Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Wzrok, słuch i węch u psa

Wzrok psa i to bez względu na rasę jest znacznie słabszy niż u człowieka, a przede wszystkim charakteryzuje się to zdecydowanie mniejszą zdolnością zauważania różnych przedmiotów lub osób pozostających bez ruchu, jak również brakiem możliwości zobaczenia obiektów dwuwymiarowych. Natomiast pies doskonale potrafi sobie radzić w słabym świetle, a dzieje się tak dzięki swoim dwóm pozostałym zmysłom, czyli mowa tu o węchu oraz słuchu. Krąży dosyć mylna opinia, że psy widzą świat jedynie w dwóch kolorach, czyli w czarnym i białym, ale przeprowadzone badania udowodniły, że takie twierdzenie jest fikcją, ponieważ gama kolorystyczna, która jest przypisana naszym czworonożnym przyjaciołom od niebieskiego, po zieleń, szarość, a także barw kremowych no i oczywiście tych dwóch kolorów, o których wcześniej wspomnieliśmy czy biały i czarny. Ważne jest również zauważenie, że psy posiadają dosyć małą umiejętność postrzegania barw kontrastowych, a nawet niektóre kolory mogą działać na nasze czworonogi drażniąco. Niestety istnieje sporo przypadków, gdzie osoba ubrana w odzież koloru pomarańczowego, rażąco żółtego czy fioletowego została zaatakowana przez psa. Pomimo tego wszystkiego to właśnie psy posiadają o wiele większe możliwości zauważenia przedmiotu lub innego zwierzęcia, które znajduje się w dosyć sporej odległości od nich, a ich pole widzenia na pewno znacznie lepsze i ostrzejsze od pola widzenia człowieka, gdyż psy posiadają specjalną naoczną warstwę, która nazywa się lucidum tapetum, która odpowiada za odbijanie światła z powrotem do komórek, a to nie tylko pomaga psu doskonale widzieć w ciemnościach, ale także dodaje mu trochę groźnego wizerunku.

Jeśli chodzi o zmysł słuchu u psów to w jego hierarchii znajduje się on zaraz za węchem oraz wzrokiem. Psy posiadają o wiele czulszy słuch niżeli człowiek, dlatego potrafią słyszeć dźwięki o częstotliwości albo tonacji, która dla człowieka jest całkowicie niesłyszalna, a zasięg słuchu psa, gdy porównamy słuch psa ze słuchem człowieka to zasięg słuchu psa jest zdecydowanie większy niż ma to miejsce u człowieka, ale niestety ta większa wrażliwość na słuch może także sprawić, że dźwięk o dużym natężeniu wywoła u psa ból uszu.

Ucho psa idealnie pozwala mu na zapamiętywanie różnych tonacji dźwięku i to właśnie oznacza, że słuch psa jest po prostu doskonały. Te dźwięki o różnej tonacji czy ostrości czworonóg rejestruje w swoim mózgu i są one bodźcami, które pozwalają mu na odbieranie wiadomości z otaczającego go świata i oczywiście reaguje na nie w sposób, który jest najbardziej dla niego odpowiedni w danym momencie. Ta niezwykła umiejętność zapamiętywania dźwięku, a także kojarzenia go z przejawem życia jest niezwykle pomocna w życiu psa, a  jednocześnie służy również i nam ludziom. Pies potrafi doskonale rozpoznać warkot samochodu swojego właściciela, który wjeżdża na podwórze i cieszyć się, ponieważ warkot ten informuje go, że jego Pan za chwilę pojawi się w domu. Jednocześnie ostrość słuchu psa jest przy najmniej dziesięć razy większa niż człowieka, czyli jeśli człowiek potrafi usłyszeć szmer z odległości od 2 do 4 metrów, to pies usłyszy go z odległości 25 – 30 metrów.

Młode psy niestety mogą zareagować gwałtownie na wszelkiego rodzaju huki czy wrzaski. Dlatego trzeba bardzo ostrożnie przyzwyczajać młode psy do większych natężeń dźwięku, gdyż, jeśli stopniowo będziemy wprowadzać swojego czworonoga w sytuacje cywilizacyjne, które związane są z hukiem przejeżdżających tramwajów, pociągów, różnymi sygnałami, ogólnym gwarem czy hałasem ulicznym to ten nieprzyjemny hałas nie wystraszy go i nie sprawi mu bólu. Słuch psa jest bardzo subtelny, dlatego też nie powinno się na niego pod żadnym pozorem krzyczeć, gdyż na pewno doskonale usłyszy on każdy szept czy nawet syknięcie. Ciągłe wydawanie poleceń podniesionym, donośnym głosem przyzwyczaja psa do mocnych natężeń głosu, to w końcu może doprowadzić do tego, że przestanie on reagować na rozkazy, które będą wydawane głosem normalnym, łagodnym. Podczas szkolenia psa powinno się odpowiednio dawkować swój głos od pieszczotliwego szeptu do groźnego nacisku, gdyż na takie polecenia na pewno będzie reagował, jeśli zrozumie, czego się od niego wymaga i jeśli nie zostanie niepotrzebnie zszokowany czy wystraszony.

Węch u psa jest bardzo ważny można powiedzieć, że spełnia on u niego rolę dominującą przy odbieraniu wrażeń z otaczającego go świata zewnętrznego. Człowiek przede wszystkim odbiera świat wzrokiem u psa jest to całkowicie odwrotnie. Dlatego spokojnie z tak zwanym czystym sumieniem można stwierdzić, że najważniejszym organem do odbierania wrażeń ze świata zewnętrznego dla psa jest nos, który w dawnych czasach był także jego przewodnikiem w poszukiwaniu łupu, a także ostrzegał go przed niebezpieczeństwem zbliżającego się wroga. Tę doskonałą zdolność „spostrzegania" świata węchem wykorzystał człowiek dla swoich celów, czyli uczynił z psa towarzysza do polowań czy służby śledczej.

Tagi artykułu: