Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Wyżeł weimarski długowłosy

Historia

     Wyżeł weimarski, posiadający domieszkę krwi psa tropiącego, występował na terenach Weimaru już w pierwszej połowie XIX wieku. Przez długi czas czworonogi pozostawały w rękach profesjonalnych myśliwych i hodowców, zamieszkujących rejony Weimaru i Turyngii. Właściwa specjalizacja rasy nastąpiła dopiero w drugiej połowie XIX wieku.  Wyżeł weimarski długowłosy pojawił się na przełomie XIX i XX wieku – nie sposób podać jednak precyzyjnej daty.
Weimary były hodowane w czystości rasy, wolne od domieszek krwi innych ras.

Wyżeł weimarski długowłosy wzorzec

     Wyżeł weimarski długowłosy dzieli wzorzec rasowy z Weimarem krótkowłosym. Odmiana długowłosa nie cieszy się jednak dużą popularnością i jest praktycznie nieznana na terenie Polski.
Odmiana długowłosa uznawana jest przez większość klubów hodowlanych na całym świecie z wyjątkiem American Kennel Club. Wyżeł weimarski długowłosy ma jedwabistą powłokę i charakterystycznym, opierzony ogon. Długi włos jest cechą recesywną wobec włosa krótkiego, stąd też tak duże rozbieżności w liczebności obydwu odmian. Szczenię długowłose musi otrzymać od obydwojga rodziców geny recesywne.

Pies myśliwski wyżeł weimarski długowłosy

Temperament

     Opis odnosi się do dwóch, obowiązujących odmian. Wyżły to średnio-duże psy myśliwskie o suchej, muskularnej i proporcjonalnej sylwetce. Myśliwi chwalą sobie łatwość wyszkolenia czworonogów, ich inteligencję i równowagę psychiczną. Niezawodny w terenie i w wodzie. Godny podkreślenia jest również zapał myśliwski i zaciętość. Psy nie wykazują nadmiernej agresji, zatem spokojnie mogą zamieszkać w rodzinach z małymi dziećmi.

Wyżeł weimarski długowłosy dzieli wzorzec z odmianą krótkowłosą. Szczegółowy opis wyglądu znajdą Państwo w artykule "Wyżeł weimarski krótkowłosy".

Pies rasy Wyżeł weimarski długowłosy

Inne nazwy : Weimaraner langhaarig

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 3 tysięcy złotych.

Klasyfikacja FCI - Grupa VII, Sekcja 1, nr wzorca 99. Podlega próbom pracy.

 

Tagi artykułu: