują im tylne kończyny. Psy mogą swobodnie chodzić, realizować potrzeby fizjologiczne oraz zażywać rozkoszy życia.

Wózek inwalidzki dla psa

Wózki inwalidzkie mogą być wykorzystywane czasowo bądź też permanentnie. Ich wielką zaletą jest to, że są wykonywane pod konkretne zamówienie, zgodnie z indywidualnymi wytycznymi. Każdy wózek inwalidzki dla psa jest, zatem dostosowany do wielkości, gabarytów oraz potrzeb zwierzęcia. Konstruktorzy dokładnie mierzą psa oraz wspólnie z właścicielem dobierają odpowiednie materiały (wózek jest, bowiem wykorzystywany zarówno w domu, jak i na spacerze).

wózek inwalidzki dla psa boksera

Pies na wózku inwalidzkim

Wózek inwalidzki dla psa - Zalety korzystania z wózka inwalidzkiego

Zapewne wiele osób zastanawia się, czy zwierzęta, które korzystają z wózka inwalidzkiego mogą być szczęśliwe? Odpowiedź jest prosta – tak. Czworonogi bardzo szybko przyzwyczajają się do danej sytuacji życiowej i godzą się ze swoim losem. Kiedy pokonają już pierwsze trudności związane ze swoim stanem, wszystko dzieje się bardzo szybko. Zwierzę wykorzystujące wózek inwalidzki może normalnie poruszać się, a nawet truchtać. Wózek wcale nie przeszkadza w przemieszczaniu się po trawie i piasku, gdyż koła są przystosowane do różnego rodzaju nawierzchni. Zważywszy na solidną i zmyślną konstrukcję, pies może defekować oraz oddawać mocz. Wózek inwalidzki pełni ponadto funkcję stabilizatora kręgosłupa, dzięki czemu zwierzę może szybciej dojść do pełnej sprawności fizycznej. Nie jest, bowiem powiedziane, że pies będzie przykuty do wózka do końca swojego życia. Niektóre zwierzęta korzystają z wózka przez kilka miesięcy – w czasie swojej rekonwalescencji. Wózek wydaje się wówczas wielkim odciążeniem dla właściciela, gdyż znosi zeń obowiązek wynoszenia psa na rękach, bądź też zakuwania go w specjalne linki i nosidełka. Noszenie psa jest uciążliwe zarówno dla psa, jak i dla właściciela. O ile właściciel może poradzić sobie z obciążeniem, o tyle krzywda wyrządzona psu jest praktycznie nieopisywalna. Zwierzę, które nie ma możliwości poruszania się, może cierpieć z powodu bezruchu mięśni. Minimalny ruch znacząco wpływa na jakość życia i powoduje, że zwierzę wychodzi ze stanu permanentnego osłabienia.

Cena i dostępność wózków inwalidzkich dla psów na polskim rynku

Cena wózków inwalidzkich dla psów jest bodaj najczęściej poruszaną przez właścicieli kwestią. Wiadomo, że psy ras małych i bardzo małych potrzebują mniejszych wózków, zatem ich cena jest proporcjonalnie niższa do ceny wózków przeznaczonych dla psów ras dużych i bardzo dużych. Standardowy koszt wózka inwalidzkiego dla psa średniego to 400-500 złotych. Oczywiście ceny mogą być różne w zależności od firmy produkującej wózki oraz naszych indywidualnych wymagań. Niewskazane jest, aby kupować wózki używane, które ktoś wystawił na aukcji, albo w Internecie. Wózki inwalidzkie winny być, bowiem profilowane pod konkretnego osobnika i z myślą o nim wykonywane.

wózek inwalidzki dla psa

Młody szczeniak poruszający sie na wózku inwalidzkim

Społeczny odbiór psów przewlekle chorych

Jeszcze kilka lat temu widok psa poruszającego się na wózku inwalidzkim mógł szokować. Obecnie jednak coraz więcej psów porusza się na wózku, zatem ów widok należy do codzienności. Właściciel, który kocha swojego psa nie powinien zastanawiać się nad wyglądem i stanem fizycznym swojego pupila. Jeżeli tylko istnieje możliwość na przedłużenie życia psu, nie powinniśmy decydować się na jego uśpienie. Zawsze, bowiem istnieje szansa, że pies powróci do zdrowia i pełni sił i będzie mogło zejść z wózka inwalidzkiego.

Tagi artykułu: