Udostępnij ten artykuł.

Wychowanie Labradora

Pomimo ogólnie przyjętej oczywistości stwierdzającej, iż pies jakim jest Labrador retriever jak też jego bliski kuzyn którym jest Golden retriever należą do jednych z bardziej łagodnych i delikatnych psów posiadających doskonałe cechy psa rodzinnego, nie oznacza to, że w ich przypadku nie wymagane będzie wdrożenie przez nas samych odpowiedniego procesu wychowawczego w celu właściwego ułożenia naszego czworonożnego przyjaciela. Pominięcie przez nas tego rodzaju czynności przyczyni się do tego, iż nasz Labrador w dosyć krótkiej przyszłości zdoła nam dostarczyć wielu nader mało przyjemnych niespodzianek w różnorodnej postaci.

Aby ich uniknąć właściwym rozwiązaniem jest ukazanie naszemu pupilowi już od jego pierwszych dni pobytu w naszym mieszkaniu właściwej dla niego drogi i nauczenie go głównych zasad obowiązujących w naszym domu. Labrador, niezależnie od faktu czy jest to dorosły pies czy też szczeniak, będzie bacznym obserwatorem doskonale wyłapującym wszystko to, co się wokół niego wydarzy, zapamiętuje to i zaczyna się stosować do ukazanych mu schematów. Tak jak w życiu większości stworzeń tak i w życiu psów możemy rozróżnić kilka głównego rodzaju okresów.

Szczeniak Labradora

Pierwszym z nich jest okres wczesnego szczenięctwa trwający do trzeciego miesiąca życia psa. Ważne jest w tym czasie ustalenie pewnego harmonogramu zdarzeń i działań oferowanych z naszej strony naszemu podopiecznemu, dzięki regularnemu cyklowi nasz pies dosyć szybko przyzwyczai się do jedzenia, spania, zabawy czy też krótkiego wyjścia na spacer. W okresie tym będziemy mieli możliwość spotkania się także ze specyficznego rodzaju podgryzaniem domowników jak i gości przez naszego szczeniaka. W przypadku braku reakcji z naszej strony cecha ta będzie się ujawniała u niego nawet, gdy pies już będzie dorosłym osobnikiem. Aby tego uniknąć wskazane jest dostarczenie mu odpowiednich gryzaczków i głośne zakazanie tego rodzaju formy postępowania z jego strony. Stanowcze i głośne wypowiedzenie „NIE” przez jego opiekuna powinno przynieść oczekiwany rezultat zaniechania dalszego podgryzania. Pomimo faktu, iż okres ten jest jednym z trudniejszych, jakie miewają szczeniaki Labradora nie pozwólmy im nadto odczuć, iż bywają one główną, zajmującą naczelne miejsce postacią w domu.

Kolejnym ważnym okresem w życiu psa jest granica wieku pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem jego życia. Szczeniaki labradora zaczynają dążyć do coraz to szerszego poznawania otoczenia i starają się być zdecydowanie bardziej samodzielnymi stworzeniami. Może czasem zdarzyć się sytuacja, kiedy to pies zafascynowany nowo odkrytym zapachem po podjęciu tropu stanie się niejako głuchym na nasze przyzywanie. Nie ma co się temu nadto dziwić, w jego żyłach płynie, bowiem krew psa myśliwskiego, dlatego też starajmy się w miarę umiejętnie dobierać miejsce do spacerów i pozwólmy naszemu psu wyhasać się do woli. W okresie tym wskazane już jest rozpoczęcie przyzwyczajania naszego ulubieńca najpierw do obroży, do której po kilku dniach możemy przypiąć smycz. Nie zaszkodzi także, oczywiście jeśli tylko sprzyja ku temu pora roku, wspólne wchodzenie do wody.

Zarówno Labrador retriever jak i Golden retriever należą do ras psów uwielbiających wodę, co wynika z ich pierwotnego przeznaczenia. Dlatego też chęć przebywania w akwenie wodnym jest dla tych psów cechą wrodzoną. Możliwość umiejętnego i właściwego zachowania w odniesieniu do zbiorników wodnych jest, zatem w ich przypadku niezmiernie ważna.

jak wychować labradora

Gdy nasz Labrador skończy półroczny okres rozwoju zaczyna coraz bardziej interesować się innymi psami. Wiąże się to oczywiście z jego rozwojem hormonalnym i dojrzewaniem. Od swego opiekuna nieustannie wymaga poświęcenia mu odpowiedniej ilości uwagi, Labradory są psami bardzo silnie przywiązującymi się do swego pana, bez względu na swój wiek będą wymagały od nas w dalszym ciągu dostarczenia odpowiedniej ilości czasu na świeżym powietrzu oraz dalszego szkolenia w kierunku właściwego ułożenia. Zaczyna z wolna procentować wszystko to, co staraliśmy się przekazać mu we wcześniejszym okresie życia.

Kolejnym cyklem jest pełna dorosłość naszego czworonoga. Labradory poprzez dostarczenie im odpowiednio zbilansowanego pokarmu wyrastają na duże i silne stworzenia wzbudzające ogólny podziw osób je spotykających.

Zapewnienie od najwcześniejszego okresu wszystkich podstawowych badań i szczepień okresowych naszemu czworonogowi przyczyniło się we właściwy sposób do dobrego zadbania o jego ogólny stan zdrowia. Trud włożony w proces wychowawczy opłacił się w pełni, dzięki niemu, bowiem zyskujemy możliwość cieszenia się dobrze wychowanym psem do towarzystwa.

Labradory należą do rasy psów, z którymi bez najmniejszych oporów i obaw możemy wyjść do parku, na ulice miasta czy też przyjmować gości w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy jednak, że każdy pies bez względu na to, z jakiej rasy psów pochodzi niezmiennie będzie wymagał z naszej strony zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu, czasu i uwagi.

Tagi artykułu: