Udostępnij ten artykuł.

Wymiary budy dla dużego psa

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Jakie powinny być wymiary budy dla dużego psa.
 • Jak kupić dobrą budę za rozsądną cenę.
 • Na co zwrócić uwagę kupując dużą budę dla psa.

Pies jest zwierzęciem z natury stadnym. Doskonale czuje się w większym gronie i z reguły szybko asymiluje się z nowymi członkami rodziny. Większość psów nie musi mieszkać w mieszkaniu, gdyż doskonale poradzą sobie mieszkając w budzie. Wyjątkiem są małe i wrażliwe psy, a także psy z tendencjami do zapadania na różne choroby i przeziębiania się. W budach umieszcza się z reguły większe psy, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą przebywać w pomieszczeniach lub mają za zadanie pilnować posesji właścicieli. Niektórzy właściciele przeprowadzają swoje psy do bud na okres wiosenno-letni, a jesienią i zimą zbierają je do domu. Są i takie psy, które w dzień przebywają blisko właścicieli, a noce spędzają w swoich budach lub na odwrót.

Oczywiście pisząc o budzie, mamy na myśli przytulne, ciepłe, wygodne i czyste pomieszczenie, w którym pies czuje się dobrze i bezpiecznie. Nowoczesne budy to niemal ekskluzywne domki, ładnie wykończone, różnokolorowe, doskonale współgrające z estetyką ogrodu czy domu. Jeżeli masz czas i chęci, równie dobrze możesz samodzielnie wykonać solidną budę dla psa. Wystarczą odpowiednie materiały, narzędzia i prosty projekt. Przykładowy projekt możesz zobaczyć w naszym wcześniejszym artykule( projekt budy dla psa dużego).

duża buda dla dużego psa wykonana z bali

duża buda dla dużego psa:owczarka, bernardyna, mastifa wykonana na styl góralski

Jakie są rodzaje bud?

Na rynku dostępne są różnorodne duże budy dla psa. Znajdziesz  tradycyjne budy drewniane, budy plastikowe, budy ocieplane, budy nieocieplane, jedno lub wielopokojowe, a także metalowe kojce i zupełnie nowoczesne, oryginalne budy z różnymi udogodnieniami. Te najbardziej ekskluzywne budy mogą kosztować więcej niż mieszkania dla ludzi. 

Klasyczna buda jest w kształcie sześcianu, składa się z podłogi, 4 ścian (jednej z otworem wejściowym) i dachu. Możesz także kupić budę z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak dodatkowe pomieszczenia, przedsionek, taras, dodatkowy oszklony otwór (okno), podest izolujący budę od podłoża. Buda może być także ocieplana, wówczas oprócz podłogi, ścian i dachu zawiera także ocieplenie w postaci dodatkowych desek, styropianu, wełny mineralnej lub innego materiału izolacyjnego. 

Jakie powinny być wymiary budy dla dużego psa?

Wymiary budy powinny być dopasowane do wielkości zwierzęcia. Pamiętaj, że buda nie może być zbyt mała, ani też zbyt duża, gdyż wtedy nie będzie w niej ciepło i przytulnie. Wymiary budy dla dużego psa  powinny być optymalne, tak by pies mógł w niej stanąć, wyprostować się na leżąco i zwinąć w kłębek. Zewnętrzne wymiary budy dla dużych psów, takich jak owczarki niemieckie, labradory, bernardyny, charty czy dogi powinny wynosić:

 • Wysokość psa w kłębie 55-63 cm – min. wymiary budy: szer. 80cm x dł. 110 cm x wys. 100 cm.
 • Wysokość psa w kłębie 64-70 cm – min. wymiary budy:  szer. 85cm x dł. 125 cm x wys. 110 cm
 • Wysokość psa w kłębie 71-76 cm – min. wymiary budy:  szer. 87cm x dł. 125 cm x wys. 110 cm
 • Wysokość psa w kłębie powyżej 76 cm – min. wymiary budy: szer. 100cm x dł. 140cm x wys. 120 cm. 

Wysokość psa zmierz w pozycji stojącej, od ziemi do nasady karku.

Duża buda dla dużego psa może być ciężka, dlatego jeszcze przed kupnem pomyśl o dogodnym transporcie, a także pomocy do jej przenoszenia i rozkładania. Klasyczna buda bez przedsionka waży od 50 do 80 kg, z przedsionkiem nawet 110-150kg. Ostatecznie waga budy zależy od wykorzystanych w niej materiałów.

wymiary budy dla dużego psa powinny być zrobione w domu

ocieplana buda dla dużego psa

Ile kosztuje gotowa duża buda dla psa?

Tradycyjna duża buda dla dużego psa z niższej półki cenowej kosztuje od 150 do 250zł. Solidniejsze budy kosztują od 250 do nawet 1000zł. Możesz przyjąć, że za ok. 300zł kupisz już solidną konstrukcję. Jeżeli chcesz budę z przedsionkiem lub tarasem, musisz dopłacić ok. 150-300zł.

Dobra, buda dla psa przetrwa wiele długich lat, dlatego czasami nie warto oszczędzać. Tania i słabej jakości może nie przetrwać nawet zimy. Pamiętaj, że buda wykona z cienkich deseczek, zimową porą nie będzie wystarczająco chroniła duże psy przed chłodem i wilgocią. Ponadto tańsze budy czasami pokryte są szkodliwymi toksycznymi farbami, klejami i emulsjami, które mogą zaszkodzić zdrowiu psa. Zamiast inwestować w zbędne dla psa firanki czy inne dekoracje, lepiej kupić domek wykonany z dobrej jakości, grubych desek, pokrytych impregnatem chroniącym materiał przed wilgocią i działaniem czynników zewnętrznych. 

Na co zwrócić uwagę kupując budę?

 1. Jakie są wymiary budy dla dużego psa (pies musi się w niej zmieścić, stanąć na wyprostowanych łapach i wygodnie położyć, jednak buda nie może być zbyt duża);
 2. Jaka jest wielkość i waga budy w opakowaniu i po rozpakowaniu (ważne podczas transportu oraz rozładunku);
 3. Czy buda zmieści się w miejscu dla niej przeznaczonym;
 4. Czy buda jest do samodzielnego montażu, jeśli tak, to czy dołączona jest instrukcja i stosowne narzędzia;
 5. Jaki jest rodzaj i jakość materiałów (grubość desek, rodzaj drewna, pokrycie dachu itp.);
 6. Czym jest pomalowana/zaimpregnowana buda (jakie farby i lakiery);
 7. Jakie jest łączenie elementów (lepsze skręcane na śruby niż klejone);
 8. Sprawdź, czy podane wymiary są zewnętrzne czy wewnętrzne (różnica nawet 15-20cm).

jakie wymiary powinna posiadać taka buda

duża buda wykonana z resztek desek

Pamiętaj, że nawet jeśli Twój pies będzie mieszkał w budzie, to nie izoluj go od ludzi. Staraj się, by  miał kontakt ze wszystkimi domownikami, by mógł wejść do domu, przytulić się i pobawić. Nigdy nie przywiązuj psa do łańcucha, gdyż jest to jedna z największych krzywd, jaka może spotkać zwierzę.

Tagi artykułu: