Udostępnij ten artykuł.

Wyścigi psów - Coursing

Coursing to są wyścigi psów, w których zwierzęta gonią atrapę ofiary, która jest ciągnięta za sznurek po ziemi na naturalnym terenie, w którym mogą uczestniczyć wszystkie rodowodowe rasy psów.

Jednakże najbardziej popularne są wyścigi pary chartów tej samej rasy, gdzie każdy z nich jest oceniany osobno i otrzymuje za to punkty, także pod nazwą coursing.

Psy do biegu wypuszczane są z ręki, a biegną w specjalnych czaprakach albo obrożach, które są w kolorze czerwonym i białym, atak ze mają na sobie specjalny kaganiec, a jest to koniczne, ponieważ czasem zbyt ambitne psy po dobiegnięciu do celu, czyli do wabika przegryzają linkę i go po prostu kradną. Wabik, za którym psy biegną przeważnie jest wykonany ze skóry lub podobnego materiału w kolorze jasnym.

Biegi organizowane są w naturalnym środowisku, przeważnie na piaszczystym lub trawiastym terenie, ale doskonałym miejscem dla tego sportu na pewno będzie ogromna, zielona łąka, łagodne zbocze albo lekko pagórkowaty teren. Na takim terenie mogą się również znajdować naturalne przeszkody, czyli drzewa, krzaki czy jakiś strumyk, ale bardzo ważne jest, aby wszelkie takie przeszkody były odpowiednio wcześnie widoczne dla biegnących psów. Podłoże pod żadnym pozorem nie może być dziurawe, a także nie mogą znajdować się na nim kamienie.

Wyścigi chartów

Coursing chartów

Coursing pozwala na idealne ocenienie wrodzonych umiejętności chartów do pracy, dlatego właśnie przynęta jest ściągana przez specjalną maszynę po specjalnie zorganizowanym torze w taki sposób, żeby udawał prawdziwie uciekającego zająca. Taki wabik wykonuje bardzo dużo uników, zmienia kierunki biegu, uskakuje, a także kozłuje. Każdy pies, który uczestniczy w coursingu odbywa dwa biegi. Po pierwszej takiej turze biegów przebieg danej trasy zostaje zmieniany.

W takich biegach za przynętą sędziowie oceniają takie cechy charta jak: inteligencję, szybkość, wytrzymałość, zaciętość oraz zręczność. Za każdą taką ocenianą cechę pies może otrzymać maksymalnie dwadzieścia punktów. Punkty z obu biegów są podsumowywane i wygrywa ten chart, który zdobył największą ilość punktów.

W coursingu może wziąć udział tylko pies, który posiada licencję coursingową, a także, jeśli skończył półtora roku, jeśli jest to chart włoski lub whippet to wtedy dopuszczane do zawodów są psy, które ukończyły piętnaście miesięcy. Pies, żeby mógł zdobyć prawo do uczestniczenia w oficjalnych zawodach musi pomyślnie przejść obydwa biegi. Podczas pierwszej tury pies, który robi licencję musi potrafić sam przebiec całą trasę, a także pokazać, że zainteresowany wabikiem. Natomiast podczas drugiej tury chart biegnie z tak zwanym sparingpartnerem, czyli chartem, który już takową licencję posiada. Dzięki temu etapowi wykazuje on, że nie atakuje on innych psów, a całkowicie zajęty jest pogonią za przynętą. Jeśli dany pies spełni te jakże ważne warunki to otrzymuje wtedy licencję i już może startować podczas wszystkich oficjalnych zawodów.


  • Coursing

  • Boksy

  • Coursing

Coursing to nie tylko zawody, ale również świetna zabawa, podczas której psy mogą się wyżyć i zaspokoić swój wrodzony instynkt łowiecki, a przy tym nikomu nie szkodząc. Zawody są emocjonujące nie tylko dla samych chartów, ale także i dla ich właścicieli. Bardzo trudno zatrzymać na starcie takie psy, które bardzo są niecierpliwe, próbują się wyrwać, szczekają i piszczą, a najbardziej już są w swoim żywiole, gdy są wypuszczone i mogą ruszyć w pogoń. Niektórym chartom podczas zawodów zdarza się zgubić wabik i wtedy wracają do swojego właściciela, natomiast większość z nich szybko go znajdują i wtedy kończą swój bieg.

Wielu właścicieli chartów obawia się, że coursing może w psach bardziej wzmocnić ich instynkt łowiecki, nic bardziej mylnego, ponieważ ten instynkt łowiecki charty mają już w genach, a właśnie dzięki coursingowi mają możliwość się sprawdzić i choć trochę poczuć się jak pies gończy.

Tagi artykułu: