Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Wyżeł węgierski szorstkowłosy

WYŻEŁ WĘGIERSKI SZORSTKOWŁOSY (Drotzörü Magyar Vizsla)

Historia

     Współczesny wyżeł węgierski wywodzi się od dawnych psów myśliwskich żyjących na terenach Węgrzech oraz tureckich psów tropicieli. Charakterystyczne złocisto-żółte umaszczenie jest właśnie pamiątką po małoazjatyckich czworonogach.
Współczesny wyżeł węgierski szorstkowłosy został ukształtowany w latach 30. XX wieku w wyniku skrzyżowania wyżła węgierskiego krótkowłosego z wyżłem niemieckim szorstkowłosym.

    Wyżły węgierskie szorstkowłose to doskonałe psy myśliwskie. Niemniej, ugodowa i tolerancyjna osobowość czyni zeń doskonałe czworonogi dla rodzin z małymi dziećmi. Ponadto wyżły są żywe, mają bardzo łagodny charakter i naturalny zmysł opiekuńczy. Populacja wyżła węgierskiego szorstkowłosego jest stosunkowo niewielka. Na Węgrzech odnotowuje się rok rocznie około 30 miotów, co daje ok. 150 szczeniąt. Psy są więc rzadko spotykane w innych częściach świata, w Polsce zaś rasa prawie wcale nie występuje.

Wygląd

   Wyżły mają dość szczupłą budowę ciała, jednakże nie są cherlawe i słabowite. Mogą pokonywać duże odległości i utrzymywać szybkie tempo biegu. Tylne kończyny są mocno umięśnione, dzięki czemu pies z łatwością odbija zadnimi łapami od podłoża i skacze na duże wysokości. Głowa proporcjonalnej wielkości. Część czaszkowa umiarkowanie szeroka i lekko okrągła. Część twarzowa nieco krótsza od czaszkowej. Umiarkowany stop. Nos prosty i zakończony szeroko. Dolna szczęka dobrze rozwinięta, umięśniona. Zęby są mocne ustawione w zgryzie nożycowym. Sierść jest krótka i szorstka. Umaszczenie przybiera barwę brunatną ze złoconymi odcieniami; rzadko możemy spotkać inne odcienie (niekiedy brudne ecru). Ogon psa jest zazwyczaj kopiowany (skracany) do ¾ długości pierwotnej. Włos szorstki, ściśle przylegający, mocny i gęsty. Jego długość wynosi zazwyczaj od dwóch do trzech centymetrów. U psów występuje gęsty wodoodporny podszerstek. Zarys ciała w żadnym wypadku nie powinien być zakryty gęstą sierścią. Psy powinny być regularnie wyczesywane. Sierść o prawidłowej strukturze nie wymaga trymowania.

    Wyraźne brwi wraz z silną, ostrą brodą nadają pyskowi czworonoga wrażenie  monumentalności. Warstwa sierści na pysku nie powinna być długa, miękka, jedwabista i kudłata. Pies nie ma żadnego podkładu ani szczotek na nogach.

rasa wyżeł węgierski szorstkowłosy

Wyżły węgierskie szorstkowłose

Temperament

   Podobnie jak Wyżły krótkowłose również wyżły węgierskie szorstkowłose są bardzo energiczne, łagodne, wierne, opiekuńcze i bardzo czułe. Szybko tworzą bliskie więzi z opiekunami. Naturalne instynkty opiekuńcze pozwalają im pełnić funkcję psiej opiekunki dla dzieci. Niektórzy hodowcy nazywają je wręcz „rzepami” z racji tego, że łaszą się do wszystkich napotkanych osób i są przy tym niezwykle spontaniczne. Psy są ciche i szczekają jedynie, kiedy zajdzie potrzeba, bądź są do tego sprowokowane. Nie wykazują agresji nawet w sytuacjach ekstremalnych.

     Wyżeł węgierski szorstkowłosy to naturalny myśliwy. Szkolenie jest zazwyczaj bardzo proste, gdyż psy są niezwykle pojętne. Doskonale aportują i świetnie radzą sobie zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Gęsty wodoodporny podszerstek stanowi doskonały katalizator. Jeżeli decydujemy się na tresurę psa, powinniśmy pamiętać, że wyżły są bardzo wrażliwe i źle radzą sobie z krzykiem i upomnieniami. Złe i zbyt agresywne podejście do zwierzęcia skutkuje zmniejszeniem efektywności tresury. Wyżły szorstkowłose węgierskie są ponadto doskonałymi pływakami.


  • Wyżeł węgierski szorstkowłosy

  • Wyżeł węgierski szorstkowłosy

  • Wyżeł węgierski szorstkowłosy


    Podobnie jak wszystkie psy tak i wyżły wymagają sporo ćwiczeń, aby pozostawać w dobrym zdrowiu i psychicznej równowadze. Trzydzieści minut do godziny ćwiczeń dziennie na dużej przestrzeni powinno załatwić sprawę.
Jeśli psom nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi, mogą stać się nadpobudliwe i skłonne do destrukcji.  Wyżły mogą stracić całą radość życia, jeżeli właściciel wystarczająco o nie nie zadba.

Zdrowie

    Wyżły są generalnie zdrową rasą, niemniej występują u nich pewne choroby dziedziczne, które ujawniają się w wieku dojrzałym. Do najczęściej spotykanych schorzeń możemy zaliczyć dysfagię, która objawia się chorobliwym ślinotokiem i wielkimi trudnościami w połykaniu śliny, oraz dysplazję stawów biodrowych i niedoczynność tarczycy. Psy nie tolerują również niektórych pokarmów i często cierpią na zaburzenia układu pokarmowego. Z chorób oczu wyróżniamy między innymi ektropium (tak zwane opadające oko) i entropium (podwinięcie górnej lub dolnej powieki prowadzące do uszkodzenia rogówki).

pies wyżeł węgierski szorstkowłosy

Wyżeł węgierski szorstkowłosy

Wysokość: psy mają od 58 do 64 cm wysokości w kłębie. Suki mają od 54 do 60 cm.

Masa: waga psa waha się w granicach 20-29 kg. Suki ważą od 18 do 25 kg.

Umaszczenie: sierść psa przybiera kolor brunatny z naturalną, złoconą powłoką. Włos jest krótki, szorstki i bardzo mocno przylegający.

Pielęgnacja: Sierść o prawidłowej strukturze nie wymaga trymowania. Konieczne regularne wyczesywanie sierści.

Zdrowie: psy bardzo często cierpią na choroby związane z wadliwym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Większość psów cierpi na takie schorzenia jak dysplazja stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy i zapalenie gruczołów łojowych. Właściciele powinni zwracać szczególną uwagę na oczy czworonoga, a w szczególności na zjawisko opadającej powieki.

Rodzina: pies jest niezwykle wierny i oddany swojemu właścicielowi. Uwielbia towarzystwo dzieci i nie sprawia większych problemów wychowawczych.

Kraj pochodzenia: Włochy

Inne nazwy: Magyar vizsla, Wire-haired Vizsla.

Cena szczeniąt rodowodowych około 4000 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa VII, sekcja 1, numer wzorca 202. Podlega próbom pracy.

pies, psy, rasy psów, rasy psów wyżeł węgierski szorstkowłosy, wyżeł, wyżeł węgierski, wyżeł węgierski szorstkowłosy, wyżeł węgierski szorstkowłosy cena, wyżeł węgierski szorstkowłosy choroby, wyżeł węgierski szorstkowłosy historia, wyżeł węgierski szorstkowłosy hodowla, wyżeł węgierski szorstkowłosy opinie, wyżeł węgierski szorstkowłosy opis, wyżeł węgierski szorstkowłosy pies, wyżeł węgierski szorstkowłosy sprzedam, wyżeł węgierski szorstkowłosy szczeniaki, wyżeł węgierski szorstkowłosy temperament, wyżeł węgierski szorstkowłosy wygląd, wyżeł węgierski szorstkowłosy zdjęcia, wyżeł węgierski szorstkowłosy zdrowie, wyżły węgierskie, wyżły węgierskie sprzedam, wyżły węgierskie szczeniaki, wyżeł węgierski szorstkowłosy rasa psa,wyżeł węgierski szorstkowłosy klasyfikacja, wyżeł węgierski szorstkowłosy waga, wyżeł węgierski szorstkowłosy pielęgnacja, wyżeł węgierski szorstkowłosy galeria,wyżeł węgierski szorstkowłosy forum

Tagi artykułu: