Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Wyżeł włoski szorstkowłosy (Spinone Italiano)

WYŻEŁ WŁOSKI SZORSTKOWŁOSY (Spinone Italiano)

Historia

   Wyżeł włoski szorstkowłosy (Spinone Italiano) to rasa psa myśliwskiego wywodzącego się z terenów Włoch. Pierwszy dokładny opis rasy znajdziemy w książce Selicourta p.t. „Perfekcyjny myśliwy” (1683). W jednym z fragmentów czytamy o gryfonie pochodzącym z Piemontu. W okresie średniowiecza postać psa była chętnie uwieczniana na obrazach i dziełach sztuki. Najbardziej znanym dziełem z tego okresu jest okazały fresk Andrea Mantagna w pałacu książęcym w Mantoue.

Pies myśliwski Wyżeł włoski szorstkowłosy

Pies myśliwski Wyżeł włoski szorstkowłosy

Wygląd

   Jest to pies o mocnej budowie ciała i umięśnionych kończynach. Wysokość w kłębie oscyluje w granicach 60-70 cm, zaś waga kształtuje się w przedziale  od 34 do 39 kilogramów. Sierść wyżła jest dość krótka, twarda i szorstka. Długość tułowia jest równa wysokości w kłębie z tolerancją 1 do 2 cm. Długość głowy stanowi 4/10 wysokości w kłębie. Czaszka owalna;  guz potyliczny bardzo dobrze rozwinięty. Wybrzuszenie czoła nie jest bardzo rozwinięte. Łuki brwiowe nie są zbyt widoczne. Stop bardzo słabo zaznaczony. Bruzda czołowa jest bardzo wyraźna. Nos o wyraźnie zaokrąglonej górnej krawędzi; kolor kompatybilny z umaszczeniem. Nozdrza są duże i wystające. Profil kufy jest prosty lub lekko wypukły (rzymski nos). Wargi  dobrze przylegające. Uzębienie mocne i normalnie rozwinięte. Łuki zębowe dobrze przystosowane. Oczy duże i szeroko rozstawione, prawie okrągłe w kształcie. Powieki ściśle dopasowane do oka, które nie powinno być ani wypukłe, ani głęboko osadzone. Tęczówka w kolorze ochry; mniej lub bardziej ciemna w zależności od koloru sierści. Uszy praktycznie w kształcie trójkąta. Przednia krawędź jest blisko policzka, nieskładana, ale zwrócona do wewnątrz. Czubek ucha lekko zaokrąglony, prawie zawsze noszony nisko.

    Szyja mocna i umięśniona, wyraźnie oddzielona od karku, łącząca się harmonijnie z łopatkami. Kłąb niezbyt dobrze zaznaczony. Lędźwie lekko wypukłe; mięśnie dobrze rozwinięte. Zad szeroki, długi, dobrze umięśniony i ukośny. Klatka piersiowa schodząca przynajmniej do poziomu łokci, szeroka, głęboka i dobrze zaokrąglone w połowie wysokości. Żebra dobrze wysklepione i skośne z szerokimi przestrzeniami. Żebra rzekome są długie, ukośne i dobrze otwarte. Ogon gruby, szczególnie u podstawy, nie ma frędzli. Kończyny przednie widziane z przodu są idealnie równoległe i prostopadłe do podłoża. Łopatka silna i długa, mierząca ćwierć wysokości w kłębie. Ramię jest dobrze rozwinięte. Przedramię nieco dłuższe niż jedna trzecia wysokości w kłębie. Kości mocne.  Łapy zwarte, okrągłe; palce zwarte i wysklepione, pokryte krótkim gęstym włosem. Paliczki chude i twarde,  mniej lub bardziej pigmentowane zgodnie z kolorem szaty. Paznokcie mocne , zakrzywione ku ziemi i dobrze pigmentowane, ale nigdy czarne .

Pies w typie "Spinone" został uwieczniony na fresku średniowiecznego malarza Andrea Mantegna

Pies w typie "Spinone" został uwieczniony na fresku średniowiecznego malarza Andrea Mantegna


     Kończyny tylne widziane z boku  dobrze kątowane. Stawy skokowe muszą być prostopadłe do ziemi. Długość uda nie może być mniejsza niż jedna trzecia wysokości w kłębie. Jego szerokość wynosi 3/4 długości. Kończyny silnie umięśnione. Skóra ściśle przylegająca do ciała, cieńsza na głowie, gardle, pachwinach, pod pachami i na tylnych częściach ciała; na łokciach jest miękka w dotyku. Skóra tworzy dwie fałdy, które rozpoczynają się na żuchwie i znikają w połowie szyi (podgardlu). Pigmentacja skóry jest zróżnicowana w zależności od koloru oznakowań płaszcza. Kolor zewnętrznych błon śluzowych musi odpowiadać barwie sierści. Włos o długości od 4 do 6 cm występuje na całym ciele z wyjątkiem pyska, głowy, uszu , przednich stron nóg i stóp (krótszy). Długie i sztywne włosy dekorują brwi i usta, tworząc grube brwi, wąsy i brodę. Brak podszerstka . Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czysta biel, biel z pomarańczowymi znaczeniami , białe nakrapiane z pomarańczowym, biały z brązowymi znaczeniami (kasztan) , kasztan. Niedopuszczalne kolory to: tricolor, podpalanie, czerń.

kufa psa wyżeł włoski szorstkowłosy

Pies Wyżeł włoski szorstkowłosy

Wyżeł włoski szorstkowłosy choroby

   Do najczęstszych chorób występujących u rasy zaliczamy ataksję móżdżkową oraz dysplazję stawów biodrowych.
Pielęgnacja
    W zupełności wystarczy przeczesywanie sierści raz-dwa razy w tygodniu.

Temperament

    Pies Spinone italiano to pies dosyć łatwy w prowadzeniu i utrzymaniu; raczej posłuszny swojemu opiekunowi. Łatwo poddaje się szkoleniu i bez oporu wypełnia polecenia właściciela. Warto jednak pamiętać, że wyżeł jest bardzo wrażliwym psem i źle reaguje na krzyki i naganę. To aktywny czworonóg, który potrzebuje regularnej aktywności fizycznej; nie lubi zbyt dużo odpoczywać.  Może mieszkać w bloku, o ile właściciel nie zaniedba codziennej stymulacji psychoruchowej.
   Wyżeł włoski szorstkowłosy jest bardzo towarzyskim czworonogiem, który kocha ludzkie towarzystwo. W stosunku do dzieci jest bardzo łagodny; uwielbia wspólne zabawy. Nie wykazuje skłonności do agresji; wobec swoich bliskich jest bardzo lojalny. Z obcymi jednak różnie bywa – może być tolerancyjny, ale niezbyt chętny do zabawy.

pies rasy wyżeł włoski szorstkowłosy

Wyżeł włoski szorstkowłosy

Wysokość: Wysokość w kłębie oscyluje w granicach 60-70 cm.

Waga: Waga dorosłego psa kształtuje się w przedziale  od 34 do 39 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czysta biel, biel z pomarańczowymi znaczeniami , białe nakrapiane z pomarańczowym, biały z brązowymi znaczeniami (kasztan) , kasztan. Niedopuszczalne kolory to: tricolor, podpalanie, czerń.

Zdrowie: Do najczęstszych chorób występujących u rasy zaliczamy ataksję móżdżkową oraz dysplazję stawów biodrowych.

Pielęgnacja: W zupełności wystarczy przeczesywanie sierści raz-dwa razy w tygodniu.

Rodzina: Spinone italiano to pies dosyć łatwy w prowadzeniu i utrzymaniu. Łatwo poddaje się szkoleniu; jest bardzo wrażliwym psem i źle reaguje na krzyki i naganę.  To aktywny czworonóg, który potrzebuje regularnej aktywności fizycznej. Spinone jest bardzo towarzyski; w stosunku do dzieci bardzo łagodny. Nie wykazuje skłonności do agresji.

Kraj pochodzenia: Włochy

Inne nazwy: Spinone italiano, Wyżeł włoski szorstkowłosy, Italian griffon, Italian wire-haired pointer.

Cena szczeniąt z rodowodem 1000 Euro. Źródło (Google).

Klasyfikacja FCI - grupa VII, sekcja 1, numer wzorca 165. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: