Udostępnij ten artykuł.

Wzorzec Rottweilera (FCI nr 147)

Rottweilery to wspaniałe, masywne i bardzo inteligentne psy obronne. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno rottweilera, najpierw poznajmy informacje na jego temat. Konieczne przeczytaj rottweiler wzorzec rasy. Sprawdź co zawiera wzorzec rottweilera.

Rottweiler wzorzec rasy zgodnie z Federacją Kynologiczną FCI ma nr 147 (data publ.: 19.06.2000 r.). Rottweiler należy do grupy 2. Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, oraz sekcji 2.1. Molosy typu mastifa. Kraj pochodzenia rasy to Niemcy. Są to psy do towarzystwa, użytkowe i służbowe (szczególnie w policji i straży granicznej). Rasę obowiązują próby pracy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28.04.2003 r., rottweilery ujęto w wykazie ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z dnia 8 maja 2003 r.).

rottweiler wzorzec

Historia rasy

Rasa powstała z psów Rzymian, wykorzystywanych m.in. jako bojowe oraz do przepraw przez Alpy i do pilnowania obozów, osad i bydła rzymskiej armii w podbitej Germanii. Psy te zaprzęgano też do wozów ciągnących żywność i sprzęt wojskowy. Wygląd tych psów przez wieki ewoluował. W rejonie Rottweil wymieszały się z psami miejscowymi, stąd nazwa rasy. Pierwotnie były psami smukłymi i lekkimi, jednak potem stały się masywniejsze i cięższe, na co wpłynęła zmiana sposobu ich użytkowości. Rottweiley częściej zaczęto wykorzystywać do obrony i stróżowania. Dalsza ewolucja rasy przebiegała głównie na terenie Germanii, czyli Niemiec (jej kolebką jest Szwabia). Obecną formę rottweilera niemiecki kynolog R. Streble zaliczył do „gładkowłosych psów zaganiających, wywodzących się z bawarskich linii psów w typie mastifa, mających jednak celtycki rodowód”. Pierwszy Klub Hodowców Rottweilera otwarto w 1907 r. Trzy miesiące później powołano Południowoniemiecki Klub Rottweilera, a potem wiele innych. W 1921 r. wszystkie te kluby i stowarzyszenia połączono w jedną całość, tworząc obecny Ogólnoniemiecki Klub Rottweilera. Na początku XX w. rottweilerami zainteresowała się policja, szybko uznając je za doskonałe. Oficjalnie za psy policyjne uznano je w 1910 r.

Wzorzec rottweilera temperament i zachowanie

Rottweilery to psy: pewne siebie i odważne, o wyrównanym temperamencie, wierne, posłuszne, bardzo oddane właścicielowi, chętne do pracy i łatwe do ułożenia. Żywo reagują na otoczenie, choć nie szczekają bez potrzeby. Choć wpisano je na listę najgroźniejszych ras psów, są jednak dobrotliwe, łagodne i kochające dla dzieci. Ewentualna agresja stanowi zwykle wynik złego zachowania i prowokacji człowieka.

wzorzec rottweilera szkielet psa

Wzorzec rottweilera wielkość i waga

Celem hodowli rottweilera na terenie Niemiec od początku było tworzenie psa silnego i masywnego o czarno podpalanej maści, posłusznego i dystyngowanie szlachetnego. Psy te miały być towarzyszem człowieka oraz wspaniałym psem służbowym i pracującym. Wzorzec rottweilera podaje, że wysokość w kłębie (wielkość) u psów ma wynosić 61-68 cm, przy wadze 50 kg. Wysokość w kłębie u psów w granicach 61-62 cm jest uznawana za małą, natomiast wys. 63-64 cm za średnią, 65-66 cm za dużą prawidłową, a 67-68 cm za bardzo dużą. Natomiast u suk wys. w kłębie wynosi 56-63 cm, przy masie ciała ok. 42 kg. U suk wys. w kłębie 56-57 cm jest uważana za małą, natomiast wys. 58-59 cm za średnią, 60-61 cm za dużą prawidłową, a 62-63 cm za bardzo dużą.

Wygląd ogólny

Rottweilery to psy duże lub średniej wielkości, o mocnej i bardzo dobrze umięśnionej i zwartej budowie ciała. Nie mogą być za ciężkie/lekkie, ani za wysokonogie lub wiotkie. Ich proporcje muszą być wyważone. Muszą być sprawne, silne i wytrzymałe. Długość tułowia (mierzona od przedniej krawędzi mostka do guza siedzeniowego) ma być większa od wys. w kłębie maksymalnie o 15%.

wzorzec rottweilera FCI nr 147 budowa czaszki

Głowa

Czaszka u rottweilerów ma średnią długość i jest szeroka między uszami. Czoło na widoku z boku jest nieco wysklepione, a stop wyraźny. Guz potyliczny ma być niezbyt widoczny, jednak rozwinięty. Kufa w stosunku do mózgoczaszki nie może być ani długa, ani krótka. Kufa ma być ponadto szeroka u nasady i zwężać się dalej w sposób umiarkowany. Rottweilery ma ją zawsze czarny, duży i bardziej szeroki niż okrągły nos, z dosyć dużymi nozdrzami. Grzbiet nosa na kufie ma być prosty. Natomiast wargi mają mieć czarny kolor i dobrze przylegać. Kąciki ust mają pozostawać niewidoczne. Szczęki mają być mocne i szerokie, a dziąsła możliwie jak najciemniejsze. Również mocne zęby muszą stanowić komplet 42 sztuk, tworząc ścisły zgryz nożycowy. Rottweilery muszą też posiadać dobrze wykształcone łuki jarzmowe oraz migdałowate w kształcie, średniej wielkości ciemnobrązowe oczy o dobrze przylegających powiekach. Ich osadzone wysoko i szeroko, klapnięte uszy mają być przylegające, średniej wielkości i trójkątne. Muszą też poszerzać głowę optycznie. Szyja rottweilerów jest dostatecznie długa i lekko łukowata, mocna i silnie umięśniona. Musi być jednak przy tym sucha, bez elementów luźnej skóry i wiszącego podgardla.

Tułów

Wzorzec rottweilera wymaga, by grzbiet był prosty, mocny i doskonale związany. Także mocne lędźwie ma być z kolei również krótkie i głębokie. Natomiast zad u rottweilera musi być ani prosty, ani ścięty, ponadto średniej długości, szeroki i lekko zaokrąglony. Rasa ta cechuje się też szeroką i głęboką (ok. 50% wysokości w kłębie), pojemną klatką piersiową o należycie wysklepionych żebrach i dobrze rozwiniętym przedpiersiu. Pst te nie mogą jednak posiadać podciągniętego brzucha. Do tego ogon noszą zwykle na wysokości przedłużającej linię grzbietu. W spoczynku ogon jest natomiast często zwieszony. Do momentu wprowadzenia zakazu kopiowania u psów w Polsce, ogony u rottweilerów były cięte na długość podobną jak u niektórych ras myśliwskich. Obecnie jest to absolutnie niedozwolone u tej rasy.

Rottweiler wzorzec FCI nr 147

Kończyny

Kończyny przednie na widoku od przodu a tylne od tyłu mają być ustawione niezbyt blisko siebie i proste. Przednie łapy też o skośnie ustawionej łopatce (pod kątem 45%), pionowym i prostym przedramieniu, dobrze przylegającym do tułowia ramieniu, dobrze umięśnionym i mocnym podramieniu, lekko nachylonym oraz sprężystym choć nie spionowanym śródręczu. Kończyny tylne w naturalnej postawie mają mieć trochę rozwarte kątowanie wszystkich stawów. Średniej długości udo ma być szerokie i mocno umięśnione. Długie i dobrze umięśnione podudzie musi być jednoczesnie suche. Stawy skokowe mają być mocne i nie strome. Wszystkie łapy mają być zwarte, okrągłe i dobrze wysklepione, o mocnych opuszkach i pazurach (pazury krótkie i czarne). Łapy tylne nieco dłuższe od przednich.

Rottweiler wzorzec rasy – sposób poruszania się

To psy kłusaki o ruchu energicznym, rytmicznym i harmonijnym, oraz  kroku długim i wyciągniętym. W trakcie ruchu ich grzbiet ma pozostawać mocny i w miarę stabilny.

Wielkość i waga

Wysokość w kłębie:

Dla psów - 61-68 cm, przy czym:

61-62 cm - małe;
63-63 cm - średnio-duże;
65-66 cm - duże - najbardziej pożądany;
66-67 cm - bardzo duże.

Dla suk - 56-63 cm, przy czym:

56-57 cm - małe;
58-59 cm - średnio-duże;
60-61 cm - duże - najbardziej pożądany;
62-63 cm - bardzo duże.

Waga: dla psów ok. 50 kg, dla suk ok. 42 kg.

wzorzec rottweilera wg FCI nr 147 szata i umaszczenie

Wzorzec rottweilera skóra i szata barwna

Wzorzec rottweilera wymaga, by skóra na głowie była przylegająca. Czoło na głowie może się lekko pomarszczyć tylko wtedy, gdy pies się czymś zainteresuje. Sierść dwuwarstwowa, czyli złożona z włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy ma być przylegający i średniej długości, twardy i gęsty (nie może być przeświecający, czyli za rzadki). Nieco dłuższy włos występuje jedynie na udach. Maść sierści dopuszczalna to kolor czarny z „wyraźnie odgraniczonym, soczystym podpalaniem na policzkach, kufie, spodzie szyi, klatce piersiowej i nogach, a także nad oczami i pod ogonem”.

Uwaga!Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność psa”. Ponadto we wzorcu FCI tej rasy zapisano też, że „każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany. Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie”.

Rottweiler wady duże:

lekka i wiotka sylwetka, słaby kościec i umięśnienie, głowa jak u psów gończych (za krótka i lekka, wąska i długa) lub za ciężka, zmarszczki na skórze głowy, płaskie czoło (słaby stop lub jego brak), długa lub szpiczasta kufa, wypukły lub wklęsły grzbiet nosa, orli nos, nos jasny lub plamisty, różowe lub plamiste wargi, wargi obwisłe i z widocznymi kącikami, wąska żuchwa, cęgowy zgryz, mocno wystające policzki, głęboko osadzone lub wypukłe oraz za jasne i okrągłe oczy, luźne powieki, uszy za nisko osadzone lub odrzucone do tyłu lub niesymetryczne, za długie, za ciężkie lub lekkie, wiotkie, noszone niesymetrycznie, szyja za długa, cienka i słabo umięśniona oraz z luźną skórą i wiszącym podgardlem, tułów za długi/krótki i słabo rozbudowany, grzbiet zapadnięty lub wypukły oraz za długi i za słaby, zad za krótki/długi, poziomy lub mocno opada, klatka piersiowa beczkowata lub płaska oraz za wąska w części tylnej, ogon osadzony za nisko/wysoko, stroma łopatka, kończyny przednie rozstawione za wąsko/szeroko, wykręcone lub luźne łokcie, ramię za długie/krótkie/strome, śródręcze pionowe/słabe, płaskie uda, stawy skokowe zbieżne, postawa beczkowata lub iksowata, kątowanie za głębokie/strome, płaskie łapy i palce, palce zbyt wysklepione/zdeformowane, jasne pazury, wilcze pazury, sierść za długa/krótka, miękka i/lub falista, brak podszerstka, w maści znaczenia złej barwy/rozległe/rozmyte.

Rottweiler wady dyskwalifikujące:

lękliwość i niepewność (w tym lęk przed strzałem), nerwowość, nadpobudliwość, napastliwość, nadmierna podejrzliwość, odwrócony wyraz płci (samcze suki i sucze psy), krzywe szczęki, przodozgryz lub tyłozgryz, brak siekacza/kła/przedtrzonowca/trzonowca, oczy żółte lub różnobarwne, entropion lub ektropion, ogon mocno zawinięty na bok lub skręcony czy złamany, za długa lub falista sierść, maść inna niż czarna z podpalaniem, białe znaczenia na sierści.

Tagi artykułu: