Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Wyżeł czeski szorstkowłosy (Fousek)

WYŻEŁ CZESKI SZORSTKOWŁOSY (FOUSEK) - (Cesky Fousek)

Historia

    Pierwsza wzmianka historyczna mówiąca o czeskim psie canis bohemicus pochodzi z XIV wieku (1348 rok) z czasów panowania króla Karola IV Luksemburskiego. W opisie znajdziemy informacje o przekazaniu kilku myśliwskich czworonogów na dwór margrabiego brandenburskiego Ludwika jako wyrazu wdzięczności Karola. Pierwsze wizerunki czeskiego psa myśliwskiego pochodzą z początku XVI wieku. Aż do roku 1882 roku odmiana nosiła nazwę czeski pies, w latach 1882-1896 : czeski wyżeł, a po roku 1896 – czeski fousek. Wiek XIX jest szczególnym czasem dla rasy. Właśnie wtedy powstało pierwsze stowarzyszenie hodowców z siedzibą w Pisku działające nieprzerwanie aż do I wojny światowej.

     Pierwszy fousek został zaprezentowany w Wiedniu w czasie światowej wystawy w 1905 roku i otrzymał wówczas tytuł championa. Działania wojenne doprowadziły do niemal całkowitego wyginięcia rasy, niemniej dzięki prężnej akcji hodowców rasa została odtworzona (głównie dzięki sprowadzeniu psów z zagranicznych hodowli). Warto przy tym dodać, że w latach 20. w Austrii fouski rejestrowane były jako wyżły niemieckie szorstkowłose. W 1924 roku w Czechosłowacji utworzono Klub Hodowców Czeskiego Fouska, który działa po dziś dzień. Co ciekawe II wojna światowa praktycznie nie wpłynęła na zmniejszenie liczebności rasy. Już w 1949 roku fousek zyskał ogromną popularność wśród hodowców. 21 maja 1963 wzorzec rasy został zatwierdzony przez FCI. Jest najbardziej popularny wśród myśliwych Warszawy i województwa lubelskiego.

Czeska rasa psów wyżeł czeski szorstkowłosy

Pies Wyżeł czeski szorstkowłosy (Fousek)

Wygląd i wrażenie ogólne

      Wyżeł czeski szorstkowłosy (Fousek) to średniej wielkości, szorstkowłosy wyżeł, którego wygląd wskazuje na siłę i wytrzymałość. Jest to uniwersalny pies z nadający się do pracy w wodzie, na polu i w lesie. Jest raczej łatwy w wyszkoleniu i bardzo oddany swoim właścicielom.

Głowa psa jest szczupła, nieco wąska i wydłużona; znajduje się wysoko na szyi. Kufa nieco dłuższa niż czaszka. Grzbiet nosa umiarkowanie łukowaty. Czaszka  lekko zaokrąglona, nieco szersza u psów niż u suk. Łuki brwiowe wyraźnie nakreślone, uwydatniają wrażenie nachylenia głowy. Guz potyliczny ledwo zauważalny. Stop umiarkowany, ale zaznaczony w kierunku czoła. Nos szeroki z otwartymi wrażliwymi nozdrzami. Kolor skóry nosa zawsze musi być ciemnobrązowy.  Kufa zwęża się umiarkowanie od oczu do nosa. Wargi dość silnie rozwinięte; tworzą elastyczną krawędź kufy. Szczęki mocne , jasno określone i dobrze umięśnione. Zęby mocne ustawione w pełnym zgryzie nożycowym. Oczy w kształcie migdałów o inteligentnym wyrazie powinny być głęboko osadzone. Dopuszczalna barwa – od ciemno bursztynowej do głębokiego kasztanowca. Powieki ściśle przylegają do oka. Uszy osadzone wysoko i szerokie, zwężają się wyraźnie w kierunku końcówek. Muszą znajdować się blisko głowy. Szyja średniej długości z dobrze rozwiniętymi acz suchymi mięśniami. Grzbiet krótki. Lędźwie krótkie, stosunkowo szerokie i umiarkowanie łukowate. Zad umiarkowanie ukośny, dostatecznie szeroki i odpowiednio długi. Klatka piersiowa o owalnym kształcie, dość szeroka w stosunku do ogólnej budowy psa. Przedpiersie powinno być dobrze rozwinięte. Widziany z boku mostek powinien dość wyraźnie wystawać. Żebra dobrze wysklepione. Brzuch powinien być nieco podciągnięty dla ułatwienia swobodnego oddychania.  

wyżeł czeski szorstkowłosy FOUSEK

Wyżeł czeski szorstkowłosy foto. Bo Brunner


Łopatki z dobrze rozwiniętymi mięśniami. Przedramię proste z wyraźnymi, suchymi mięśniami. Śródręcze powinno być stosunkowo krótkie, niemal pionowe i tylko umiarkowanie opadające. Łapy kompaktowe z dobrze wysklepionymi, zwartymi palcami i mocnymi paznokciami w kolorze czarnym. Opuszki są grube i szorstkie i całkowicie pigmentowane. Miednica musi być wystarczająco długa.  Uda szerokie, z dobrze rozwiniętymi mięśniami.

Podkład miękki i gęsty o 1,5 cm długości. Zapobiega penetracji wilgoci do skóry i jest prawie całkowicie zrzucić w porze kanikuły. Szata psa składa się z trzech rodzajów włosa: miękkiego i gęstego włosa podszerstka, twardego i elastycznego włosa okrywowego długości 3-4 cm oraz twardego i prostego włosa szczeciniastego o długości 5-7 cm. Na przednich częściach ud włos jest krótszy, zaś w częściach tylnych – dłuższy. U dołu policzków i na faflach włos tworzy charakterystyczną brodę. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: ciemnodropiate z brązowymi łatami lub bez. Innymi możliwymi typami maści są: brązowe z oszronieniem przedpiersia oraz dolnych partii nóg przednich, bądź też całkowicie brązowe bez znaczeń.

Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi od 60 do 66 centymetrów. Suki są nieco mniejsze i osiągają od 58 do 62 centymetrów. Minimalna waga dla psów to 28 kg, zaś maksymalna – 34 kilogramów. Suki osiągają od 22 do 28 kilogramów.

Czeski fousek zachowanie i temperament

    Wyżeł czeski szorstkowłosy to dobry wybór dla osób, które nie miały wcześniej styczności ze czworonogami i szukają psa spokojnego, łatwego w prowadzeniu i bezwarunkowo oddanemu swojemu opiekunowi. Zdecydowanie największą wadą rasy jest skłonność do niszczenia przedmiotów. Przy odpowiednim prowadzeniu możemy jednak wyeliminować zachowania destrukcyjne.

Wyżeł czeski fousek

Wyżeł czeski szorstkowłosy (Fousek)

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi od 60 do 66 centymetrów. Suki są nieco mniejsze i osiągają od 58 do 62 centymetrów.

Waga: Minimalna waga dla psów to 28 kg, zaś maksymalna – 34 kilogramów. Suki osiągają od 22 do 28 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: ciemnodropiate z brązowymi łatami lub bez. Innymi możliwymi typami maści są: brązowe z oszronieniem przedpiersia oraz dolnych partii nóg przednich, bądź też całkowicie brązowe bez znaczeń.

Zdrowie: Czeski fousek to generalnie zdrowa rasa nie cierpiąca na typowe przypadłości zdrowotne.

Pielęgnacja: Psy wymagają codziennego szczotkowania.

Rodzina: Psy Wyżły czeskie szorstkowłose łatwe w prowadzeniu, nie sprawiają dużych problemów wychowawczych. Bezwarunkowo oddane właścicielowi.

Suczka Wyżła czeskiego szorstkowłosego skacząca do wody

Suczka Fouska skacząca do wody foto. Bo Brunner

Użytkowanie: wyżeł

Inne nazwy: Wyżeł czeski szorstkowłosy

Kraj pochodzenia: Czechosłowacja, obecnie Republika Czeska.

Klasyfikacja FCI - Grupa VII, Sekcja 1, nr wzorca 245. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: