Zanim przejdziemy do zasadniczej treści artykułu, chcemy uświadomić naszych czytelników, że wykaz ras psów agresywnych w Polsce stanowi jedynie iluzoryczny spis, który nie pełni funkcji światopoglądowych. Wymienione weń rasy wcale nie odznaczają się wyższym poziomem agresji od innych psów spotykanych w gospodarstwach domowych.
Wykaz ras psów agresywnych został sporządzony na życzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i obowiązuje od 1998 roku. Znajdziemy w niej wszystkie, niżej wymienione, rasy psów:
1) amerykański pit bull terrier;
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
4) dog argentyński;
5) perro de presa canario (dog kanaryjski);
6) tosa inu;
7) rottweiler;
8) akbash dog;
11) owczarek kaukaski.
Przepisy prawne
W ustawie o ochronie zwierząt możemy przeczytać wypisy odnoszące się do sytuacji prawnej właścicieli zwierząt oraz kryteriów, jakie owi właściciele muszą spełniać. Prowadzenie hodowli, bądź też trzymanie w domu psa rasy agresywnej wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia od gminy. Właściciel musi udać się, zatem do urzędu i przedłożyć podanie. Dopiero po uzyskaniu zgody właściwego organu, może kupić albo adoptować zwierzę. Zezwolenie może być cofnięte, jeżeli właściciel przetrzymuje psa w warunkach stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia zwierzęcia. Każdy, kto hoduje, lub przetrzymuje zwierzę bez uzyskania zezwolenia, podlega karze grzywny.
Jak zatem można wywnioskować z powyższego opisu, przepisy nie normują takich kwestii jak: szkolenie psów agresywnych, przygotowanie psychiczne właścicieli oraz cel prowadzenia hodowli. Wiele osób wykorzystuje psy ras agresywnych do walk i zawodów czworonogów. Co i rusz możemy usłyszeć o poranionych i skrzywdzonych zwierzętach, które doznały poważnych obrażeń na skutek prowadzonych walk.
Równie newralgiczną sprawą jest brak ustawodawstwa w dziedzinie obowiązkowego szkolenia psów. Psy ras agresywnych, jak żadne inne, wymagają odpowiedniej tresury i treningu posłuszeństwa. Jeżeli nie odbędą szkoleń w wieku szczenięcym, mogą zachowywać się agresywnie w przyszłości. Miejmy nadzieję, że sytuacja się wkrótce zmieni i powstaną szczegółowe zapisy w dziedzinie wychowania i tresury psów bojowych.
Charakter i temperament psów agresywnych
Wszystkie psy ras agresywnych wymagają odpowiedniego szkolenia, gdyż w innym przypadku mogą ujawnić zachowania agresywne. Niektóre rasy są bardziej zrównoważone i łagodniejsze od innych. Jeżeli mieszkamy w domu z małymi dziećmi, możemy pomyśleć o kupnie Moskiewskiego stróżującego, Akbasha, Tosy, Doga kanaryjskiego, bądź Psa z Majorki. Tosa-Inu są psami, które nigdy nie skrzywdzą swojego właściciela ani żadnego z domowników. Potrafią również dzielić mieszkanie z innymi, małymi zwierzętami, co jest dość nietypowe dla psów agresywnych. Większość „bojowników” posiada niezwykle silną potrzebę dominacji, która przejawia się także w kontroli terytorium i eliminowania zeń wszystkich, potencjalnych przeciwników. Tosy mogą wprawdzie straszyć swoim wyglądem i wzrostem, niemniej poziom agresji jest odwrotnie proporcjonalny do ich wielkości. Pies kanaryjski również uwielbia dzieci i jest zwierzęciem zdecydowanie prorodzinnym. Jego szkolenie nie nastręcza wielu trudności, dlatego też może być psem-towarzyszem dla osoby, która nie ma zbytniego doświadczenia w hodowli i utrzymaniu czworonogów.
Jeżeli pragniemy zaś, aby nasz czworonożny towarzysz odznaczał się wysokim poziomem inteligencji i wrodzoną odwagą, powinniśmy zastanowić się nad kupnem Doga argentyńskiego. Dogi przywiązują się do swojego właściciela i są mu bezwzględnie posłuszne. Niestety, słabo sobie radzą z tolerowaniem innych osób i zwierząt.
Rottweilery i Anatoliany są psami niezwykle statecznymi i zrównoważonymi. Nie lubią nagłych zwrotów akcji, hałasu i zmian. W związku z tym nie nadają się do domów z małymi dziećmi- mogą im, bowiem nieświadomie wyrządzić krzywdę.
Kontrowersje
Czy wykaz psów agresywnych w Polsce powinien zostać poszerzony? To pytanie, co jakiś czas przewija się w mediach i na forach internetowych. Przedmiotem sporu stała się rasa American Staffordshire Terrier, która zyskała w Polsce ogromną popularność i sławę (szczególnie wśród młodych osób). Bardzo często możemy jednak usłyszeć o przypadkach pogryzień przez Amstaffy i nagłych atakach na ludzi. Amstaffy muszą być poddane odpowiedniemu szkoleniu, które winno rozpocząć się już w wieku szczenięcym. Właściciele, którzy zlekceważą zalecenia szkoleniowe, mogą mieć poważne problemy w późniejszych kontaktach z psem. Zwierzęta potrzebują nie tylko silnej ręki właściciela, ale także zażyłych z nim kontaktów. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu wystarczająco wiele uwagi, należy zastanowić się nad zasadnością jego kupna, bądź adopcji.
Uwaga! Osoby, które zdecydują się na kupno Amstaffa, muszą dokładnie sprawdzić hodowlę oraz zapoznać się z opiniami klientów. Wiele hodowli w Polsce sprzedaje szczenięta bez rodowodu i wymaganej dokumentacji.