Udostępnij ten artykuł.

Wzorzec Owczarka kaukaskiego (FCI nr 328)

Owczarki kaukaskie to wspaniałe, wielkie i uważane za jedne z najlepszych psy stróżujące. Konieczne przeczytaj wzorzec owczarka kaukaskiego (FCI nr 328). Jeszcze dziś sprawdź jakim psem jest owczarek kaukaski. Poznaj owczarek kaukaski wady i zalety.

Owczarek kaukaski wzorzec rasy (Kavkazskaia Ovtcharka) zgodnie z FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) ma nr 328 (data publikacji wzorca: 13.10.2010 r., EN: 02.03.2011 r., POL.: marzec 2011 r.). Zgodnie z klasyfikacją FCI (wzorzec rasy FCI), owczarek kaukaski należy do: grupy 2. Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, oraz sekcji 2.2. Molosy typu górskiego. Kraj pochodzenia tej rasy psów to były Związek Radziecki, obecnie Federacja Rosyjska (Rosja). Użytkowo są to owczarki stróżujące, jednak nie podlegają próbom pracy.

Historia rasy

Rasa powstała z pierwotnych psów Kaukazu, gdzie jest też i obecnie hodowana. Rozwijała się zarówno poprzez celową hodowlę, jak i selekcję naturalną. Nowoczesna i zorganizowana praca hodowlana w Rosji trwa jednak dopiero od lat 20-tych XX w. Tradycyjnie owczarek kaukaski od początku był wykorzystywany jako pies stróżujący do pilnowania obejść i stad zwierząt hodowlanych, także jako wojenny pies bojowy w typie molosa (w I wieku p.n.e. bojowe kaukazy miała armia ówczesnego władcy Armenii Tigrana II). Selekcję tej rasy ukierunkowano na dużą wielkość, masywność, odporność i siłę fizyczną, odwagę i pewność siebie, dobry wzrok i słuch, a także idealnie ochronną pokrywę włosową. Dzięki temu owczarek kaukaski wytrzymuje nawet najtrudniejsze warunki klimatyczne.

ozorzec owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski temperament i zachowanie

Owczarek kaukaski to pies niezależny, opanowany, pewny siebie, nieustraszony, agresywny i nieufny obcym, za to bardzo wierny i oddany właścicielowi.

Wielkość i masa ciała (waga)

Owczarek kaukaski Wysokość w kłębie (wielkość) u psów: 72-75 cm (min. 68 cm), natomiast u suk: 67-70 cm (min. 64 cm). Dopuszcza się większy wzrost, ale tylko przy zachowanej harmonii pokroju. Wymagana masa ciała u psów to 60-90 kg (co najmniej 50 kg), a u suk 50-do 70 kg (co najmniej 45 kg).

Wzorzec Owczarka kaukaskiego (FCI nr 328) wygląd ogólny

Owczarek kaukaski ma masywną, silną i wielką, a przy tym harmonijną budowę ciała, mocny kościec i umięśnienie. Można go wpisać w format nieco prostokątny. Wzorzec rasy FCI wymusza wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samce są większe i bardziej masywne od suk, mają też wyraźnie większą głowę i mocniej zaznaczony kłąb. Są jednak często przy tym krótsze tułowiem od suk. Osobniki z dłuższą sierścią mają wyraźną kryzę na karku i grzbiecie. Wzorzec rasy FCI wymaga też, by długość tułowia u kaukazów o 3-8% przekraczała wysokość w kłębie. Natomiast dł. przednich łap ma u nich stanowić 50-52% wys. w kłębie. Z kolei stosunek dł. czaszki do dł. kufy ma wynosić 3:2.

Głowa

Głowa masywna, duża i szeroka, od góry kształtu klinowatego z szeroką podstawą, z niewidocznym guzem potylicznym. Uszy średniej wielkości, osadzone wysoko i szeroko, trójkątne, obwisłe i całkowicie przylegające do policzków. Choć w Polsce to zabronione, w Rosji uszy są jednak tradycyjnie kopiowane, więc przy ocenie nie ma to znaczenia. Prawie płaskie czoło, z niegłęboką jednak wyraźną bruzdą. Niewystające lecz wyraźne łuki nadoczodołowe. Oczy średniej wielkości, szeroko rozstawione, owalne i skośne, koloru różnych odcieni brązu. Wyraz oczu czujny, badawczy i poważny. Dobrze przylegające, suche i czarne powieki. Słabo zaznaczony, jednak widoczny stop. Duży, prawidłowo wykształcony i czarny nos, nie wystający przed kufę. Grzbiet nosa szeroki, a linie jego profilu równoległe. Przy umaszczeniu jednolitym i łaciatym czarny nos nie jest wymagany, choć pożądany. Wadą jest genetyczny kolor błękitny lub czekoladowy nosa. Kufa ma stopniowo zwężać się ku nosowi oraz być głęboka, szeroka i niezapadnięta pod oczami. Mocny podbródek i szczęki o grubych, czarnych i przylegających wargach. Zęby mocne, białe, kompletne i zdrowe. Zgryz ma być nożycowy lub cęgowy, a siekacze mają być usadowione w jednej linii i blisko siebie. Dopuszcza się złamane lub wybite siekacze lub kły jeśli zgryz jest właściwy, co wraz z brakiem P1 nie wpływa na ocenę. Policzki mają być silne i mocno umięśnione. Średniej długości, nisko osadzona i mocna szyja, o zaokrąglonym przekroju oraz wyraźnej szczególnie u samców grzywie.

Tułów

Tułów u owczarka kaukaskiego ma być mocny, dobrze umięśniony, szeroki, dobrze rozwinięty i proporcjonalny. Średnio długi i wyraźny kłąb, przy czym wysokość w kłębie ma być nieznacznie większa od wys. zadu. Mocny, prosty i szeroki grzbiet. Szerokie i lekko wysklepione, za to krótkie lędźwie ze średnio długim, zaokrąglonym i szerokim zadem, który ma też opadać lekko do nasady ogona. Zaznaczone przedpiersie. Dobrze ożebrowana (żebra dobrze wysklepione, z długimi żebrami rzekomymi), szeroka, długa i na całej długości głęboka klatka piersiowa, szeroko-owalna w przekroju. Brzuch ma się ku tyłowi wznosić stopniowo. Ogon ma być osadzony wysoko, szablasty lub zakręcony. W spoczynku ogon zwisa sięgając stawu skokowego, a w pobudzeniu może wznosić się nad grzbiet.

Kończyny

Dobrze umięśnione, proste i dość szeroko rozstawione kończyny przednie. Średnio długa, mocno umięśniona i przylegająca łopatka, nachylona względem ramienia pod kątem ok. 100o. Dobrze przylegające do tułowia, mocne i umięśnione ramię. Ustawione równolegle wobec siebie łokcie. Średnio długie, proste, dobrze umięśnione i masywne przedramię, okrągłe w przekroju. Masywne, krótkie oraz niemal proste z przodu i boku śródręcze. Kończyny tylne niezbyt daleko odstawione do tyłu, a oglądane od tyłu są proste oraz ustawione umiarkowanie szeroko i równolegle. Średnio długie, szerokie i dobrze umięśnione uda i podudzia. Dostatecznie kątowane stawy kolanowe i skokowe, te drugie również suche i szerokie. Śródstopie masywne, niemal proste i niedługie. Wszystkie stawy łap nie mogą być wykręcone do wewnątrz lub na zewnątrz (łokcie, kolana, skoki). Wszystkie łapy okrągłe, masywne i duże, dobrze wysklepione i zwarte.

Chody

Typowy chód kaukazów to kłus. Ma on być elastycznie swobodny, skoordynowany, niespieszny i pewny, o dobrym napędzie z kończyn tylnych. Kłąb z zadem porusza się na tej samej wysokości, a wszystkie stawy oraz linia grzbietu są stabilne.

wzorzec owczarka kaukaskiego FCI nr 328

Wzorzec Owczarka kaukaskiego (FCI nr 328) – skóra i szata barwna

Skóra elastyczna choć gruba, do tego bez zmarszczek i fałd. Umaszczenie łaciate lub dowolnie jednolite. Niedozwolony wyjątek stanowi kolor jednolicie czarny lub połączony z innymi kolorami, a także rozjaśniony czarny oraz genetycznie błękitny lub czekoladowy.

Sierść ma być gruba i gęsta, prosta i odstająca, o dobrym podszerstku. Włos okrywowy i podszerstek ma mieć dł. min. 5 cm. Krótszy i mocniej gęsty włos tylko na przednich nogach i głowie, natomiast portki na tylnych stronach ud. Ponadto: kryza na szyi, dłuższa sierść na uszach, gęstszy włos na ogonie.

Uwaga! Wzorzec rasy FCI podaje, że „wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność zwierzęcia”.

Owczarek kaukaski wady duże:

brak odwagi i pewności siebie; za lekka lub za ciężka budowa ciała; zbyt słaby kościec/mięsnie/więzadła stawowe; zachwiany dymorfizm płciowy; za mała głowa w stosunku do tułowia, a także głowa za wąska lub za długa, za lekka, jabłkowata lub „z gruba ciosana”; słabo wykształcone kości policzkowe; za duże oraz za cienkie i za nisko osadzone uszy; zbyt wyraźny stop; szpiczasta kufa; nos o grzbiecie wklęsłym lub wypukłym; zbyt małe i za szeroko rozstawione zęby; braki i ubytki zębowe (z wyjątkiem braku P1); siekacze nie ustawione w jednej linii; zbyt duże oraz wypukłe i zbyt jasne oczy; zbyt luźne powieki i/lub widoczna obecność trzeciej powieki; zbyt wysklepiony (wygarbiony) lub wklęsły (zapadnięty) grzbiet i/lub lędźwia; kwadratowy i/lub beczkowaty i/lub za długi i/lub za wąski tułów; za krótka i/lub za płytka i/lub za płaska klatka piersiowa, zad zbyt krótki i/lub spadzisty; a także rozmieszczony wyżej niż kłąb (wysokość zadu wyższa od wysokości w kłębie); za długie nogi; nieprawidłowe kątowanie kończyn; wykrzywione ramię; brak właściwego napędu z kończyn tylnych; nieharmonijne i koślawe chody; zbyt krótki i szczątkowy ogon; sierść zbyt miękka i/lub kędzierzawa; zbyt krótki włos okrywowy; brak podszerstka.

Owczarek kaukaski wady dyskwalifikujące:

zbytnia agresja lub lękliwość; wyraźne zaburzenia zachowania typowego dla rasy; wielkość poniżej wzorcowego minimum u obu płci; wyraźne wady budowy; wszystkie wady zgryzu; braki zębów poza M3 lub P1; entropia czyli podwinięte powieki; tzw. porcelanowe oczy i/lub oczy zielonkawe/ciemno niebieskie/różnobarwne; cięty ogon (zakazane kopiowanie); niemożność oceny ruchu psa; stały inochód; jednolite umaszczenie czarne lub czekoladowe lub błękitne podpalane; czarne umaszczenie we wszystkich połączeniach barwnych, także jako siodło (poza maską); genetycznie błękitna lub czekoladowa maść we wszystkich odcieniach i kombinacjach barwnych; genetycznie szarobłękitny lub czekoladowy kolor warg i nosa i powiek. Ponadto, samce muszą posiadać dwa dobrze wyczuwalne w mosznie, normalnie wykształcone i zdrowe jądra (bez wnętrostwa).

Tagi artykułu: