Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Wyżły francuskie

Wyżły to psy myśliwskie, przeznaczone do polowań na polu suchym, w wodzie i lesie. Wyżły francuskie zaliczają się do grupy wyżłów, sekcji wyżłów kontynentalnych. W tej grupie znajdują się m.in. wszystkie wyżły pochodzące z Francji. Niegdyś były wykorzystywane wyłącznie do tropienia zwierzyny.

Wyżły francuskiedoskonałymi psami myśliwskimi. Są dobrymi kompanami ludzi, odznaczają się łagodnością i przyjacielskim stosunkiem. Lubią długie spacery, dlatego najlepiej zdecydować się na wyżły francuskie wtedy, gdy mamy sporo czasu.

Do wyżłów francuskich zalicza się następujące rasy:

  • Braque de l’Ariege (Ariege Pointing Dog, Ariege Pointer)
  • Braque d'Auvergne (Auvergne-Vorstehhund, Wyżeł z Owernii)
  • Wyżeł gaskoński (French Pointing Dog, Gascogne type)
  • Wyżeł pirenejski (Wyżeł francuski w typie pirenejskim)
  • Braque Saint-Germain

 

Poznaj wyżły francuskie! Przedstawiamy cechy charakterystyczne poszczególnych ras wyżłów francuskich.

Braque de l’Ariege (Ariege Pointing Dog, Ariege Pointer)

Wyżeł francuski z Ariege wywodzi się ze starej linii wyżłów francuskich, które w XIX wieku zostały skrzyżowane z białymi i pomarańczowymi wyżłami z Południa. Dzięki temu uzyskano jaśniejszego wyżła, zwinniejszego i lżejszego. Wyżeł był wykorzystywany przez myśliwych, dzięki temu rasa nie wyginęła całkowicie. W latach 90. podjęto kroki mające na celu niedopuszczenie do wyginięcia Braque de l’Ariege.

wyżły francuskie - Braque de l’Ariege

Braque de l’Ariege odznacza się mocną, ale jednocześnie w miarę lekką budową. Jest dość wysoki,  wysokość w kłębie wynosi od 60 do 67 cm. Suki są trochę mniejsze – od 56 do 65 cm. Umaszczenie jego jest białe nakrapiane pomarańczowymi lub brązowymi plamami. Jak wszystkie wyżły z Francji,  jest dostojny i elegancki. Porusza się energicznym kłusem, jego ruchy są płynne i sprężyste.

Braque d'Auvergne (Auvergne-Vorstehhund, Wyżeł z Owernii)

Jest to dość mało poznana rasa. Braque d'Auvergne prawdopodobnie pochodzi z rejonu Masywu Centralnego, od starych wyżłów francuskich. W jego żyłach prawdopodobnie płynie krew pointera angielskiego. Sierść wyżła jest krótka i przylegająca, koloru białego z czarnymi plamami. Całkowicie czarna jest jedynie na głowie, w okolicach uszu i oczu.

wyżły francuskie wyżeł z Owernii

Braque d'Auvergne to bardzo zwinne i inteligentne psy. Doskonale aportują i polują. Są wiernymi towarzyszami i świetnie sprawdzają się w roli przyjaciela rodziny.

 

Wyżeł gaskoński (French Pointing Dog, Gascogne type)

Rasa ta wywodzi się z południowo-zachodniej Francji oraz z centralnego rejonu Pirenejów. Jest średniej wielkości, cechuje się silnym, ale nie przesadnie ciężkim wyglądem. Wysokość w kłębie psa wynosi 58-69 cm, a suki od 56 do 68 cm. Jest krzepki i ma dość elastyczną i luźną skórę.

wyżły francuskie wyżeł gaskoński

Wyżeł gaskoński występuje w trzech kolorach: kasztanowo-brązowym, kasztanowo-brązowo-białym oraz kasztanowo-brązowo z intensywnie nakrapianymi plamkami.

 

Wyżeł pirenejski (Wyżeł francuski w typie pirenejskim)

Wyżeł pirenejski, podobnie jak gaskoński pochodzi z południowo-zachodniej Francji oraz z centralnego rejonu Pirenejów. Wygląda również podobnie, jednak jest trochę mniejszy, ma krótsze uszy i nie ma obwisłych fafli. Jego sierść jest delikatna i krótka.

wyżły francuskie - wyżeł pirenejski

Najczęściej występuje w kolorze biało-brązowym lub jednolicie brązowym. Jest bardzo wytrzymały i nie sprawia problemów właścicielowi. Ma doskonały węch i jest łatwy do wyszkolenia.

 

Braque Saint-Germain

Rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania pointera angielskiego i braque français.  Od pozostałych wyżłów różni się głównie umaszczeniem, w którym dominuje kolor biały. Na niej znajdują się pomarańczowobrązowe łaty. Jego sylwetka jest bardzo proporcjonalna, nogi mocne i proste.

wyżły francuskie - Braque Saint-Germain

Jak wszystkie inne wyżły francuskie, jest bardzo posłuszny i łatwy do wyszkolenia. Chętnie współpracują z człowiekiem, dlatego stają się ulubieńcami rodzin z dziećmi.

Tagi artykułu: