Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Wyżeł słowacki szorstkowłosy (Ohar)

WYŻEŁ SŁOWACKI SZORSTKOWŁOSY (Slovensky Hrubosrsty Stavac - Ohar)

Historia

   Rasa powstała przez skrzyżowanie niemieckiego wyżła szorstkowłosego, weimarów, i czeskiego Fouseka. Pierwszy hodowca rasy, Koloman Slimak, chciał wyhodować psa, który odznaczałby się dużą wytrzymałością fizyczną i był zdolny zarówno do pracy w wodzie, jak i na lądzie. Na samym początku do hodowli dodawano także Pudelpointery i Wyżły niemiecki krótkowłose. Do 1973 roku psy wpisywane były do ksiąg hodowlanych pod nazwą „wyżeł weimarski szorstkowłosy”.
Rasa została zatwierdzona przez FCI w 1985 roku.

Wygląd

    Wyżeł słowacki szorstkowłosy to pies o szlachetnym wyglądzie i solidnej budowie ciała. Stosunek długości tułowia do wysokości w kłębie powinien być jak 10 do 9 w przypadku psów i 10 do 8 w wypadku samic.
Głowa wystarczająco długa, chuda, bez fałd na skórze, pozostająca w proporcji do reszty ciała. Czaszka o prostokątnym kształcie. Bruzda czołowa widoczna. Guz potyliczny odczuwalny w dotyku. Nos wystarczająco duży, ciemny. Duże nozdrza. Kufa w przybliżeniu tej samej długości co czaszka, dość duża, szeroka i prosta. Wargi umiarkowanie rozwinięte; ściśle dopasowane i ciemne. Zęby dobrze rozwinięte, ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy migdałowate, koloru bursztynowego, o inteligentnym wyrazie. U szczeniąt i młodych psów są niebieskawe (lazurowe). Powieki ciemne. Uszy o długości proporcjonalnej do wielkości ciała, ustawione powyżej poziomu oczu.  Szyja średniej długości, sucha, bez fałdy skóry, dobrze umięśniona. Grzbiet prosty, dobrze umięśniony, mocny, bardzo lekko opadający do tyłu. Zad szeroki. Klatka piersiowa dostatecznie długa i szeroka, owalna, proporcjonalna w stosunku do całego ciała. Pierś dobrze rozwinięta. Ogon umiarkowanie silny, osadzony dość wysoko. Opadający, gdy pies jest w spoczynku, noszony poziomo, gdy pies jest w ruchu. Ogon powinien być skrócony (zadokowany) w połowie długości. Ramiona dobrze rozwinięte i umięśnione.

Pies Wyżeł słowcki szorstkowłosy

Wyżeł słowacki szorstkowłosy

    Łopatki ustawione ukośnie. Nadgarstek (staw nadgarstkowy) praktycznie pionowy. Śródręcza (Nadgarstek) bardzo mocne, stosunkowo krótkie, niemal pionowe. Łapy okrągłe ze ścisłymi i dobrze wysklepionymi palcami. Pazury i opuszki ciemne. Kończyny tylne dobrze kątowane. Uda dostatecznie długie, szerokie i dobrze umięśnione. Noga szeroka, dobrze umięśniona, wystarczająco długa. Staw skokowy prawie pionowy. Łapy okrągłe, palce zwarte i dobrze wysklepione. Wilcze pazury muszą być usunięte. Chód zrównoważony, żywy; w pracy na równym terenie pies galopuje. Skóra średniej grubości, elastyczna, bez fałd, w kolorze szarym.
    Podszerstek krótki i delikatny; pies zazwyczaj traci go w lecie. Wierzchnia warstwa około 4 cm długości; szorstka, prosta i płaska. W dolnej części kufy włos jest dłuższy i bardziej miękki, tworzący wąsy. Nad oczami włos bardziej wyrazisty. Czoło i potylica pokryte krótkim ostrym włosem. Włos na uszach krótki i miękki. Ogon bardzo mocno owłosiony.

 

    Podstawowym kolorem umaszczenia jest brązowo zacieniony sable  z różnymi lżejszymi i ciemniejszymi odcieniami lub z białymi znaczeniami na nogach i na klatce piersiowej. Psy mierzą średnio od 62 do 68 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 57 do 64 cm. Waga proporcjonalna do wysokości.

Rasa psów Wyżeł słowacki szorstkowłosy

Wyżeł słowacki szorstkowłosy

Użytkowość

    Wyżeł słowacki szorstkowłosy jest silnym, odważnym psem, bardzo ciętym w stosunku do drapieżników. Pomimo swojej ostrości jest łatwy do układania i posłuszny. Ma cechy psa wszechstronnego – zwłaszcza  do aportowania, pracy na tropie i w wodzie. Czworonogi mają zrównoważony charakter, bez oznak nieśmiałości, bojaźliwości czy agresji. 
   Jeżeli zaś chodzi o okładania to Wyżły słowackie szorstkowłose pracują podobnie jak czeskie fouseki lub Weimary – okładają średnim galopem w zakresie 80 - 100 metrów. Psy mają twardą stójkę, a niektóre naturalnie sekundują. Mocnym punktem jest praca po strzale – u psów bardzo wcześnie ujawnia się instynkt aportowania. Chodzą po włóczce i farbie, niektóre głoszą na tropie. Uwielbiają pracować w wodzie. Nie mają instynktu obronnego.

Temperament

   Wyżły słowackie szorstkowłose są przyjazne dla ludzi, spokojne w domu, ale  za to bardzo aktywne w pracy. Psy nie sprawiają problemów z układaniem; nie znoszą jednak twardej ręki. Nadają się do ułożenia nawet przez początkujących przewodników. Tolerują dzieci. Nie powinniśmy wprowadzać ich do domów, w których żyją już inne zwierzęta.
Mają duże zapotrzebowanie na ruch – najlepiej czują się w środowisku wiejskim lub podmiejskim. Co jakiś czas powinniśmy dawać im możliwość wybiegania się i jeździć z nimi za miasto.

Zdrowie i pielęgnacja
Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych. Psy żyją średnio 12 lat.

Suka z młodymi wyżła słowackiego szorstkowłosego

Wyżeł słowacki szorstkowłosy

Wysokość: Psy mierzą średnio od 62 do 68 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 57 do 64 cm.

Waga: Waga proporcjonalna do wysokości.

Umaszczenie: Podstawowym kolorem umaszczenia jest brązowo zacieniony sable  z różnymi lżejszymi i ciemniejszymi odcieniami lub z białymi znaczeniami na nogach i na klatce piersiowej.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych.

Pielęgnacja: W zupełności wystarczy okazjonalne wyczesywanie włosa.

Rodzina: Wyżły słowackie szorstkowłose są przyjazne i inteligentne. Wymagają odpowiedzialnego prowadzenia; nadają się nawet dla początkującego właściciela. Tolerują dzieci. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch.

Kraj pochodzenia: Słowacja

Inne nazwy: Slovenský hrubosrstý, Stavač – Ohar

Klasyfikacja FCI - Grupa VII,sekcja 1.1, nr wzorca 320. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: