Udostępnij ten artykuł.

Wybór rasy psa, te psy nie nadają się dla dzieci

Te psy nie nadają się dla dzieci

Dzieci instynktownie dążą do kontaktu z czworonogami i kiedy zobaczą na swojej drodze psiaka, natychmiast chcą się do niego przytulać. Równie chętnie podchodzą do psiej miski, wyjadając z niej chrupki, lub podając czworonogowi wprost do pyska. Takie zachowanie jest zupełnie naturalne – wszak mama także karmi dziecko, biorąc jedzenie z talerzyka i wkładając mu je do buzi. Pies może mieć jednak problem z prawidłową reakcją i zareagować na takie postępowanie agresją.
Równie denerwujące bywa stałe podążanie dziecka za psem. Dziecko, dla którego pies jest nowością, może traktować go jak żywą zabawkę i chodzić za nim krok w krok, nie dając szansy nawet na kilka minut odpoczynku i spędzenia czasu w samotności – koniec końców każda żywa istota potrzebuje odrobiny spokoju! Dzieci są bardzo żywotne i spragnione zabawy jakkolwiek by ona nie wyglądała. Niekiedy wystarcza rzucenie zabawki w kierunku czworonoga, kiedy indziej – wytarmoszenie za uszy czy położenie się na psim brzuchu. Dobrze ułożony i uspołeczniony pies nie powinien w takiej sytuacji zareagować agresywnie, ba! wskazane jest, aby zachował cierpliwość i obwieszczał swoje niezadowolenie jedynie w delikatny sposób, np. odchodząc z miejsca i delikatnie trącając natręta pyskiem. Oczywiście wymagane jest, aby wszystkie kontakty psa i dziecka były nadzorowane! Bardzo nieodpowiedzialne jest pozostawianie dziecka w towarzystwie psa bez kontroli osoby dorosłej; w każdej chwili może bowiem dojść do nieprzyjemnej sytuacji – trudno bezwzględnie zawierzyć którejkolwiek ze stron.  
Kiedy dziecko osiągnie już pewien wiek, zrozumie, że cierpliwość ma swoje granice i w żadnym wypadku nie należy nadmiernie eksploatować żadnej żywej istoty…

…Ale do tego czasu trzeba jakoś ułożyć kontakty w rodzinie i mieć pewność, że zarówno dziecku, jak i psu nie dzieje się większa krzywda.

Wybór rasy psa, te psy nie nadają się dla dzieci

Niektóre rasy wydają się wręcz stworzone do opieki nad dziećmi i zdają się być niewrażliwe na wszelkie zaczepki, ciągnięcie ogona i natarczywość najmłodszych. Przykładowo, Nowofundlandy cieszą się wielką popularnością wśród rodzin z małymi dziećmi i zyskały nawet przydomek „psich nianiek”! Część ras nie jest jednak polecana rodzinom z małymi dziećmi. Dlaczego? Cóż, oceńcie Państwo sami. Z naszej strony dodamy jedynie, że nie ma psów nieodpowiednich dla dzieci – są jedynie niewłaściwie ułożone, niewyszkolone i cierpiące na zaburzenia behawioralne. Żaden pies nie jest agresywny z natury; to czynniki środowiskowe sprawiają, że staje się agresywną „bestią”.

Te psy nie nadają się dla dzieci – zdaniem hodowców

Chihuahua

Dość przewrotnie. Dlaczego mała słodka kruszynka nie nadaje się dla dzieci? Czy takie maleństwo może komukolwiek wyrządzić krzywdę? Właśnie w tym rzecz! Cziły są małe, drobne i podatne na urazy. Wystarczy że dziecko mocniej je przytuli albo szarpnie za ogon, aby stała się tragedia. Małe i kruche psiaki nie są dobrym wyborem dla rodzin z bardzo małymi dziećmi ze względu na bezpieczeństwo samych czworonogów. Dopiero kiedy dziecko jest starsze i świadome swojej siły, możemy pomyśleć o zakupie Chihuahua.

Chow chow

Wybierając psa chow chowa, bardzo często sugerujemy się jego wyglądem, a nie osobowością. Przykładowo, chowy chowy zupełnie nie wyglądają jak czworonogi, które nie tolerowałyby dzieci. Cóż, pozory mylą! Psy są raczej zamknięte w sobie, uparte i lubią chodzić własnymi ścieżkami. Dość szybko się uczą, ale bywają nieposłuszne. Nie znoszą hałasu, zaczepek i będą nieszczęśliwe, spędzając całe dnie w domu z małymi dziećmi. Co więcej mocno linieją,  przez co utrzymanie czystości staje się sporym wyzwaniem.

chow chow pies

Jack Russel Terrier

To jeden z największych łobuziaków wśród psów: niezależny, uparty, bardzo samodzielny w działaniu i wykazujący skłonności do destrukcji. Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch i jest niebywale energiczny, przez co może nieświadomie zranić dziecko. Jackk russell terriery będą jednak doskonałymi partnerami dla nieco starszych dzieci, które zrozumieją ich potrzebę poznawania świata i chętnie przyłączą się do harców.

jack russell terrier

Rottweilery

Rottweilery znalazły się na naszej liście nie ze względu na rzeczywistą niechęć wobec najmłodszych, ale przez ich trudny charakter. Psy są bardzo lojalne i inteligentne, niemniej wymagają konsekwentnego prowadzenia i szkolenia – właściciel musi być świadomy, że ma pod sobą psa, który wymaga ciągłego pozytywnego kierunkowania. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że czworonóg może wychować się sam, bądźmy świadomi następstw takiego postępowania m.in. wybuchów niekontrolowanej agresji.

rottweilery

Dalmatyńczyki

Pewnie każdy z nas pamięta kultową animowaną bajkę Disneya "101 Dalmatyńczyków", które jawiły się jako spokojne, ułożone psiaki, które doskonale rozumieją się z małymi dziećmi. Cóż, pozory mogą mylić! W przypadku Dalmatynów nie chodzi jednak o zachowania agresywne względem najmłodszych, ale ich niezmordowany entuzjazm. Psy są hiperaktywne i jeżeli opiekun nie zapewni im stałej dziennej dawki ruchu, mogą stać się destrukcyjne. Ich duże rozmiary stwarzają dodatkowe zagrożenie dla malucha. Kilkulatki mogą mieć spore kłopoty z ujarzmieniem dalmatyńczyków.

dalmatyńczyk

Te psy nie nadają się dla dzieci c.d.

Shar pei

Shar pei, jak wszyscy przedstawiciele rodziny molosowatych, jest psem o raczej spokojnym, a wręcz flegmatycznym usposobieniu. Ma jednak dość dominujący charakter i nie jest bezwzględnie posłuszny właścicielowi.  Aby szkolenie Shar peia było efektywne powinno przebiegać w atmosferze wzajemnego zrozumienia; pamiętajmy, że nie mamy do czynienia z Labradorami – psy Shar Pei nie będą wykonywać bezrefleksyjnie każdej komendy; kiedy się znudzą po prostu odejdą. Właśnie z powodu swojej niecierpliwości i skłonności do poddawania w wątpliwość słów właściciela, nie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Raczej nie będą tolerować zaczepek ze strony malucha i kiedy dziecko przekroczy pewną granicę, mogą ostrzegawczo dziabnąć.

shar pei

I na koniec, jeszcze raz powtórzmy: nie ma psów złych dla dzieci, są jedynie niewychowane! Jeżeli uprzemy się, to i Shar Pei, i Dalmatyn, staną się najlepszymi przyjaciółmi najmłodszych. Wybór rasy psa, te psy nie nadają się dla dzieci

Tagi artykułu: