Udostępnij ten artykuł.

Wszystko o rasie Owczarek niemiecki

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez psa. Pewna grupa ludzi poszukuje przy tym nie tylko pupila i przyjaciela, ale też odważnego i zdecydowanego obrońcy oraz stróża domu i posesji. Idealnym wyborem są m.in. Owczarki niemieckie. Jeśli więc marzysz o silnym psim obrońcy, to konieczne przeczytaj wszystko o rasie Owczarek niemiecki! Jeszcze dziś sprawdź, jaki charakter i wymagania mają te odważne i majestatyczne psy.

Owczarek niemiecki (niem. Deutscher Schäferhund, ang. German Shepherd Dog) to rasa psów zaliczana przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) do Grupy I Psy pasterskie i zaganiające oraz Sekcji 1. Psy pasterskie, nr wzorca 166 (data publikacji obowiązującego aktualnie wzorca: 11.08.2010 r.).

Owczarek niemiecki użytkowanie

Owczarki niemieckie to wszechstronne psy użytkowe – reprezentacyjne i do towarzystwa, obronne i stróżujące, wystawowe, a także pracujące, w tym pasterskie i służbowe (do Policji, straży granicznej czy wojska), poszukiwawcze (tropiące) i ratownicze, psy przewodnicy i asystenci niepełnosprawnych itp. Owczarki niemieckie podlegają przy tym [próbom pracy.

Owczarek niemiecki historia rasy

Rasa Owczarek niemiecki jest obecnie jedną z najbardziej znanych na świecie i powszechnie użytkowych w różnych celach i służbach. Psy te wyhodowano w XIX w. w Karlsruhe w Niemczech. Za ojca i twórcę rasy uważa się kapitana Maxa von Stephanitza, który wraz z grupą innych hodowców opracowali stworzenie psa elastycznie wszechstronnego i jednocześnie posłusznego oraz karnego, który miał też nadawać się użytkowo szczególnie do celów wojskowych i pracy w Policji. Hodowcy ci tak krzyżowali więc krótkowłose, długowłose i szorstkowłose lokalne psy pasterskie i gospodarskie z terenów Bawarii, Turyngii i Wirtembergii (wykorzystano rozmaite istniejące wówczas psy owczarskie ze Środkowych i Południowych Niemiec), aż uzyskali obecnego Owczarka niemieckiego. Jako pierwsze na wystawie psów rasowych pokazano długowłose Owczarki niemieckie (w 1882 r. w Hanowerze), a dopiero potem odmianę krótkowłosą (w 1889 r. w Berlinie).

10 lat później, w kwietniu 1899 r. twórca rasy Max von Stephanitz założył klub hodowców tej rasy Verein für Deutsche Schäferhunde (pol. Towarzystwo Owczarka Niemieckiego, w skrócie SV), z siedzibą w Augsburgu w Niemczech. Wzorzec rasy ułożyli A.Meyer i Max von Stephanitz, a przyjęto go na pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym SV we Frankfurcie nad Menem w dniu 20.09.1899 r. Jako pierwszego zgodnie z tym wzorcem zarejestrowano Owczarka niemieckiego samca o imieniu Horan. Później wprowadzono kolejne zmiany we wzorcu omawianej rasy. Wszystkie one zostały następnie zaakceptowane na zjeździe Światowej Unii Klubów Owczarka Niemieckiego (WUSV) w dniu 30.08.1976 r. Aktualnie obowiązujący wzorzec opublikowano 11.08.2010 r. Angielski United Kennel Club (UKC) uznał Owczarki niemieckie w 1924 r., w 1907 r. po raz pierwszy trafiły one do USA, a w 1908 r. uznał je także American Kennel Club (AKC).

owczarek niemiecki

Wszystko o rasie Owczarek niemiecki opis ogólny, pokrój

Owczarki niemieckie to średniej wielkości i bardzo silne psy o lekko wydłużonym i dobrze umięśnionym, spadzistym w zadzie ciałem. Ogólna budowa ich ciała jest zwarta, a kościec określa się jako suchy. Umięśnienie jest mocne. Wysokość w kłębie samców wynosi 60-65 cm, przy wadze 30-40 kg, natomiast u suk wynosi ona 55-60 cm, przy wadze 22-32 kg. Lecz mało widoczne pod gęstą i dosyć długą sierścią. Ważne proporcje wymiarowe u te rasy zakładają, że długość korpusu ciała ma przewyższać wysokość w kłębie, o ok. 10-17%. Ogólnie ich wygląd jest określany krótko jako wilkowaty. Wymaga się ponadto, by owczarki te miały stojące uszy i noszony szablasto (wzniesiony tylko w ruchu i przy pobudzeniu, ale nie powyżej linii grzbietu) ogon. Wszelkie odchylenia od uznanego wzorca FCI „powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia”. Za dyskusyjne uznaje się obecnie prowadzenie hodowli w kierunku mocno przykurczonych tylnych kończyn, dla uzyskania bardzo spadzistego tyłu psa. Okazało się bowiem, że rasa zaczęła mieć coraz poważniejsze problemy ze stawami tylnych łap oraz słabym, chwiejnym chodem.

Owczarek niemiecki zachowanie i temperament

Owczarki niemieckie to psy odważne, czujne, energiczne i ruchliwe, a do tego łatwo adaptujące się do nowych sytuacji. To również bardzo dobry obrońca i strażnik domu i obejścia. Stróżując oznajmia szczekaniem nadejście obcych i niepokojące sytuacje. Mimo iż psy te są nieufne i groźne dla obcych, to jednak dla właścicieli i domowników są kochające, opiekuńcze, bardzo lojalne i wierne. Są też wesołe oraz uwielbiają zabawę i ruch. Owczarek niemiecki to dobry towarzysz dla całej rodziny, w tym także dzieci (generalnie owczarki te kochają dzieci, trzeba je jednak odpowiednio socjalizować, by nie stały się agresywne). Jest to również jedna z najinteligentniejszych ras psów na świecie. Psy te są tak wszechstronne, że mogą wykonywać niemal każdą pracę, polecenia i zadania. Owczarek Niemiecki musi jednak posiadać należycie wyważone usposobienie, silne nerwy, gotowość na wszystko (to pies nieustraszony), ciętość, twardość i pewność siebie. Dobry Owczarek niemiecki musi też być absolutnie szczery i łagodny dla swoich oraz dający się łatwo i bez oporu szkolić. Psy niepewne, zbyt tchórzliwe i agresywne, oporne w nauce i z natury nieposłuszne trzeba usuwać z hodowli. Owczarki te muszą podołać wykorzystaniu ich zarówno jako uległe psy do towarzystwa, jak i ostre i czujne psy stróżująco-obronne, czy też bardzo odważne i chętne do pracy psy pasterskie i służbowe. Owczarek niemiecki ma bardzo silny instynkt obronny, przez co jest przede wszystkim wyśmienitym psem obronnym i stróżującym. Dzięki silnemu węchowi może też pracować jako pies tropiący. Uwaga jednak, ponieważ psy te wymagają inteligentnego i dominującego właściciela oraz rozsądnej socjalizacji i szkolenia, by mogły dogadać się i z ludźmi i z innymi psami i zwierzętami.

Wszystko o rasie Owczarek niemiecki – wymagania.

Owczarki niemieckie są bardzo aktywne i wymagają dużej dawki ruchu oraz pracy, w tym zadań psychicznych. Niezbędne są zatem długie i energiczne spacery, bieganie i treningi, psie sporty (np. frisbee, sporty, tory przeszkód). Psy te mogą startować w zawodach IPO (psy obronne), agility, czy obiedence. Przy odpowiedniej ilości ruchu i ćwiczeń, psy te dobrze czują się nawet w małym mieszkaniu, choć najlepszy dla nich oczywiście jest dom z ogrodem. Uwaga jednak, ponieważ psy te nie nadają się do życia wyłącznie w budzie i kojcu. Wymagają bowiem aktywnej bliskości swojej rodziny.

Szkolenie

Owczarki niemieckie to psy bardzo inteligentne oraz łatwo i szybko poddające się tresurze. Uwaga jednak, ponieważ socjalizacja i szkolenie u tej rasy jest niezbędne i trzeba je zaczynać w bardzo wczesnym wieku (już u szczeniąt). Można je za to szkolić do niemal każdej pracy, zadania i psiego sportu. Właściciel-przewodnik musi być jednak twardym, spokojnym i konsekwentnym liderem wobec tego psa. Trening posłuszeństwa prowadzony już od szczenięcia, pozwoli potem uniknąć problemów z agresją w dorosłości.

owczarek niemiecki w parku

Owczarek niemiecki zdrowie i kondycja

Owczarek niemiecki jest rasą ogólnie uważaną za dosyć zdrową i odporną na warunki atmosferyczne. Oczywiście wszystko to przy odpowiedniej jednak dbałości o dietę, zdrowie (w tym regularne kontrole u weterynarza) i warunki hodowlane. Owczarkowi niemieckiemu należy też zapewnić właściwą dawkę codziennego ruchu i ćwiczeń. Zadbane i dobrze zaopiekowane psy tej rasy osiągają wiek średnio ok. 13-14 lat. Jak wszystkie psy rasowe, także i Owczarki n8iemieckie nie są jednak wolne od pewnych skłonności chorobowych. Najczęstsze problemy zdrowotne spotykane u tej rasy i wymieniane przez specjalistów i weterynarzy, to przede wszystkim:

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych (schorzenie częste u tej rasy);
  •  przerost gruczołu krokowego czyli prostaty (szczególnie u osobników starszych);
  • skręt żołądka (u tej rasy jest średnie ryzyko wymienionego schorzenia);
  • zmiany alergiczne i nadmierny łojotok skórny;
  • enostoza czyli młodzieńcze zapalenie kości;
  • nowotwory.

Źródła fachowe i literatura przedmiotu wymieniają też inne możliwe u owczarków niemieckich, jednak rzadziej występujące choroby, jak: gnilec, zespół Cushinga, problemy ze wzrokiem, problemy z sercem, niewydolność trzustki, padaczka, choroba von Willebranda, czy głuchota.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie to psy silne i nie wymagające zbyt wielkiego nakładu pracy w ramach czynności pielęgnacyjnych. Linieją dwa razy do roku i wtedy należy bardziej się nimi zajmować. Ogólnie jednak trzeba je szczotkować dwa razy w tygodniu (częściej, gdy są akurat w fazie linienia), wyczesując martwe i wypadające włosy. Na pewno więcej nakładu pracy wymagają Owczarki niemieckie długowłose, w porównaniu z krótkowłosymi. Psy te należy też kąpać raz (bezwzględne minimum) lub dwa razy w roku (przede wszystkim w czasie linienia). Oczywiście regularnie musimy także przycinać im pazury (gdy stwierdzimy, że jest to niezbędne), sprawdzać i czyścić uszy, a nawet myć zęby (trzeba jednak do tego, podobnie jak i do innych zabiegów pielęgnacyjnych, przyuczyć psa od szczeniaka, inaczej nie będzie chciał współpracować).

Tagi artykułu: