Wyżły angielskie są stworzone do pracy polowej. Cechują się świetnym węchem, wytrwałością i pewną twardą stójką. Doskonale sprawdzają się podczas polowania na polu i w wodzie.
Ogólnie, wyżły angielskie dzieli się na krótkowłose i długowłose. Poszczególne rasy różnią się od siebie wyglądem, w zależności od miejsca wyhodowania. W Europie hodowcy starali się uzyskać bardziej eleganckie wyżły, lżejsze niż kontynentalne. Tak powstały średniej wielkości, eleganckie i bardzo aktywne wyżły angielskie. W Polsce wyżły brytyjskie z reguły są hodowane przez myśliwych, choć często goszczą na wystawach i stają się wiernymi towarzyszami właścicieli niezwiązanych z łowiectwem czy pokazami psów.
Wyżły brytyjskie – rasy psów z grupy wyżłów pochodzące z terenów Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Do sekcji wyżły angielskie zalicza się:
- setera angielskiego (Laverack, lawerak)
- setera szkockiego (Gordon Setter, Setter King Size)
- setera irlandzkiego
- setera irlandzkiego czerwono-białego
- pointera
Usposobienie wyżłów angielskich
Choć wyżły angielskieto typowe psy myśliwskie, są bardzo przyjacielskie i łagodnie usposobione. Zwracają na siebie uwagę szlachetnym, sportowym wyglądem. Są żywe, inteligentne i bardzo lojalne. Setery irlandzkie to wymarzeni przyjaciele domu i towarzysze. Seter szkocki z kolei jest pełen godności i bardzo towarzyski. Seter angielski wykazuje bardzo dużą pasję łowicką, uwielbia długie spacery.
Opieka nad wyżłami
Wyżły są bardzo ruchliwe i lubią otwartą przestrzeń. Nie będą się dobrze czuły w ciasnych mieszkaniach. Najlepiej wychowują się w dużych podmiejskich posiadłościach. Są bardzo szybkie i wytrzymałe, a przy okazji niezwykle lojalne. Są również bardzo ufne i przyjacielskie, dlatego raczej nie nadają się do stróżowania.
Wyżły angielskie lista
Seter irlandzki (Red Setter, Irish Red Setter, Seter irlandzki mahoniowy)
Seter irlandzki został wyhodowany rozwinął się w Irlandii jako pies myśliwski. Wywodzi się od setera irlandzkiego czerwono-białego oraz psa nieznanej rasy, o jednolicie czerwonym umaszczeniu. Z biegiem lat seter irlandzki stawał się się wytrzymałym, zdrowym i inteligentnym psem o znakomitych walorach użytkowych i wielkiej żywotności.
Odznacza się rasowym wyglądem, szlachetną sportową sylwetką i przyjaznym wyrazie. Jest energiczny i lojalny – doskonały przyjaciel domu.
Seter irlandzki czerwono-biały
Jest chyba najbardziej pożądany towarzysz i przyjaciel w domu i na polowaniu. Choć jest to pies myśliwski, bryluje na wystawach i coraz częściej gości w naszych domach. Jest silny, harmonijnie i proporcjonalnie zbudowany, nie ociężały. Jego ciało jest bardziej atletyczne niż eleganckie.
Za to jego zachowanie jest typowo arystokratyczne. Jest łagodny, przyjacielski i potrafi się zachować w towarzystwie. Bywa zdecydowany i odważny, poza tym bardzo szybko się uczy komend i zachowania wśród ludzi i zwierząt.
Seter angielski (Laverack, lawerak)
Średniej wielkości wyżeł angielski. Ma ładną sylwetkę, porusza się lekko i elegancko.
Jest łagodnie usposobiony, jednak podczas spacerów ujawnia się jego pasja łowiecka.
Seter szkocki (Gordon Setter, Setter King Size)
Wyróżnia się dostojnością i łagodnością. Jest silny i proporcjonalnie zbudowany. Jest jednym z najwyższych wyżłów angielskich. Wysokość w kłębie psa wynosi ok. 65 cm, suki ok. 62 cm. Ma dobrze rozwinięta klatkę piersiową i dość wyraźne i lekko obwisłe fafle.
Jest bardzo lojalny, szybko przywiązuje się do właściciela i na zawsze pozostaje jego wiernym przyjacielem. Jest również opiekuńczy i troskliwy, dlatego szybko nawiązuje dobre relacje z dziećmi i osobami starszymi.
Pointer
Pierwotnie pointery były wykorzystywane do wystawiania zajęcy lub ptactwa. Później stały się psami myśliwskimi wielostronnymi.
Cechuje się charakterystyczną sylwetką, mocnym grzbietem i zwisającymi uszami. Występuje w różnych kolorach, najczęściej cytrynowo-białym, czarno-białym, pomarańczowo-białym lub watrobiano-białym.