Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Wybieg dla psa

Pies potrzebuje codziennej odpowiedniej ilości ruchu, który zapewnimy mu poprzez spacery (minimum 2 razy dziennie) i pobyt na wybiegu. Pamiętajmy, że trzymanie psa na łańcuchu lub innej uwięzi albo w kojcu przez większą część doby, jest znęcaniem się nad nim! Uwiązywanie psa jest dozwolone tylko na kilka godzin dziennie i o ile zostaną spełnione inne warunki, czyli odpowiednia długość i ciężar wiązania, oraz zapewnienie odpowiedniego schronienia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pies stale przebywający na dworze (np. pies stróżujący) musi mieć zapewniony odpowiedni wybieg-kojec lub inny zabezpieczony i ogrodzony teren (np. podwórze, ogród itp.). Jeśli mamy taką możliwość, to taki sam wybieg możemy też zapewnić psu, który mieszka z nami w domu, a na zewnątrz jest wyprowadzany jedynie na pewien okres czasu, w ciągu dnia lub na noc. Specjalny wybieg dla psa możemy skonstruować sami, lub kupić już gotowy. Odpowiedni wybieg zapewni psu niezbędny komfort i jednocześnie stałą ochronę posesji i domu, przy jednoczesnym zabezpieczeniu ogrodu przed zniszczeniem i obcych osób przed pogryzieniem.

Gdy nie posiadamy własnego domu i mieszkamy w miejskim bloku, to zawsze możemy skorzystać także z gotowych, dobrze wyposażonych i dużych publicznych wybiegów miejskich, tym bardziej, że psy w takim miejscu mają możliwość swobodnej socjalizacji i że wolno tu zwalniać psa ze smyczy, jednak pod warunkiem zapewnienia pełnej kontroli zachowania psa.

Jeśli ogród już mamy a chcemy wziąć psa, to wybierzmy takiego czworonoga, który w zastanej przestrzeni będzie się czuł najlepiej. Jeśli jednak ogród chcemy dopiero założyć, to w trakcie jego przygotowywania weźmy pod uwagę charakter i upodobania naszego pupila.

Ogród i podwórze jako wybieg dla psa

Większość psów sporo czasu spędza przy ogrodzeniu, gdzie obserwuje okolicę i pilnuje posesji. Trasy którymi psy poruszają się wzdłuż ogrodzenia i nie tylko, czyli tzw. „psią ścieżkę”, warto pozostawić wolne jako pasy terenu o szerokości ok. 80 cm (1 m dla owczarków, dogów i innych dużych psów). Jeżeli ścieżka nie będzie tworzyła pętli, to na jej krańcach trzeba zaplanować placyki, by pies mógł swobodnie zawracać. Nawierzchnia psiej ścieżki powinna być utwardzona (np. solidnie ubita ścieżka ziemna), by nie kaleczył sobie łap (szczególnie dla dużych i ciężkich psów oraz psów energicznych). Dla mniejszych i lekkich psów może być nawet bruk, płyty kamienne lub betonowe, gdyż wtedy optymalnie ścierają rosnące pazury.

Od strony domu i ogrodu warto osłonić ścieżkę gęstym żywopłotem lub drewnianym płotkiem. Można też obniżyć ją w stosunku do poziomu gruntu w ogrodzie i oddzielić palisadą lub murkiem oporowym. Pies będzie wtedy biegał tylko po wyznaczonych trasach, zamiast przez trawnik i rabaty, niszcząc przy tym kwiaty. By zapobiec niszczeniu rabat, można w ogrodzie zbudować podwyższone rabaty otoczone ściankami i różnego rodzaju płotkami. Natomiast w miejscach szczególnie zagrożonych najlepiej posadzić rośliny o gęstych, drobnych i twardych pędach, albo z kolcami lub cierniami, od których pies z pewnością będzie się trzymał z daleka. Warto też kupować od razu dosyć duże i przez to mocniejsze rośliny. Jeśli jednak posadzimy młode drzewa i krzewy, to dobrze jest zabezpieczyć je przed połamaniem, otaczając palisadą z kołków wbitych w odległości ok. 20 cm od pnia. Trzeba też chronić młode rośliny iglaste, gdyż są bardziej wrażliwe na działanie psiego moczu. W ochronie przed psim moczem, rośliny najlepiej systematycznie spłukiwać wodą w czasie podlewania ogrodu.

Metalowy wybieg dla psów

Jeśli nasz ogród jest malutki, to dobrym rozwiązaniem będzie utwardzenie całego terenu do biegania dla psa i rezygnacja z trawnika, natomiast powierzchnie przeznaczone dla roślin najlepiej jest podwyższyć.

Wybieg dla psa ogrodzony z budą

Jeżeli pozwala na to wielkość ogrodu, warto wydzielić specjalne miejsce na wybieg-kojec dla psa. Jest to też wygodne rozwiązanie na czas wizyty obcych osób z zewnątrz. Wydzielenie takiego miejsca najprościej dokonać instalując specjalny „elektryczny pastuch dla psów”, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybudowanie standardowego wybiegu. Poniżej opisano standardowy wybieg-kojec dla psa, spełniający wymagania TOZ (Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami), zapewniający psom humanitarne warunki bytowe, oraz skutecznie chroniący ludzi przed psami niebezpiecznymi.

Wielkość wybiegu zależy od wielkości psa i czasu jaki w nim będzie spędzał. Powinien być na tyle duży, by pies mógł swobodnie chodzić (np. dla psa wielkości owczarka niemieckiego powinien mieć wielkość co najmniej 15 m2,minimalnie kilka m2). Powierzchnia wybiegu powinna być wybetonowana, wyłożona brukiem lub obsiana trawą, co pozwoli utrzymać suchy wybieg w porządku i czystości. Można też zdrenować jego teren, co zapobiegnie podmakaniu.

Ogrodzenie musi być dosyć wysokie i najlepiej grodzone także z góry, by pies nie mógł go przeskoczyć. Idealna wysokość to od 2,1 m do 1,9 m (co najmniej 180 cm). Nie powinien być wykonany z siatki, ponieważ w oka siatki mogą wpadać łapy, które psy mogą sobie łamać. Dodatkowo, psy widząc siatkę lub cienkie druty, mają problemy z akomodacją oka. Najlepiej zakupić gotowe elementy ocynkowane, które dają możliwość dowolnej konfiguracji i dalszej rozbudowy. Są to ramy z profili stalowych, ocynkowanych ogniowo i wypełnionych rurkami z rozstawem 5 cm (dla szczeniąt lub małych psów) lub 8 cm (dla psów średnich i dużych). Nie powinno się elementów kojca malować farbą, gdyż mocz psa jest tak silną substancją żrącą, że po miesiącu farba i tak zacznie się złuszczać i z czasem odpadnie, natomiast cynk nie ulega korozji.

Drzwi wejściowe wybiegu dla psa powinny się otwierać tylko do wewnątrz, co wyeliminuje zagrożenie związane z atakiem lub ucieczką psa. Klamka zamontowana w drzwiach musi pewnie zamykać kojec. Dzięki obrotowej klapie z karmidłem i miseczkami ze stali szlachetnej (na wodę i jedzenie), opiekun nie musi mieć kontaktu z psem. W razie jego nieobecności, psa może też karmić ktoś psu obcy.

Wybieg powinien być usytuowanyw miejscu słonecznym, jednak tak, by jednym lub dwoma bokami dotykał do murów, co da ochronę przed wiatrem (od wiatrów zachodnich i północnych) i niezbędne, częściowo ocienione miejsce. Gdy nie ma murów w pobliżu, to oba boki muszą być wykonane jako pełne ściany (np. z impregnowanych desek drewnianych).

Jeśli wybieg obsiejemy trawą, to należy wybrać do tego celu mieszankę traw odpornych na deptanie, do intensywnego użytkowania. Gleba przed siewem powinna zostać starannie przygotowana. Musi zawierać znaczną ilość piasku lub drobnego żwiru (nawet 70-80%) i być zwałowana, bo wtedy będzie trudna do rozkopania. Nie należy zaniedbywać także późniejszej pielęgnacji trawnika. Bardzo ważne jest regularne podlewanie i tym samym spłukiwanie psiego moczu, oraz regularne nawożenie.

Wybieg dla psa

Wybieg dla psa powinien być w 3/4 pokryty zadaszeniem pełnym (np. z blachy falistej), gdzie umieszcza się budę. Buda musi być nieprzemakalna i na tyle obszerna, by pies mógł w niej swobodnie stać i obracać się. Dla psa o wzroście 60 cm, powinna mieć wymiary: dł. 115cm (80cm legowisko i 35 cm przedsionek), szer. 75cm, wys. 80cm. Najlepiej jeśli buda składa się z części przedsionkowej i legowiskowej. Otwór wejściowy (do przedsionka) i otwór przejściowy (do legowiska), muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości i być dopasowane do wielkości psa tak, by mógł swobodnie przez nie przechodzić, jednak nie za duże, by nadmiernie nie wentylować wnętrza (standardowe wymiary to: 40x36 cm). Zimą wejście musi być zasłaniane od zimna (np. zawieszając przy wejściu kawałek koca). Buda powinna być też zrobiona z podwójnych desek, między które dla uszczelnienia i ocieplenia należy włożyć styropian lub wełnę mineralną. Dach budy powinien być jedno - lub dwuspadowy i pokryty papą lub blachą ocynkowaną. Powinien być uchylny, by można było go otwierać do czyszczenia i wymiany posłania legowiska. Drewniana podłoga budy (o grubościok. 25 mm) powinna być wysłana słomą, sianem lub starymi kocami itp., by skutecznie chronić psa przed wiatrem, zimnem i wilgocią. Aby nie podciekała od dołu, buda powinna zostać ustawiona na cegłach lub płytach chodnikowych co najmniej 8 cm nad podłożem. By pies nie leżał na betonie, przed budą powinna zostać położona paleta lub podest drewniany (przynajmniej o wymiarach ok. 1,5 m2), tak skonstruowany (np. ażurowy), aby nie stała na nim woda.

Jeśli pies ma budę ale bez ogrodzonego wybiegu-kojca, to także musi ona stać na utwardzonej powierzchni. Pies powinien być wtedy trzymany na mocnej, wygodnej i odpowiednio szerokiej uwięzi (o skórzanej lub parcianej obroży) o długości min 3 m, lecz tyko przez część doby. Łańcuch musi posiadać obrotowe ogniwo pośrednie (orczyk obrotowy), zapobiegające skręcaniu się uwięzi. Pies musi być codziennie spuszczany z łańcucha minimum 2 razy na dobę i po zamknięciu wszystkich wejść na teren posesji. Bez względu na to, czy jest trzymany w kojcu czy na uwięzi, musi być również codziennie wyprowadzany na spacery.

Pies musi mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody do picia, a psy przebywające na wybiegu stale – dostęp do pożywienia. Musi być też regularnie i właściwie karmiony, stosownie do pory roku i warunków atmosferycznych, oraz jego stanu fizjologicznego i wieku.

Duży wybieg dla psów

Miejsce psiej toalety

Tak na wybiegu ogrodzonym jak i swobodnie w ogrodzie, można wydzielić niewielki placyk (takiej wielkości, by zwierzę swobodnie mogło się obrócić) na miejsce codziennej psiej toalety. Wtedy nasz pupil będzie robił to zawsze w jednym miejscu i nie zniszczy ogrodu. W miejscu tym wybieramy podłoże na głębokość ok. 15 cm. W powstały otwór wstawiamy niewielki słupek (w przypadku gdy mamy psa, bowiem z wiadomych względów dla suki nie jest potrzebny) i tak przygotowany wykop wypełniamy piaskiem lub drobnym żwirem. Na początek warto umieścić w piasku wkład ze szmaty pachnącej innym psem lub piasek z innej psiej toalety, by wiadomy zapach zachęcił naszego pupila. Na początek można też nagradzać psa za korzystanie z tego miejsca, a "karcić" za brudzenie gdziekolwiek indziej.

Tagi artykułu: