Udostępnij ten artykuł.

Wrażliwość psa

Psy mają nie tylko doskonały węch są posłuszne i wykonują nasze komendy potrafią jednak znacznie więcej. Z czasem nauczyły się czytać emocje z naszej twarzy. Człowiek używa mowy, której pies nie rozumie. W potoku zdań może jedynie wyłapać komendę, której wcześniej się nauczył. Mowa ciała człowieka też zupełnie odbiega od standardów psiej mowy. Zachowanie jest zupełnie inne. Uśmiech to pokazywanie zębów. Ręce podobne do ogona podnoszone są zazwyczaj wysoko w górę i sugerują pewność siebie i cechy dominujące. Psy wykształciły umiejętność czytania ludzkich emocji, wyrazu twarzy i intonacji głosu. Zaczęły też rozpoznawać naszą mowę ciała

Wśród psów znaczna ilość reaguje z wielką wrażliwością na nastrój swojego opiekuna. To czy niepokój właściciela dotyczy samego psa czy innych problemów nie odgrywa znaczenia. Wrażliwy pies wyczuje to z pewnością, zareaguje tępotą i nie będzie się orientował, co się dzieje.

Jeśli pies jest nadmiernie wrażliwy może zachować się dziwnie, nieustannie szczekać, niszczyć przedmioty, wyć czy demolować dom. Tego rodzaju psy są uzależnione od właściciela i nawet groźne spojrzenie jest da niego dużym przeżyciem. Niektóre rasy np. Border collie cechuje duża wrażliwość wzrokowa. Zauważają one najdrobniejsze sygnały ciała, które zdradzają zamiary właściciela. Konflikt zaczyna się wówczas, gdy komenda stoi w sprzeczności z sygnałami mowy ciała, które zapamiętał pies. Psy innych ras mogą również wykazywać się ta wrażliwością. Duża część opiekunów uważa, że pies ich rozumie.

Jak zrozumieć psa

W pewnym sensie mają rację gdyż nasze emocje są silne. Jeśli ktoś płacze pies podejmuje próbę pocieszenia swojego opiekuna. Lizaniem nas po twarzy rozładowuje swój i nasz stres. Pies jest dla niektórych osób lekarstwem i terapią. Inne nasze emocje są odbierane równie silnie. Nasza złość na psa powoduje, że zamiera w bezruchu i zachowuje się poddańczo. My odbieramy to tak „wiem nabroiłem, ale przepraszam” Dla psa to straszna kara. Użycie siły to już nie kara a znęcanie się nad zwierzęciem.

W tej grupie silnych emocji jest jeszcze radość. Psy uwielbiają jak jesteśmy w dobrym nastroju. Nasze zadowolenie oznaczają pochwały, smakołyki i ulubione zabawy, pieszczoty. Psy są ożywione i wręcz uśmiechają się razem z nami. Emocji, które czyta pies jest znacznie więcej są to np. strach, zaskoczenie, zdziwienie, koncentracja i wiele innych już tych słabszych.

Innym rodzajem wrażliwości jest wrażliwość na dźwięki. Nadużywanie głosu może być w takim przypadku problemem. Jeżeli właściciel wie o tym, może rozmawiać ze swoim psem cichutko i tak też wydawać komendy. Łatwo to zaobserwować i ważne by nie nadużywać wtedy głosu. Jeżeli chodzi o dotyk, niektóre psy znoszą ból z łatwością a inne reagują dużą wrażliwością na dotyk. Teriery na ogół są bardziej odporne na ból niż inne rasy.

Przed ułożeniem programu szkolenia psa należy uwzględnić wszystkie z wymienionych rodzajów wrażliwości. Psy się uczą bardzo szybko, jeśli uczymy je prawidłowo. Bardzo ciekawe jest zagadnienie wpływu diety na zachowanie psa. Warto przyjrzeć się składnikom karmy. W sklepach zoologicznych można uzyskać szczegółową informację na temat doboru karmy dla rasy i wieku psa. Choroby (alergie) też mają wpływ na zachowanie, alergie oraz pasożyty. Nawet pchły mogą spowodować stres u psa. Jak widać o psa musimy dbać. Zdrowy i zadbany pies łatwiej nas zrozumie. Zamiast łapać pchły skupi uwagę na nas.

Na koniec refleksja odnośnie stosowania przymusu w tresowaniu psa. Jest to metoda mało efektywna i niewskazaną. Instynktowną reakcja na przymus jest opór. Fizyczna presja spotka się z kontrreakcją. Nie łatwo być opiekunem psa. Z punktu widzenia psa wygląda to trudniej. „Jak mam sprostać oczekiwaniom mojego opiekuna skoro się staram a on ciągle do mnie mówi i wymachuje rękami a ja nic z tego nie rozumiem”. A co będzie jak trafi się bardzo wrażliwy pies oraz człowiek? Pewnie mieszanka piorunująca. Nie jest to jednak przeszkodą w dobrych wzajemnych relacjach.

Źródło: John Fisher “Okiem psa”
Autor: C.M
sklep zoologiczny

Tagi artykułu: