Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Wyżeł fryzyjski (Stabyhoun)

WYŻEŁ FRYZYJSKI (Stabyhoun)

    Wyżeł fryzyjski, częściej nazywany jednak Stabyhoun lub Stabij, to rzadka rasa psów myśliwskich wyhodowana na terenie Fryzji – prowincji w północnej części Holandii. Pierwsza część nazwy pochodzi prawdopodobnie z języka niderlandzkiego "sta me bij" i oznacza „pozostań przy mnie”. Druga część, w wolnym tłumaczeniu, znaczy po prostu „pies”. Na całym świecie żyje około 3500 czystej krwi czworonogów.  

Historia

  Historycznie, Stabyhoun, był przede wszystkim wykorzystywany do polowania i wykonywania pomniejszych prac gospodarskich takich jak łowienie szczurów czy pilnowanie własności. Obecnie wykorzystuje się go do stróżowania, ochrony mienia, ciągnięcia san w okresie zimowym czy też prac terenowych. Warto wspomnieć, że Wyżeł fryzyjski jest doskonałym pływakiem. Może pływać we wszystkich wodnych zbiornikach i przy przeróżnych temperaturach. Jego fizyczna wytrzymałość, wspomagana naturalnym uposażeniem w postaci gęstego i grubego podszerstka, jest bardzo ceniona wśród hodowców.
Wyżły fryzyjskie z powodzeniem występują również we wszystkich zawodach dla psów: agility, konkursy posłuszeństwa, myślistwo, triathlon, treningi wytrzymałościowe, frisbee i inne.

Wyżeł fryzyjski budowa i wygląd

   Wyżeł fryzyjski jest masywnie zbudowanym, długo powlekanym psem, którego wysokość w kłębie jest mniejsza od długości liczonej od kłębu do nasady ogona. Większość Wyżłów fryzyjskich ma czarno-biały płaszcz. Psy o płaszczu brązowo-białym nie są tak powszechne; najczęściej spotykamy je na terenie Holandii. Coraz rzadziej możemy spotkać natomiast pomarańczowe i białe Stabyhouns. Tricolor uznawany jest za wadę.
Psy osiągają do 53 centymetrów, a suki do 50 centymetrów wysokości w kłębie. Idealna waga dla suk to 45 funtów (20 kg), a dla psa 50-55 funtów (23 do 25 kg).

Głowa psa powinna być dłuższa niż szersza z równej długości czaszką i kufą. Włos na głowie jest krótki. Czaszka lekko zaokrąglona, ​​ale nie wąska – nie może stwarzać wrażenia za szerokiej. Stop lekko zaznaczony. Kufa mocna, zwężająca się łagodnie w kierunku nosa. Wargi ​​napięte, pokrywające zęby, które są ustawione w zgryzie nożycowym. Uszy ustawione dość nisko, średniej wielkości i silnie rozwinięte. Oczy średniej wielkości. Niedopuszczalne występowanie trzeciej powieki. Psy o płaszczach czarno-białych powinny mieć ciemno brązowe oczy, a osobniki brązowo-białe – brązowe lub pomarańczowe oczy.

Długowłosy pies myśliwski Wyżeł fryzyjski

Pokrycie Wyżła fryzyjskiego jest długie i gładkie – nigdy kręcone. Dopuszczalne występowanie delikatnej fali na zadzie. Włos na kończynach przednich i tylnych jest dłuższy, ale nie powinien być utożsamiany z piórkami. Wszelkie „kręcenie” płaszcza sugeruje, że hodowca dopuścił się zakazanych praktyk i skrzyżował osobniki ‘nieczystej’ krwi.

Ciało Stabyhoun jest silne, żebra dobrze wysklepione. Boki potężne, brzuch umiarkowanie podciągnięty. Ogon długi, sięgający do stawu skokowego. W sytuacji zagrożenia ogon jest podniesiony, ale nigdy nie może być mocno podwinięty. Sierść na ogonie długa, pełna i puszysta.
Łopatki dobrze ułożone i kątowane. Kończyny tylne również dobrze kątowane i silne. Stopy okrągłe i dość duże, z rozwiniętymi i dobrze wysklepionymi palcami.

Wyżeł fryzyjski opis rasy – charakter i temperament

Wyżeł fryzyjski ma delikatne usposobienie. Rasa jest przyjazna, wrażliwa, inteligentna, spokojna, cierpliwa i chętna do pomocy, a  przy tym niezwykle uparta i czujna. Stabyhoun może mieszkać w domu z dziećmi i innymi zwierzętami, gdyż – pomimo, że przynależy do grupy psów myśliwskich – nie ujawnia tendencji dominacyjnych i instynktu myśliwskiego.  Niezbędne jest przeprowadzenie podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Psy są na ogół bardzo wierne i oddane swoim  właścicielom.

Rasa potrzebuje regularnych ćwiczeń i długich, codziennych spacerów. Nasze psy myśliwskie stanowią zatem odpowiedni nabytek dla osób, które preferują aktywne spędzanie wolnego czasu i wspólne wypady za miasto ze czworonogiem. JeżeliStabyhoun jest właściwie stymulowany, może być bardzo spokojny w domu. Osobniki, które nie wyszaleją się w czasie spaceru, wyzwalają pokłady energii w domu, co nie zawsze kończy się dla właściciela szczęśliwie.

Wyżeł fryzyjski zdrowie i pielęgnacja

Średnia długość życia wynosi psów wynosi 13-14 lat. Wyżły to generalnie zdrowe psy. W przeszłości występowały w rasie pewne, wrodzone problemy, ale selektywna hodowla doprowadziła do wyeliminowania większości z nich (padaczka).

Opieka

Stabyhoun nie wymagają szczególnej opieki poza regularnym szczotkowaniem, które zapobiega pojawianiu się kołtunów. Szczególnie podatne na splątania i maty są włosy za uszami. Kąpiele jedynie okazjonalnie. Płaszcz Stabyhoun naturalnie pozbywa się brudu i błota.

Wyżły fryzyjskie siedzące nad strumykiem

Wyżeł fryzyjski hodowla

Ze względu na ograniczoną liczebność populacji niezbędne jest prowadzenie ostrożnej hodowli. Wyżły fryzyjskie są postrzegane jako część holenderskiego dziedzictwa narodowego, zatem niedopuszczalne jest stosowanie nieuczciwych praktyk hodowlanych i tak zwanego chowu wsobnego. Średnia wielkość miotu Stabyhoun wynosi siedem szczeniąt. Każda suka rodzi nie więcej niż pięć miotów w całym życiu.

Wyżeł fryzyjski szczeniaki. Najwięcej punktów hodowlanych funkcjonuje na terenie Holandii i właśnie tam można znaleźć osobniki najbardziej zróżnicowane genetycznie. Jeżeli myślimy o zakupie Stabyhouna powinniśmy liczyć się z koniecznością sprowadzenia szczenięcia z zagranicy. Zdjęcia psów rasy Wyżeł fryzyjski  mogą Państwo obejrzeć w naszej galerii.

Wysokość: Psy mierzą około 53 centymetrów, a suki nie więcej niż 50 centymetrów wysokości w kłębie.

Masa: Suki powinny ważyć około 45 funtów (20 kg), a psy 50-55 funtów (23 do 25 kg).

Umaszczenie: Niedopuszczalne jest występowanie tricoloru. Najbardziej pożądanym typem umaszczenia jest biało-czarny lub biało-brązowy.

Pielęgnacja: Psy nie są trudne w utrzymaniu. Musimy jednak pamiętać o regularnym czesaniu włosa. Kąpiele jedynie okazjonalnie.

Zdrowie: Do niedawna największym problemem rasy była padaczka. Obecnie psy chorują na dysplazję stawową i zwyrodnienia stawowe – schorzenia typowe dla ras psów dużych.

Rodzina: Psy doskonale nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Tolerują psy i inne małe zwierzęta. Mają duże zapotrzebowanie na ruch. Mogą żyć w miastach pod warunkiem, że właściciel nie zaniedba codziennego, spacerowego rytuału.

Kraj pochodzenia: Holandia

Inne nazwy to: Stabyhoun

Średnia cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 750 do 950 £. Niestety na szczeniaki trzeba się zapisywać, bo jest to bardzo rzadka rasa psów. Mówimy o hodowlach zagranicznych. Do tego dochodzą koszta przewozu itd.

Klasyfikacja FCI - Grupa VII, sekcja 1. Podlega próbom pracy.

pies myśliwski, pies wyżeł fryzyjski, pies z holandii, rasa wyżeł fryzyjski, rasy psow, rzadka rasa psa, stabij, stabyhoun, wyzel fryzyjski, wyżeł fryzyjski, wyżeł fryzyjski budowa, wyżeł fryzyjski cena, wyżeł fryzyjski charakter, wyżeł fryzyjski długość życia, wyżeł fryzyjski galeria, wyżeł fryzyjski historia, wyżeł fryzyjski hodowla, wyżeł fryzyjski klasyfikacja, wyżeł fryzyjski kraj pochodzenia, wyżeł fryzyjski opis rasy, wyżeł fryzyjski pielęgnacja, wyżeł fryzyjski rasa psów, wyżeł fryzyjski szczeniaki, wyżeł fryzyjski temperament, wyżeł fryzyjski umaszczenie, wyżeł fryzyjski waga, wyżeł fryzyjski wygląd, wyżeł fryzyjski wysokość, wyżeł fryzyjski zdrowie

Tagi artykułu: