Udostępnij ten artykuł.

Wzorzec Bouvier des Flandres (FCI nr 191)

Każdy pies rasowy uznany przez Międzynarodowy Związek Kynologiczny (FCI) posiada swój własny wzorzec – swego rodzaju ideał, do którego powinien dążyć. Im więcej wspólnych cech pomiędzy psem a jego wzorcem, tym większa jego wartość. Psem rasowym jest również Bouvier des Flandres. Wzorzec rasy opatrzony jest w rejestrze FCI numerem 191 i zawiera wszystkie informacje, które powinien znać każdy właściciel i hodowca Bouvierów.

Informacje ogólne

Bouvier des Flandres, czyli inaczej bouvier flandryjski,  został przyjęty do rejestru FCI 25 października 2000 roku. Dla tej rasy dokonano następującej klasyfikacji:

·Grupa 1: Psy pasterskie i zaganiające;

·Sekcja 2: Psy zaganiające.

Bouvier des Flandres pochodzi z Flandrii, regionupodzielonego pomiędzy Belgię i Francję.

Wzorzec Bouvier des Flandres (FCI nr 191)

Wzorzec Bouvier des Flandres (FCI nr 191)

Użytkowość

W przeszłości, kiedy rolnictwo nie było jeszcze zmechanizowane, Bouvier des Flandres odgrywał rolę psa pasterskiego i pociągowego. Ponieważ technika poszła do przodu i dziś takie funkcje nie są już potrzebne, rasa ta jest przeznaczona przede wszystkim do pilnowania domów swoich właścicieli. Pies policyjny i pies obrończy to dodatkowe i mniej popularne zastosowania psów Bouvier des Flandres. Wzorzec wskazuje również, że ze względu na swój świetny węch oraz inteligencję, mogą one być psami tropiącymi.

Historia

Rasa Bouvier des Flandres kształtowała się przez długi czas. Chłopi z regionu Flandrii, położonego pomiędzy Francją a Belgią, przez lata prowadzili selekcję rasy, żeby otrzymać psa o jak najlepszych cechach służących do przepędzania stad. Przodkami Bouviera są zwykłe psy miejskie.

Wygląd

Nie każdy wie, jak wygląda Bouvier des Flandres. Wzorzec zawiera jednak bardzo szczegółowy opis jego wyglądu, z podziałem na poszczególne części ciała. Tutaj przedstawione zostaną tylko najważniejsze cechy, które będą ważne dla hodowców i właścicieli.

Sylwetka

Bouvier des Flandres to silny, ale nie ociężały pies. Jego tułów jest zwarty i krótki, a kończyny wyglądają na silne i umięśnione.

Głowa

Rozmiar głowy Bouvier des Flandres jest proporcjonalny do reszty ciała. Wygląda na masywną, czego przyczyną są przede wszystkim wąsy i broda. Pysk Bouviera jest szeroki i mocny, lekko zwęża się ku dołowi. Obwód mierzony tuż pod oczami powinien być taki sam jak długość głowy. Bouvier des Flandres ma duży czarny nos. Oczy Bouviera powinny być owalne, o bystrym spojrzeniu. Kolor oczu zależy od umaszczenia, jednak powinien być jak najciemniejszy – jasny kolor oczu jest uważany za wadę, której nie powinien mieć wystawowy Bouvier des Flandres. Wzorzec wskazuje również na spiczaste, stojące i ruchliwe uszy.

Tułów

Bouvier des Flandres ma zwarty i krótki tułów. Grzbiet powinien być dobrze umięśniony i krótki, a jego przedłużeniem powinny być lędźwie, a później zad. U obu płci tej rasy zad jest dość szeroki. Klatka piersiowa powinna być szeroka i długa, pierwsze żebra powinny być wysklepione, a pozostałe – zaokrąglone.

Ogon

Wzorzec Bouvier des Flandres FCI nr 191 wskazuje, że ogon jest noszony przez Bouviera dość wysoko. Obcina się go w pierwszym tygodniu życia szczeniaka, a pozostawia się jedynie 2-3 kręgi. W krajach, gdzie cięcie ogona jest zabronione, dopuszczalny jest ogon długi. Szczeniaki mogą się urodzić również bez ogona, co nie jest traktowane jako wada.

Kończyny

U psa zaganiającego kończyny muszą być mocne i umięśnione. Takim psem jest Bouvier der Flandres. Wzorzec potwierdza, że nogi Bouviera są silne, a dodatkowo idealnie proste. Łokcie powinny przylegać do tułowia i nie mogą być wykręcone. Wszystkie części kończyny przedniej są mocne i dobrze umięśnione. Łapy są krótkie i okrągłe, pazury ciemnego koloru, a opuszki twarde, bez wilczych pazurów. Kończyny tylne w prawidłowej budowie muszą poruszać się w tej samej płaszczyźnie, co przednie. Podobnie jak kończyny przednie, są silne i umięśnione.

Skóra i okrywa włosowa

Skóra Bouviera jest przylegająca, najciemniejsza przy wargach i krawędziach powiek. Sierść stanowi ochronę przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi dla Bouvier des Flandres – wzorzec dokładnie określa, jaka powinna być. Powinna być twarda, sucha i mierzyć około 6 cm. Najkrótsze włosy występują na głowie i wewnętrznej stronie uszu, najdłuższe zaś na podbródku i górnych wargach, gdzie tworzą typowe dla rasy wąsy i brodę. Podszerstek powinien stanowić zwartą pokrywę delikatnych włosków. Barwa sierści zależy od psa, ale zazwyczaj jest szara albo pręgowana z czarnymi akcentami. Jednolita czerń jest mniej ceniona, a płowa barwa – niedopuszczalna.

Bouvier des Flandres (FCI nr 191)

Wzrost i waga

Wzrost (wysokość w kłębie)      pies 62-68 cm

                                                               suka 59-65 cm

Waga (orientacyjna)                     pies 35-40 kg

                                                               suka 27-35 kg

Charakter

Cechy charakteru Bouviera mają związek z jego pierwotnym przeznaczeniem – zaganianiem stada, którym u początków istnienia rasy trudnił się Bouvier des Flandres. Wzorzec mówi, że jest on psem zrównoważonym, ale jednocześnie energicznym. Cechuje go odwaga, bystrość i inteligencja, co jest bardzo ważne w jego pracy. Jest to pies rozsądny, który bardzo szybko się uczy.

Wady

Istnieją defekty w budowie oraz usposobieniu Bouviera, które uniemożliwiają mu dalszy rozród z uwagi na to, że przekazałby następnym pokoleniom wadliwe geny. Te geny mogłyby zagrozić czystości rasy. Wady dzielą się na duże i dyskwalifikujące.

Wady duże:

 • zbyt ciężka budowa;
 • zbyt długi tułów;
 • zbyt ciężka głowa;
 • spiczasty nos;
 • wiszące, grube wargi;
 • krzywy zgryz;
 • jasne lub wyłupiaste oczy;
 • gruba szyja;
 • garbaty lub zapadnięty grzbiet;
 • puszysta, lśniąca sierść bez podszerstka;
 • brak wąsów i brody.

Wady dyskwalifikujące:

 • agresja i tchórzostwo;
 • nietypowy wygląd;
 • nie czarny nos;
 • dzikie spojrzenie, oko porcelanowe;
 • nieprawidłowa barwa sierści: czekoladowa, płowa, biała;
 • wzrost poza podanym limitem;
 • każde inne wyraźne zanurzenie prawidłowej budowy ciała lub charakteru.

Inne nazwy Flandryjski pies zaganiający, Vlaamse koehond, Flanders Cattle Dog, Owczarek Flandryjski, Belgian Cattle Dog

Tagi artykułu: