Udostępnij ten artykuł.

Wzrost owczarka kaukaskiego

Owczarki kaukaskie należą do największych i najcięższych ras psów zaliczanych do ras stróżujących. Kaukazy są też uznawane za agresywne i bardzo silne. Kto może sobie pozwolić na tak dużego psa? Koniecznie przeczytaj owczarek kaukaski wzrost. Sprawdź jaki wzrost ma owczarek kaukaski? Zobacz też, ile ma wynosić wysokość owczarka kaukaskiego w kłębie?

Charakter owczarka kaukaskiego

Zgodnie z wymogami FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, rasa owczarek kaukaski ma nr 328. Kaukazy w klasyfikacji wzorca zaliczono do grupy 2. Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne, a w jej obrębie do sekcji 2.2. Molosy typu górskiego. Sekcja ta obejmuje największe i najcięższe rasy psów na świecie. Krajem pochodzenia omawianej rasy jest Rosja. Ponieważ są to psy pokrojowo bardzo duże, silne i masywne oraz agresywne, bardzo odważne i nieufne do obcych, owczarka kaukaskiego użytkowo zalicza się ponadto do grupy psów pasterskich, stróżujących i obronnych. Z powodu agresji oraz dużej wielkości i wielkiej siły, w Polsce i wielu innych państwach kaukazy wpisano na listę ras psów uznawanych za szczególnie agresywne i niebezpieczne dla ludzi. Posiadanie kaukaza musi, więc być administracyjnie rejestrowane. Z powodu wielkości, masywności i agresywnego charakteru psy te nie nadają się też do hodowli w małych mieszkaniach w mieście. Osoby chętne do zakupu szczenięcia tej rasy powinny najpierw zapoznać się, więc z wadami i zaletami kaukazów.

jaki powinien być wzrost owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski długość życia i krótka charakterystyka

Psy tej rasy dożywają przeciętnie do wieku 9-12 lat. Wzrost owczarka kaukaskiego jest przy tym określany nawet jako większy, niż u ras średnich i dużych. Kaukazy dodatkowo odznaczają się przy tym również mocną i ciężką budową ciała, małymi wymaganiami oraz dużą wytrzymałością i odpornością na choroby. Należy jednak brać pod uwagę, że są nieufne do obcych oraz odważne i agresywne bardziej niż inne rasy psów. Ze względu na ten ostry temperament mogą sprawiać kłopoty behawioralne. Na dodatek wysokość owczarka kaukaskiego w kłębie oraz jego masywność i bujna, kudłata sierść sprawiają, że psy te nie nadają się do hodowli w niewielkich mieszkaniach w mieście.

Jeśli chodzi o to, jaki wzrost ma owczarek kaukaski, to we wzorcu tej rasy przeczytamy, iż dorosłe psy samce kaukazy mają osiągać wzrost czyli wysokość w kłębie (owczarek kaukaski wzrost, wysokość owczarka kaukaskiego w kłębie) nie mniejszą, jak 68 cm (najlepiej 72-75 cm). Ich waga czyli masa ciała ma przy tym wynosić 60-90 kg (co najmniej 50 kg). Natomiast dorosłe suki mają osiągać wysokość w kłębie (owczarek kaukaski wzrost, wysokość owczarka kaukaskiego w kłębie) nie mniejszą, jak 64 cm (najlepiej 67-70 cm), przy wadze w granicach 50-do 70 kg (co najmniej 45 kg). Do tego długość tułowia u tej rasy powinna być o 3-8 % wyższa od wysokości w kłębie. Wyraźny dymorfizm płciowy wymusza też, by samce były zarówno cięższe, jak i wyższe oraz masywniejsze od suk, choć często mają w porównaniu z sukami krótszy tułów.

wzrost owczarka kaukaskiego (kaukaza)

Wzrost owczarka kaukaskiego – dyskwalifikujące nieprawidłowości

We wzorcu rasy owczarka kaukaskiego odnotowano, że „wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność zwierzęcia”. Choć w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się nieco większy wzrost i masę ciała u tych psów, to jednak musi być wtedy zachowana ogólna harmonia ich budowy. Wśród wad uznawanych za duże w kwestii tego, jaki wzrost ma owczarek kaukaski (kaukaz wielkość, owczarek kaukaski wzrost) we wzorcu rasy wymienia się takie cechy jak m.in.: słabe stawy i kościec, za lekka lub zbyt ciężka budowa i masa ciała, czy nieprawidłowy dymorfizm płciowy (suki są znacząco cięższe i większe od samców). Z kolei wśród wad dyskwalifikujących we wzorcu uznaje się m.in.: wyraźne wady budowy oraz wielkość, (czyli wysokość owczarka kaukaskiego w kłębie) i waga osiągające wartości poniżej określonego wzorcem minimum.

Tagi artykułu: