Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o kleszczach

Charakterystyka i opis kleszcza

Kleszcz to pasożyt, którego wielkość nie przekracza zazwyczaj kilku milimetrów; samice, po wyssaniu odpowiedniej ilości krwi, mogą osiągnąć długość ponad 1 cm. Kleszcze atakują ludzi i zwierzęta w celu poboru pokarmu, co pozwala im przekształcić się w kolejną postać rozwojową, lub – w przypadku samic – złożyć jaja. Na obszarze naszego kraju kleszcze wykazują aktywność od połowy kwietnia do połowy listopada. Okazjonalnie można spotkać także kleszcze zimowe, zwłaszcza gdy temperatura powietrza oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza. Jak wygląda kleszcz? Przedstawiamy poniżej zdjęcie kleszcza.

kleszcz (Ixodes ricinus)

kleszcz (Ixodes ricinus)

Wszystko co powinieneś wiedzieć o kleszczach - Jak zapobiegać ukąszeniu przez kleszcza?

Najskuteczniejszą ochroną psów przeciw chorobom odkleszczowym jest ochrona immunologiczna w postaci szczepionki. Szczepionki dostępne na rynku zawierają szczepy bakterii, które są odpowiedzialne za wywołanie babeszjozy i boreliozy u psów, dzięki czemu kleszcz posilający się krwią zaszczepionego czworonoga, pobiera przeciwdziała powodujące obumieranie w organizmie pasożyta chorobotwórczych krętków.
Innym sposobem jest stosowanie specjalnych preparatów lub obroży przeciwkleszczowej. W sklepach zoologicznych możemy zakupić specjalne spraye i preparaty do wkrapiania w skórę (spot on), które są w stu procentach bezpieczne dla psów i nie wywołują reakcji alergicznych. Ich działania opiera się na uwalnianiu substancji czynnych wraz z łojem, które są wydzielane przez gruczoły umiejscowione w skórze czworonoga. Kontakt pasożyta z ową wydzieliną sprawia, że ginie on po upływie kilkunastu godzin. Pamiętajmy, że przez pierwsze 48 godzin kleszcz nie stanowi dużego zagrożenia dla organizmu zwierzęcia – dopiero po upływie tego czasu zaczyna wydzielać toksyczne substancje. 

Jak wyciągnąć kleszcza z ciała psa? Czy usuwanie go jest bezpieczne i w jaki sposób należy to zrobić?

Odnalezienie kleszcza na ciele psa, które posiada bujną sierść, jest dość trudnym zadaniem. Po każdym spacerze należy zatem dokładnie obejrzeć psa, zwracając szczególną uwagę na uszy, pachy, pachwinę oraz okolice szyi. Świeżo wgryzione kleszcze są małe, więc trudno je zauważyć – dopiero po pewnym czasie możemy je zlokalizować, np. przez głaskanie.

kleszcz wbity w skórę psa

kleszcz wbity w skórę psa

Jeżeli znaleźliśmy na ciele pupila pasożyta, powinniśmy wykręcić go w kierunku przeciwnym do ruchów wskazówek zegara. Pamiętajmy, że kleszcze wkręcają się na ogół w prawo, zatem usuwamy je wykonując odwrotne ruchy. Do tego celu wykorzystujemy pęsetę – czubek układamy tuż przy skórze, chwytając kleszcza, i energicznym ruchem wykręcamy go z ciała. Przenigdy nie ściskamy, ani nie szarpiemy zbyt mocno, aby nie urwać głowy kleszczowi, gdyż może to skutkować infekcją.

usuwanie kleszcza pęsetą

usuwanie kleszcza pęsetą

Niedozwolone jest także stosowanie wszelkiego rodzaju substancji natłuszczających takich jak masło czy olej, ponieważ odcinają dopływ powietrza kleszczowi, powodując u niego wymioty, które wydzielają do organizmu psa toksyczne substancje.
W sklepach zoologicznych znajdziemy narzędzia, które pozwolą łatwo i szybko usunąć kleszcza z organizmu zwierzęcia. Jednym z nich jest łopatka ze szczeliną, w której umieszczamy kleszcza i wykręcamy go w szybki i bezpieczny sposób. Stosując te narzędzie, znacząco zmniejszamy ryzyko urwania głowy kleszczowi. Po usunięciu kleszcza należy zawinąć go w papierowy ręcznik i następnie spalić. Miejsce, w którym wbił się kleszcz, przemywamy wodą utlenioną i obserwujemy przez kilka dni. Jeżeli zaczerwienienie się nie zmniejsza, nie powinniśmy tego lekceważyć, tylko udać się do lekarza.
Jeżeli mimo najszczerszych starań, mamy obawy co do powodzenia całej operacji, warto udać się do lekarza weterynarii, który w profesjonalny sposób poinstruuje nas, jak powinniśmy usuwać kleszcze. Po usunięciu pasożyta możemy zostawić go od razu do badań, aby upewnić się, że nie był nosicielem chorób.

O'Tom haczyk na kleszcze

usuwanie kleszcza haczykiem O'Tom

Czy wizyta psa u weterynarza jest koniecznością?

Jeżeli zaobserwujemy zmianę zachowania u naszego czworonoga lub stan zapalny w miejscu wgryzienia się kleszcza, nie powinniśmy czekać, tylko od razu zgłosić się do weterynarza. Nawet jeżeli psu nic nie dolega, uspokoimy się i dowiemy, jak właściwie postępować w podobnej sytuacji. Żadne porady znalezione w Internecie nie mają takiej wartości jak doświadczenie empiryczne!

Preparaty przeciw kleszczom dla psów dostępne w sklepach zoologicznych:

  • FRONTLINE Combo M - środek przeciw pchłom i kleszczom dla psów ras średnich

Preparaty Frontline cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli psów i są często polecane przez weterynarzy. Preparat nie tylko chroni zwierzęta przed kleszczami, ale także zabezpiecza pupila przed inwazją pcheł. (S)-metopren, zawarty w preparacie, działa jajobójczo, dzięki czemu redukuje liczebność populacji dorosłych pcheł oraz hamuje cykl rozwojowy pasożytów we wszystkich stadiach.

FRONTLINE COMBO M SPOT-ON dla psów od 10-20 kg

FRONTLINE COMBO M SPOT-ON dla psów od 10-20 kg (3 pipety)


Frontline skutecznie odstrasza pchły przez osiem tygodni, zaś kleszcze – przez cztery tygodnie. Co więcej, po jednorazowym użyciu preparatu eliminujemy niemal 100 proc. wszołów pasożytujących na zwierzęciu.

  • Bayer Foresto - obroża przeciw pchłom i kleszczom dla kotów i psów do 8kg wagi ciała

W sklepach zoologicznych znajdziemy obroże przeciwkleszczowe dedykowane dla psów małych, średnich i dużych. Obroże są wodoodporne i nawet po zanurzeniu w wodzie nie tracą swoich właściwości; chronią zaraz po nałożeniu na szyję psa, niemniej zaczynają działać w pełni dopiero po upływie dwóch dób. Substancje czynne zawarte w produkcie to: imidaklopryd w dawce 1,25 g oraz flumetryna w dawce 0,56 g. Substancjami pomocniczymi są natomiast: dwutlenek tytanu (E 171) oraz tlenek czarny żelaza (E 172).

BAYER Foresto - Obroże przeciw pchłom i kleszczom dla kotów i psów

BAYER Foresto - Obroże przeciw pchłom i kleszczom dla kotów i psów

  • PESS Sunia- zasypka owadobójcza dla psów i kotów 100g

Skuteczną metodą pozbycia się nieproszonych gości ze skóry naszego psa jest zasypanie ich specjalnym preparatem składającym się głównie z talku farmaceutycznego z naniesioną na jego powierzchnię substancją biologicznie czynną. Zasypka jest w stu procentach bezpieczna dla psa, ponieważ posiada tylko nieznaczne ilości Alfacypermetryny.

To tylko niektóre preparaty, które możemy zakupić w sklepach biologicznych. Jako że większość z nich wystarcza na długi czas (nawet kilka sezonów) nie warto specjalnie oszczędzać – wszak chodzi o zdrowie naszego domownika!

Tagi artykułu: