Udostępnij ten artykuł.

Wszołowica u psa

Wszoły

Wszoły to pasożyty bytujące na skórze i sierści zwierząt. Do każdego gatunku zwierząt-nosicieli przypisany jest szczególny rodzaj lub gatunek wszoła. Dwoma najliczniejszymi są wszoły psie i kocie żywiące się krwią, włosem i martwymi komórkami naskórka. Pasożyty składają na nosicielu jaja (zwane gnidami), które przyklejają się do jego sierści, i rozwijają się w ciągu 1 miesiąca. Wszystkie stadia rozwojowe wszołów można zaobserwować jedynie na zwierzętach, gdyż nie są w stanie przetrwać poza nosicielem. Pasożyty osiągają ok. 2 mm długości, mają płaskie ciała i żółtobrązową barwę. Kończyny zwieńczone są natomiast krótkimi i mocnymi szponami, które pozwalają pasożytowi mocno przyczepić się do sierści nosiciela – można je wówczas dostrzec nieuzbrojonym okiem.

Wszoły gnieżdżą się przeważnie na głowie, pod pachami, w okolicach narządów rodnych oraz na grzbiecie; (jednym słowem w miejscach trudno dostępnych) często atakują młode, zaniedbane zwierzęta, chociaż mogą się także zagnieździć na starszych, które podupadły na zdrowiu. Przeżywają na żywicielu kilka miesięcy, a poza nim nie dłużej niż 10 dni.

wszołowica u psa - Wszoł psi

Wszoł

Wszołowica u psa – jak sobie z nią radzić?

Jako że pasożyty są wysoce wyspecjalizowane pod względem preferencji pokarmowych, nie przemieszczają się między gatunkami. Co za tym idzie, nie ma obawy, że wszy przejdą z psa lub kota na człowieka. Warto jednak pamiętać, że wszoł psi Trichodectes canis przenosi tasiemca psiego Dipylidium caninum, którym może już zarazić się człowiek. To chyba najlepsza motywacja do szybkiego zwalczania pasożytów.

Jak objawia się wszołowica u psa i jak ją leczyć?

Jeżeli tylko zaobserwujemy, że nasz pies podejrzanie często się drapie, bądź w czasie wyczesywania dostrzeżemy pasożyty na sierści, jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. W większości przypadków wystarczy zaaplikować psu preparat dostępny w sklepach zoologicznym. Lekarze najczęściej przepisują Insectin firmy Biowet, który nie szkodzi zwierzęciu i jest bardzo prosty w użyciu. Cena 16-17 złotych za 50 g.

wszołowica u psów
Uwaga! Ofiarami wszołowicy są najczęściej zwierzęta długowłose.

Tagi artykułu: