Udostępnij ten artykuł.

Wzorzec Mopsa (FCI nr 253)

Mopsy to od lat modne psy reprezentacyjne i do towarzystwa. Są niewielkie, inteligentne i zrównoważone. Są wesołe i lubią zabawę. Nadają się, więc również dla rodziny z dziećmi. Aby jednak ostatecznie zdecydować się na wybór szczenięcia właśnie tej rasy, należy koniecznie poznać wzorzec mopsa FCI obowiązujący w Europie.

Klasyfikacja FCI

Rasa mops ma wzorzec FCI nr 253. Został on opublikowany w dniu 13.10.2010 r. Wersję polską wzorca opublikowano 16.02.2011 r. Wzorzec mopsa FCI ustala klasyfikację tej rasy jako: Grupa 9. Psy ozdobne i do towarzystwa oraz Sekcja 11. Małe molosowate. Krajem pochodzenia są Chiny, natomiast patronat nad nią sprawuje Wielka Brytania. Użytkowośc mopsa jest określona, jako pies do towarzystwa. Rasy nie obowiązują żadne próby pracy.

wzorzec mopsa wg FCI

Historia rasy Mops

Mimo, że oficjalnie za pochodzenie rasy uznaje się Chiny, to jednak kwestia ta jest od lat przedmiotem wielu różnych spekulacji. Pewne jest jedynie to, że najprawdopodobniej rasa ta pochodzi z Dalekiego Wschodu. W Chinach te krótkonose małe psy były cenione od zamierzchłej przeszłości. Podobnie jak pekińczyki, czy shih tzu trzymano je na dworach cesarskich i innych możnowładców. Stanowiły obiekt luksusu i bogactwa. Towarzyszyły cesarzowym, szlachciankom i damom dworu. Do Europy mopsy trafiły stosunkowo wcześnie, dzięki żeglarzom holenderskim przewożącym towary na jedwabnym szlaku z Azji. W XVI wieku rasa ta znalazła popularność, głównie w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, mops pies stał się tu nawet symbolem politycznej partii rojalistów. Gdy Wilhelm III (syn słynnej Marii Stuart) w 1689 r. objął tron brytyjski (król Anglii, Szkocji i Irlandii), mops trafił na pozostałe Wyspy. Co ciekawe, do roku 1877 znano wyłącznie mopsy beżowe. Dopiero wtedy po raz pierwszy do Europy sprowadzono ze Wschodu pierwsze mopsy o maści czarnej. Do dzisiaj są one jednak stosunkowo rzadkie w porównaniu z mopsami beżowymi.

wzorzec mopsa wg FCI - chód

Temperament i zachowanie

Wzorzec mopsa zawiera informację, że psy tej rasy odznaczają się wielkim urokiem osobistym. Cechuje je również dostojeństwo w postawie i chodach oraz wrodzona inteligencja. Poza tym, mops to również psiak wesoły i żywy, jednak o zrównoważonym temperamencie. Nadaje się zarówno na towarzysza dla osoby samotnej, jak i psa rodzinnego w domu z dziećmi.

Wielkość

Wzorzec rasy przewiduje, że idealna waga u mopsa powinna wynosić w granicach 6,3-8,1 kg, przy wysokości w kłębie: 30-36 cm. Psy samce są przy tym większe i cięższe od suk (dymorfizm płciowy). We wzorcu przeczytamy ponadto, że „pies ma być mocno umięśniony, czego nie należy jednak mylić z nadwagą”.

Mops wzorzec FCI nr 253 – wygląd ogólny

Wzorzec mopsa FCI przewiduje, że psy te mają być „wybitnie kwadratowe i mocne” oraz „zdecydowanie krępe i zwarte”. Jak napisano we wzorcu taj rasy – „multum in parvo” wyraża się w zwartości sylwetki, wzajemnych proporcjach i kondycji mięśniowej”. Ponadto mops nie może nigdy „wydawać się krótkonogi, ani wysokonożny i lekki”.

wzorzec rasy mops budowa głowy

Głowa

U rasowego mopsa głowa musi być stosunkowo duża i okrągła (choć nie w sposób jabłkowaty), do tego proporcjonalna wielkością i kształtem w stosunku do tułowia. Czaszka nie ma posiadać bruzdy czołowej. Zmarszczki obecne na czole nie mogą być nadmierne, jednak dobrze wyrażone. Nos mopsa ma być koloru czarnego i z dosyć dużymi oraz dobrze rozwartymi nozdrzami. Wzorzec mopsa FCI wyklucza nozdrza ścieśnione i obecność dużej fałdy nad nosem (jest to poważna, niedopuszczalna wada). Fałda ta absolutnie nie może zasłaniać psu nosa i/lub oczu (upośledza to oddychanie i widzenie). Kufa ma być graniasta, choć nie zadarta w górę, do tego stosunkowo krótka i tępo zakończona. Jeśli chodzi o uzębienie, to u mopsów wymagany jest niewielki przodozgryz oraz szeroka żuchwa zaopatrzona w siekacze ustawione prawie idealnie w linii prostej. Za bardzo niepożądane i surowo oceniane wzorzec FCI wymienia krzywą żuchwę oraz pokazywanie zębów i/lub języka. Oczy u mopsów mają być stosunkowo duże, ciemne i okrągłe w kształcie, do tego bez śladu jakichkolwiek objawów chorobowych oraz zawsze bardzo błyszczące i pełne ognia w chwili podniecenia. Wymaga się też, aby spojrzenie tych psów było zatroskane i łagodne w wyrazie. Oczy mopsów nigdy nie mogą być zbyt ogromne i/lub wyłupiaste. Niedopuszczalne jest również ukazywanie się białkówki w trakcie patrzenia psa prosto do przodu. Uszy u mopsów wymagane są małe, cienkie i delikatne niczym czarny aksamit. U psów tej rasy występują przy tym dwa rodzaje uszu: 1) „różyczkowe”, które są małe, załamane z odchyleniem do tyłu i zwisające, uwidocznione jest w nich wnętrze ucha psa; 2) „w kształcie guzika”, które są załamane do przodu, z przylegającymi do czaszki końcami, wnętrze ucha jest w nich zakryte uszami. We wzorcu zaznaczono, że zdecydowanie wyżej oceniany ma być ten drugi typ uszu.

Wzorzec mopsa (FCI nr 253) – tułów

Wzorzec rasy wymaga, by szyja u tych psów była lekko łukowata, mocna i gruba. Ma ponadto przypominać czub hełmu. Musi też być na tyle dostatecznie długa, aby głowa mopsa mogła być „dumnie niesiona”. Tułów ma być z kolei zwarty i krótki. Natomiast grzbiet ma mieć linię prostą, która „nie może być ani wysklepiona, ani zapadnięta”. Do tego klatka piersiowa każdego mopsa musi być mocno ożebrowana na całej długości oraz szeroka. Wysoko osadzony ogon ma być z kolei „ciasno skręcony i przylegający do biodra”. We wzorcu dopisano ponadto, że wysoce pożądany jest nawet ogon podwójnie skręcony.

wzorzec mopsa tułów

Kończyny

Wzorzec wymaga, by łopatki kończyn przednich były ukośnie ustawione. Kończyny przednie mają być bardzo ustawione pod tułowiem oraz mocne, proste i o umiarkowanej długości. Łapy przednie mają być ponadto „nie tak długie, jak zajęcze, ani tak okrągłe, jak kocie”. Palce kończyn przednich muszą być wyraźnie rozdzielone i posiadać czarne pazury. Kończyny tylne zgodnie ze wzorcem FCI u mopsa w wyglądzie ogólnym mają być umiarkowanej długości i bardzo mocne. Do tego kończyny tylne muszą być również ustawione dokładnie pod tułowiem, a na widoku z tyłu – równoległe do siebie oraz proste. Stawy kolanowe muszą natomiast wykazywać dobre ukątowanie. We wzorcu zapisano ponadto, że łapy tylne u mopsa mają być „nie tak długie, jak zajęcze, ani tak okrągłe, jak kocie”. Palce tylnych łap muszą być do tego wyraźnie rozdzielone i posiadać czarne pazury.

Chód/Ruch

Chód mopsa ma być płynny. Kończyny przednie na widoku od przodu mają się rytmicznie „unosić i opadać w przedłużeniu linii łopatek”. W trakcie chodu łapy mają być przy tym skierowane zupełnie na wprost. Nie mogą natomiast kierować się do środka lub na zewnątrz. Akcja kończyn tylnych w trakcie chodu ma być równie prawidłowa, jak opisana dla kończyn przednich. Kończyny przednie mają ponadto pracować wykonując dobry wykrok. Natomiast kończyny tylne mają poruszać się swobodnie, wykonując lekko toczący się ruch z dobrą pracą stawów kolanowych. Ponadto mops „musi być zdolny do sprawnego i wydajnego ruchu”.

wzorzec mopsa wg fci umaszczenie

Wzorzec rasy mops – skóra i okrywa włosowa

U mopsa wymagana jest krótka, gładka, delikatna i miękka oraz zdrowo błyszcząca sierść. Absolutnie wyklucza się sierść twardą i/lub wełnistą. Wzorzec mopsa FCI wymaga ponadto, aby maść u mopsów była srebrna, płowa, brzoskwiniowa lub czarna. Na grzbiecie od potylicy do ogona musi biec wyraźna, czarna linia – tzw. pręga grzbietowa. Każda maść musi być też czysta, co ma dobrze podkreślać kontrast pomiędzy barwą szaty, pręgą grzbietową, maską na pysku i innymi znaczeniami. Wszystkie znaczenia dozwolone zgodnie ze wzorcem FCI u mopsów, to: wspomniana pręga grzbietowa, pysk lub maska (głowa), uszy, „pieprzyki” na policzkach, „odcisk kciuka”(tzw. „diament”) na czole. Znaczenia te mają być u mopsów tak mocno czarne, jak to tylko możliwe, a do tego wyraźnie odgraniczone i dobrze widoczne.

Mops wady

Wzorzec rasy mops zawiera zapis, że „wszelkie odstępstwa od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od nasilenia oraz wpływu na zdrowie i dobrostan psa”. Jak z tego wynika, każdy pies i suka muszą być pod tym katem oceniane indywidualnie osobniczo i dyskwalifikowane za wszelkie odstepstwa od obowiązującego wzorca FCI nr 253..

Mops wady dyskwalifikujące (wykluczające)

Wzorzec FCI nr 253 za wady dyskwalifikujące przewiduje głównie agresję lub wyraźną lękliwość, a także wyraźne wady budowy i/lub zaburzenia charakteru. We wzorcu zapisano wyraźnie, że za wymienione wady każdy osobnik powinien być dyskwalifikowany, jeśli zostaną u niego potwierdzone. Ponadto, samce muszą posiadać dwa całkowicie opuszczone do worka mosznowego i normalnie wykształcone, zdrowe jądra. Samce niespełniające tego wymogu też są dyskwalifikowane. Zasada ta obowiązuje zresztą u wszystkich ras psów (zgodnie z wymogami FCI).

Tagi artykułu: