Udostępnij ten artykuł.

Wychowanie szczeniaka

Czy to za namową dziecka czy też w związku z poczuciem własnej wewnętrznej potrzeby decydujemy się na wzięcie do swego domu małego psa. Oczywiście uprzednio upewniamy się odnośnie preferowanej i najbardziej odpowiadającej nam rasy.

Gdy jesteśmy w stu procentach pewni swej decyzji i na pewno wiemy, że chcemy mieć tą a nie inna odmianę psa, wybieramy najczęściej małego szczeniaka i po przyniesieniu go do domu zaczyna się nasza przygoda z mającym z nami zamieszkać czworonogiem. Rozpoczyna się wychowanie szczeniaka, od którego to w znacznej mierze będzie zależało zarówno całe jego jak i nasze późniejsze życie i poczynania naszego czworonożnego przyjaciela.

Pierwszą czynnością, która powinniśmy wykonać to oczywiście:

  • nadanie psu imienia, z którym to będzie utożsamiał się nasz pies.

Bardzo ważnym działaniem z naszej strony po przyniesieniu psa do domu jest poddanie go wszystkim, podstawowego rodzaju szczepieniom jak też odrobaczeniu organizmu psa.

Po tym etapie mając przygotowane odpowiednie miejsce dla naszego pupila możemy zacząć wychowywanie szczeniaka. Najbardziej znaczącymi dla małego zwierzęcia są pierwsze tygodnie pobytu w nowym miejscu, które od tej pory zaczyna on traktować, jako swą rodzinę i „stado”. Bardzo ważne w okresie szczenięcym jest ustalenie i zapoznanie psa z hierarchią, do której zwierzę musi się dostosować.

W pierwszym okresie, kiedy to szczeniak zostanie przyniesiony w nowe miejsce wymagał on będzie jak największej ilości ciepłego kontaktu ze strony przyszłego opiekuna, wytwarza się wówczas pierwsza emocjonalna więź, która wraz z rozwojem szczeniaka powinna być nieustannie pogłębiana. W tym okresie staramy się nauczyć naszego malucha:

  • zachowania czystości,
  • zaznajomienie ze smyczą i
  • spacerami.

Jest to okres wymagający od nas samych dosyć dużej cierpliwości i poświęcenia.

W całościowym procesie wychowania szczeniaka niezmiernie ważną rzeczą jest metoda polegająca na wynagradzaniu naszego pupila. Pod żadnym pozorem nie należy psa bić, tego rodzaju zachowanie z naszej strony przyczynia się do wzrostu zarówno agresji jak i strachu w zachowaniu zwierzęcia.


  • wspólna zabawa

  • Rottweilery

Bardzo ważnym elementem we wstępnej fazie wychowania szczeniaka jest również stopniowe przyzwyczajenie go do pozostawania w samotności, czynność ta wpływa w dużym stopniu na wyeliminowanie tzw. lęku separacyjnego odznaczającego się panicznym zachowaniem zwierzęcia podczas prób pozostawiania go samego. Stopniowe przyzwyczajanie szczeniaka do bycia samemu w domu w pozytywny sposób wpływa na jego dalszy rozwój.

Dosyć często dostrzegalny fakt gryzienia różnorakich przedmiotów znajdujących się w domu będzie wynikał natomiast z naturalnego zachowania zwierzęcia, świadczącego o jego prawidłowym rozwoju i związanego ze zmianą uzębienia z popularnych „mleczaków” na zęby stałe. Chcąc uniknąć tego rodzaju sytuacji, że pies będzie podgryzał nasze buty i meble znajdujące się w domu warto zaopatrzyć się w gryzaki i inne psie zabawki najbardziej odpowiednie do tego celu.

To jedne z najbardziej poprawnych naszych zachowań po przyjęciu małego szczeniakach w progach naszego domu, kolejne teksty w przygotowaniu.

Tymczasem pamiętajmy, że postępowanie z małym psem w ogromnej mierze ma wpływ na jego późniejsze zachowanie.

Tagi artykułu: