Udostępnij ten artykuł.

Wyprawka, czyli TOP lista artykułów dla szczeniaka

Jeżeli podjąłeś decyzję o zakupie szczenięcia i znalazłeś odpowiednią hodowlę, czas zastanowić się nad skompletowaniem wyprawki. Warto pamiętać, że niektóre sprzęty i akcesoria powinny zostać zakupione jeszcze przed wprowadzeniem szczeniaka do domu! Wskażmy zatem podstawowe elementy wyprawki, czyli listę pierwszych zakupów dla szczeniaka! Życzymy miłej lektury.

TOP lista artykułów dla szczeniaka - legowisko

Pierwsze z artykułów to legowisko. Legiwisko dla psa to miejsce, w którym pies czuje się bezpiecznie, i z którego może swobodnie obserwować wszystkich domowników, wiedząc, że nie stanie mu się żadna krzywda. Podczas zakupu legowiska warto pamiętać, że szczenię szybko rośnie – po kilku miesiącach będzie niemal tak duże jak dorosły przedstawiciel rasy. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup legowiska posiadającego duże i miękkie brzegi, np. typu ponton, w którym pies jest dobrze osłonięty. Bardzo dobrym wyborem jest także posłanie typu dry bed wykonane z materiału, który pochłania i zatrzymuje w sobie wilgoć. 
Niezbyt szczęśliwym wyborem są natomiast legowiska wiklinowe, ponieważ szczenię odczuwa silną potrzebę gryzienia, a gałązką wikliny można się z łatwością zadławić.

Wyprawka, czyli TOP lista artykułów dla szczeniaka

Legowisko dla psa typu Ponton

TOP lista artykułów dla szczeniaka - miska dla psa

Dwie miski jedna na wodę, a druga na jedzenie – to obowiązkowy element wyprawki. Na samym początku w zupełności wystarczą miski z tworzywa z gumowymi nóżkami, które doskonale zapobiegają przesuwaniu się miski po podłodze w czasie jedzenia. Kiedy zwierzę dorośnie, warto pomyśleć o wymianie zastawy. U starszych czworonogów doskonale sprawdzą się miski stalowe o pojemności dostosowanej do wielkości psa – są nie tylko estetyczne, ale także łatwe w dezynfekcji. Jeżeli mamy psa o dużych i zwisających uszach, możemy pomyśleć o kupnie miski stożkowej, do której uszy nie wpadają. Miski na stojaku są natomiast dedykowane psom ras dużych, u których istnieje zwiększone ryzyko skrętu żołądka.

Oprócz tego możemy pomyśleć o misce, która sprawdzi się w podróży. W sklepach zoologicznych dostaniemy specjalne miski z zamykaną klapką, które zapobiegają wychlapywaniu wody.

Obroża dla psa

Rozmiar obroży powinniśmy skonsultować z hodowcą. Standardowa obroża dla szczenięcia powinna zapinać się początkowo na pierwszą dziurkę, tak aby posłużyła rosnącemu psu przez dłuższy czas. Dla szczenięcia najwygodniejsza będzie obroża parciana bądź skórzana z miękką skórzaną podszewką. Najgorszym wyborem są natomiast obroże metalowe – ciężkie, nieposiadające systemu regulacyjnego i nieprzyjemne w dotyku dla delikatnej skóry szczeniaka. Pamiętajmy, że pierwsza obroża wystarczy psu na kilka miesięcy, dlatego nie warto szaleć z ceną.
Jeżeli szczenię przejawia skłonności do ciągnięcia, warto zaopatrzyć się w obrożę uzdową typu halti. Obroża uniemożliwia psu przeciąganie na smyczy, a jednocześnie nie sprawia zwierzęciu bólu.

Bogata oferta kolorowych i wytrzymałych obroży dla psów

Szeroki wybór obroży dla psów

Smycz dla psa

Pierwsza smycz to smycz z liny lub taśmy. W przeciwieństwie do smyczy skórzanych nie wydziela żadnego zapachu, ani nie jest smakowitym kąskiem – jednym słowem nie prowokuje do gryzienia. Jej cena także nie odstrasza, dlatego kiedy pies już z niej wyrośnie, łatwo się z nią rozstaniemy. Jeżeli mamy małego pieska, który nie urośnie do imponujących rozmiarów, od razu możemy zakupić smycz automatyczną, która posłuży nam przez długie lata.

Linka za śladem

Linka jest podstawową pomocą w nauce posłuszeństwa. Ucząc szczeniaka podstawowych umiejętności, np. przychodzenia na zawołanie, warto zagwarantować sobie swobodę poruszania się z psem i stałą kontrolę.

Gryzaki dla psa

Gryzakami nazywamy wszelkiego rodzaju produkty spożywcze, których nie można połknąć i zjeść od razu. Tego typu artykuły mają za zadanie zaspokoić potrzebę gryzienia, jaką mają szczeniaki i młode psy, którym dopiero rosną zęby stałe. Co więcej dostarczają psu zajęcia i odwracają jego uwagę od domowych sprzętów. Najpopularniejszymi gryzakami są: kości z prasowanej skóry, suszone ogony oraz uszy.

gryzak ucho wołowe białe dla psa

Gryzak dla psa - ucho wołowe białe

Zabawki

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie liczy się ilość a jakość zabawek. Zanim zakupimy kolejną piłeczkę albo maskotkę do gryzienia, powinniśmy zastanowić się, czy jest na pewno potrzebna.
Szczeniak potrafi przez cały dzień biegać za toczącą się piłką czy walczyć z gumowym zwierzęciem. Zabawa jest doskonałym sposobem budowania więzi i relacji między psem i jego panem. Młode psy nie powinny jednak bawić się zabawkami, które wymagają  przeciągania, ponieważ mogą zdeformować zgryz zwierzęcia. Zabawek należy zakupić kilka, aby pies się nie znudził, i podawać mu na zmianę.

Smakołyki

Jeżeli chcemy zachęcić szczeniaka do wykonywania komend, powinniśmy zaopatrzyć się w kawałki mięsa, sera albo specjalne chrupki. Smakołyki dla psów zawierają cenne składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy, a przy tym bardzo dobrze smakują. Podawane w niewielkich ilościach nie tylko wpływają korzystnie na zdrowie naszego psiaka, ale także motywują go do działania i poprawnego wykonywania komend. Poszukiwanie ulubionych przysmaków może jednak trochę potrwać, dlatego warto próbować produkty różnych firm.

różnego rodzaju smakołyki dla szczeniaków

Smakołyki dla szczeniaków

Witaminy

Podawanie szczeniakowi preparatów witaminowych jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju.  Jeżeli posiadamy psa rasy dużej, należy podawać mu preparaty, które zawierają solidne dawki wapnia – podstawowego budulca szkieletu. Ilość podawanego preparatu należy jednak uzgodnić z lekarzem.

Preparaty przeciw gryzieniu, drapaniu przedmiotów (preparaty środowiskowe dla psów)

Właściciele szczeniąt pewnie nie raz łapali się za głowę, widząc, co pociechy nawyprawiały w czasie ich nieobecności. Niestety, młode psy bywają bardzo destrukcyjne, zwłaszcza w okresie wzrostu zębów i dziąseł, które bardzo swędzą. Gryzienie jest sposobem na uśmierzenie uporczywego swędzenia. Jeżeli nie chcemy, aby piesek pogryzł naszą nową parę butów, warto zakupić preparat, który wydziela nieprzyjemny dla psa zapach i popsikać nim wybrane przedmioty. Preparat jest zupełnie obojętny dla ludzi.

Akcesoria do sprzątania po psie

Wielu właścicieli psów nie widzi potrzeby sprzątania po swoich psach. Trudno się zatem dziwić, że większość społeczeństwa krzywo patrzy na psiarzy i w każdym właścicielu czworonoga widzi potencjalnego zanieczyszczacza ulic. Jeżeli leży nam na sercu dobro otoczenia i nie chcemy, aby na chodnikach i trawnikach walały się psie kupy, zainwestujmy w chwytak higieniczny albo łopatki, oraz zwykłe papierowe torebki. Sprzątanie naprawdę nie jest trudne! To nasz obowiązek a nie powinność.

woreczki na psie odchody

Woreczki na psie odchody

Tagi artykułu: