Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Wyżeł weimarski krótkowłosy

Rys historyczny

  „Srebrny duch” to chyba adekwatne określenie czworonoga o srebrnoszarym umaszczeniu i posągowej wręcz sylwetce. Ponadto wyżły weimarskie krótkowłose są znane z niezwykle szybkiego przemieszczania się w trakcie polowania z jednego miejsca w drugie, co tym bardziej uzasadnia wybór przezwiska. Psy były swego czasu wykorzystywane przez służby strażników leśnych do walk z kłusownikami pustoszącymi lasy księcia Weimaru Karola Augusta. To właśnie on uchodzi za twórcę współczesnego typu Weimara i założyciela pierwszej hodowli psów (XVIII wiek). Niestety po jego śmierci rasa ta odeszła w zapomnienie, by odrodzić się na nowo z nastaniem rządów niemieckiego cesarza Wilhelma I. Dzięki wydanemu przezeń edyktowi każdy obywatel, który udokumentował wcześniej swoje szlacheckie pochodzenie w przynajmniej czterech pokoleniach, mógł wejść w posiadanie psa.

Ciekawostką jest, że przez dekret sam Bismarck nie mógł uzyskać pozwolenia na posiadanie psa!

    Przyjmuje się, że przodkami rasy są wyżły niemieckie krótkowłose, Bloodhoundy oraz Charty arabskie przywieziony z wypraw krzyżowych.
Dość precyzyjny wzorzec rasowy został opracowany w 1925 roku, niemniej jego pełna akceptacja nastąpiła dopiero w 1969 roku. Pierwsze stowarzyszenie miłośników rasy powstało na terenie Niemiec w Berlinie w 1897 roku. Od tej pory psy zyskiwały na popularności. Prawdziwy boom na rasę przypadł jednak na lata pięćdziesiąte XX wieku.

Kolejna ciekawostka: młode Weimary w wieku szczenięcym do około drugiego miesiąca życia mają szarobłękitne umaszczenie i jasnoniebieskie oczy. Po tym okresie ich sierść zaczyna przybierać kolor srebrzystoszary, natomiast oczy – bursztynowy.

Wygląd Wyżła weimarskiego

Czaszka pozostaje w równowadze z wielkością ciała. Kość potyliczna umiarkowanie wystająca. Łuki jarzmowe łatwo identyfikowalne za oczami. Stop wyjątkowo lekki. Nos duży, wystający nad żuchwą. Kufa długa i silna, niemal prostokątna. Grzbiet nosa prosty, często lekko wysklepiony, nigdy z wklęsłym łukiem. Szczęki mocne, zęby kompletne, regularne i silne. Górne i dolne siekacze ściśle do siebie przylegają (zgryz nożycowy). Policzki muskularne. Oczy ciemno lub jasno bursztynowe o inteligentnym wyrazie, błękitne u szczeniąt, okrągłe i ustawione prawie skośne. Uszy płatowe, szerokie i dość długie z zaokrąglonym punktem w końcówce.

Wyżeł weimarski krótkowłosy

Szyja o szlachetnym wyglądzie. Górna linia wygięta w profilu. Kłąb dobrze zaznaczony. Grzbiet mocny i muskularny. Miednica długa i umiarkowanie skośna. Klatka piersiowa silna lecz nieprzesadnie szeroka, o odpowiedniej głębokości. Przedpiersie dobrze rozwinięte. Ogon osadzony nieco niżej niż u innych podobnych ras. Ogon, silny i dobrze powlekany.
Kończyny przednie muskularne, proste i równoległe. Łopatki długie i ukośne, dobrze przylegające, silnie umięśnione. Dobre kątowanie stawu barkowego. Ramiona ukośne, dostatecznie długie i silne. Przedramię długie, proste i pionowe. Nadgarstek mocny i naprężony. Śródręcze suche i lekko opadające. Łapy mocne i silne. Palce wysklepione. Kończyny tylne żylaste, tj. dobrze umięśnione. Uda wystarczająco długie, silne i dobrze umięśnione. Kolano mocne i napięte.
Psy osiągają średnio od 59 do 70 centymetrów wysokości w kłębie; suki są mniejsze i mierzą od 57 do 65 centymetrów. Psy ważą od 30 do 40 kilogramów, podczas gdy suki są średnio o pięć kilogramów lżejsze.

Zdrowie i Pielęgnacja

     Wyżeł weimarski potrzebuje dużo ćwiczeń fizycznych i aktywności, dlatego właściciele muszą pamiętać o codziennych długich spacerach. Jedną z bardziej niebezpiecznych przypadłości u rasy są mocne skręty żołądka, które mogąc doprowadzić do zgonu zwierzęcia. 


  • Wyżły weimarskie krótkowłose

  • Psy wyżły weimarskie krótkowłose

  • Wyżeł weimarski krótkowłosy

     Większość chorób występujących u psów może być uwarunkowana genetycznie, np. przepuklina pępkowa i wnętrostwo. U niektórych osobników może rozwinąć się dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Istnieje również możliwość wystąpienia objawów niedoczynności tarczycy i karłowatości przysadkowej. Oczywiście może się zdarzyć, że żadna z tych chorób nie dotknie naszego psa, jeśli tylko będzie pochodził on ze sprawdzonej hodowli, a my nie zaniedbamy okresowych kontroli weterynaryjnych. 

Wady i zalety
    Wyżeł weimarski wymaga konsekwentnego prowadzenia – w innym przypadku może ujawnić skłonności dominacyjne. Niektóre osobniki mogą wchodzić w spory z innymi przedstawicielami rasy.  Przywiązanie do właściciela i ponadprzeciętna pasję łowiecką to główne zalety rasy.
Pomimo, że wyżeł weimarski jest postrzegany jako doskonały pies rodzinny jego kontakty z dziećmi powinny być kontrolowane przez opiekunów.
      To idealny wręcz wybór dla osób preferujących aktywne spędzanie wolnego czasu.  Doskonale sprawdza się zwłaszcza jako towarzysz jazdy konnej czy też przejażdżek rowerowych oraz pływania.

Wyżeł weimarski krótkowłosy

Wysokość: Psy mają w kłębie od 59 cm do 70 cm. Suki osiągają wysokość od 56 cm do 65 cm.

Masa: Waga psa waha się w granicach od 30 kg do 40 kg. Suki ważą mniej- od 25 kg do 35 kg.

Umaszczenie: Kolor sierści dorosłego osobnika może przyjąć barwę srebrnoszarą. Dopuszczalne są białe znaczenia na klatce piersiowej. Spaniel długowłosy ma sierść długości od dwóch do pięciu centymetrów. Z tyłu łap występują pióra.

Pielęgnacja: Psy nie wymagają wzmożonej pielęgnacji, jednakże jak większość okazów długowłosych należy je czesać przynajmniej raz w tygodni. Psy potrzebują bardzo dużo ruchu na świeżym powietrzu, więc właściciel musi być przygotowany na wielogodzinne spacery i zabawy ze zwierzęciem.

Zdrowie: Psy chorują najczęściej na dysplazję stawów biodrowych. Jak większość psów ras dużych cierpią z powodu chorób żołądka, w tym skrętu.

Rodzina: Psy są bardzo wierne, lojalne i przyjacielskie. Dobrze radzą sobie w kontaktach z dziećmi, niemniej na wczesnym etapie socjalizacji powinniśmy ograniczyć ich kontakty z najmłodszymi. Psy wymagają właściciela konsekwentnego i dominującego, który okiełzna ich samodzielną i butną naturę.

Długość życia: 12 - 15 lat

Inne nazwy to: Weimaraner, Weimaraner Vorstehhund, Weirman, Weimaraner Kurzhaarig.

Cena szczeniąt rodowodowych 3900 - 7000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2021.

Klasyfikacja FCI - grupa VII, sekcja 1, nr wzorca 99. Podlega próbom pracy.*

Tagi artykułu: