Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Wyżeł duński (Gammel Dansk Honsehund)

Rys historyczny

Mamy wiek XVIII, a konkretnie rok 1710. W niewielkim duńskim miasteczku Glenstrup na Jutlandii, niejaki Morten Bak krzyżuje dwie rasy rodzimych psów pasterskich zwanych w tamtych rejonach "bluthundami" i tak właśnie powstaje obecnie trzecia najpopularniejsza rasa duńska - Wyżeł Duński. Początkowo psy tej rasy nazywano „Psami Baka”, „pointerami duńskimi” lub „pointerami Staroduńskimi”.

Wyżeł duński nie był tak popularny od początku swego istnienia. Prawdziwa „moda” na tą rasę przyszła dopiero pod koniec XX wieku, gdzie stał się niezwykle popularny wśród skandynawskich myśliwych.

Wyżeł duński (Gammel Dansk Honsehund) charakterystyka

Rasę tą można określić jako rasę typowo myśliwską. Te czworonogi są bardzo posłuszne, spokojne. Cechują się wielką odwagą i wytrwałością. Tak jak w przypadku innych psów myśliwskich Wyżeł duński ma niesamowicie wyostrzone zmysły, w szczególności węch i słuch. Podczas polowań świetnie się skrada. Jest nieustraszonym łowcą, który cechuje się przy tym ogromną pracowitością.

Jest przyjacielski w relacjach z innymi psami. Nie wykazuje oznak agresji, jest bardzo opanowany. Uwielbia czas spędzony z dziećmi oraz opiekunem. Pies ten potrzebuje bardzo dużo przestrzeni do biegania, gdyż uwielbia wszelakie zabawy i polowania.

pies rasy wyżeł duński

Wygląd wyżła duńskiego

Wyżeł Duński jest psem stosunkowo masywnym o prostokątnej sylwetce. Stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynosi 8:9.  Głowa jest dość obszerna i krótka, stop nie jest wyraźnie zaznaczony. Linia grzbietu jest lekko opadająca ku tyłowi, najwyższa w kłębie.Umaszczenie u tych wyżłów jest z reguły brązowo-białe, cętkowane lub w większe łaty. Włos jest krótki, gęsty i ściśle przylega do skóry.

Wymiary:

Wysokość:

          54 - 60cm(psy)
         50 – 56cm (suki)

Masa :

         30 - 35kg(psy)
         26 - 31kg(suki)

Wyżeł duński w Polsce

W naszym kraju wyżeł duński nie jest zbyt popularny. Bardzo ciężko jest spotkać hodowlę oferującą nam te psiaki.  Jeśli ktoś koniecznie chce być posiadaczem wyżła duńskiego najlepszą opcją będzie sprowadzenie go z rodzimego kraju – Danii.

szczeniak wyżeł duński

Co warto wiedzieć o wyżle duńskim

Wyżeł duński jest psem stosunkowo łatwym w pielęgnacji, aczkolwiek nie nadaję się do zamieszkiwania w mieście, gdyż potrzebuje on dużo przestrzeni. Przy pielęgnacji należy szczególną uwagę zwrócić na higienę uszu. Pies powinien być szczotkowany minimum raz w tygodniu. Wyżeł duński bardzo często wykorzystywany jest jako posokowiec, czyli wyspecjalizowany pies myśliwski.

Są to urodziwi myśliwi, uwielbiają wszelakie polowania, jednak zdecydowanie lepiej radzą sobie przy drobnej zwierzynie, a najbardziej preferują ptactwo. Miłośnicy polowań na jelenie i dziki będą zawiedzeni. 

Ciekawostką jest to, że suki tej rasy znacząco różnią się od psów. Są one, bowiem wyjątkowo kapryśne i nie tak posłuszne jak samce wyżłów.

 

Jest to dosyć wymagający pies, a w związku z tym, nie dla każdego. Lubi towarzystwo człowieka,  jednak lubi również długie wędrówki na otwartej przestrzeni. Zdecydowanie idealną opcją dla tego czworonoga byłaby rodzina myśliwych zamieszkująca gdzieś nieopodal lasu i mająca dużą ilość czasu. Mile widziane są dzieci, które wyżeł duński wprost uwielbia. Mimo iż w Polsce psy te nie są rozpowszechnione, to serdecznie je polecamy!

Klasyfikacja FCI - Grupa VII, Sekcja 1.1, numer wzorca 281. Podlega próbom pracy.

Kraj pochodzenia - Dania

Inne nazwy: Gammel Dansk Hønsehund, Pointer staroduński,

Tagi artykułu: