Udostępnij ten artykuł.

Yorki charakterystyka rasy

Yorki charakterystyka rasy

Yorki to pieski stworzone do małych mieszkań i życia w dużych miastach. Zakwalifikowane do 3 grupy FCI - grupy terierów. Według klasyfikacji amerykańskiej należa do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Wiele osób mylnie sądzi, że jest to rasa psów salonowych, które nie potrzebują dużo ruchu i najlepiej czują się w zaciszu domowego ogniska. Nic bardziej mylnego.

Yorki to psy o niespożytych pokładach energii, które bardzo cenią sobie ruch na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną. Jeżeli za oknem świeci słońce i temperatura skłania do długich spacerów, bardzo chętnie udają się na spacery po parku i bawią wraz z innymi psami. Właściciele Yorków uskarżają się jednak na ich temperament i skłonność do agresji. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Yorki pochodzą w prostej linii od Terrierów. Terriery są psami myśliwskimi, które doskonale radzą sobie w czasie polowań i posiadają naturalne skłonności do atakowania przeciwnika. Nie istnieje jedna, administracyjna teoria pozwalająca udobruchać Yorki i sprawić, żeby zachowywały się w zgodzie z naszymi oczekiwaniami. W czasie spacerów powinniśmy zwracać szczególną uwagę na inne zwierzęta oraz unikać konfrontacji z większymi psami. Yorki chętnie „rzucają” się na duże psy, co może się skończyć nieprzyjemnie dla obydwu stron. Właściciele muszą być wyczuleni na takie okoliczności i nie pozwolić psu na eskalacje agresywnych zachowań.

Zachowanie psa w domu również może przysparzać sporo problemów. Pies nie odróżnia, bowiem swoich zabawek od domowych sprzętów i często przywłaszcza różne rzeczy. Jest to szczególnie uciążliwe, kiedy mieszkamy z małymi dziećmi. Zdarza się, że psy niszczą zabawki, bądź je zabierają. Yorki nie stanowią najlepszych kompanów do zabawy dla małych dzieci. Dzieci mają skłonność do szarpania psa i znęcania się nad nim. Yorki z racji tego, że posiadają długi włos, mogą bardzo boleśnie odczuć skutki szarpania i zabawy z małymi dziećmi. Rzadko, kiedy reagują agresją wobec najmłodszych, jednakże jak zwykle w takich wypadkach obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Psy mogą, bowiem posunąć się do warczenia i lekkiego gryzienia właścicieli, w stresujących dlań sytuacjach.

Yorki charakterystyka rasy

Yorkshire Terriery pomimo swojego nikłego wzrostu są niezwykle oddanymi psami stróżującymi. Wielu właścicieli ma z tym ogromny problem, gdyż w kontaktach z obcymi zachowują się bardzo agresywnie i nie dozwalają im na pozostawanie w obrębie swojego terytorium. Psy bardzo powoli przyzwyczajają się do obcych i dopiero po kilkukrotnych wizytach są w stanie znieść ich obecność. Nierzadko nie dopuszczają, aby obcy poruszali się po domu i bacznie obserwują wszystkie osoby. Zamykanie psa w osobnych pomieszczeniach na czas wizyt gości nie jest rozsądnym rozwiązaniem, gdyż zwierzęta będą przez cały czas trwania wizyty szczekały i skamlały. W stosunku do domowników zachowują się zgoła odmiennie; są niebywale przyjacielskie, oddane i wierne. Przymilają się do właścicieli i pragną spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Nigdy nie postępują wbrew woli swojego właściciela, chociaż nierzadko można dostrzec, że ich zachowanie jest nacechowane wybitnym indywidualizmem.

Kiedy podążają za zdobyczą, bądź upatrzą cel, w żadnym wypadku nie można ich skłonić do zmiany kierunku i podporządkowaniu się woli właściciela. Bardzo uciążliwym elementem w wychowaniu Yorków jest oduczenie ich szczekania i zjadliwości względem każdego człowieka. Psy szczekają przy każdej możliwej okazji, za każdym razem kiedy ktoś zbliża się do naszego domu. Oduczenie tego zachowania jest niemalże niemożliwe, jednakże solidne szkolenie i tresura w wieku szczenięcym mogą przynajmniej w minimalnym stopniu ograniczyć te agresywne napaści. Psychika Yorków pozostaje momentami nieodgadniona i przez to sprawia, że psy te są niezwykle barwne, oryginalne i unikatowe.

Kolejną, ważną sprawą w czasie omawiania charakterystyki Yorka jest jego pielęgnacja i prawidłowe żywienie. Psy są niezwykle delikatne i bardzo łatwo można je zranić. W związku z tym właściciel powinien wykazywać szczególną troskę o ich zdrowie i dietę. Psy w żadnym wypadku nie powinny jeść surowego mięsa, czekolady i przetworzonych rzeczy. Najlepszą dlań dietą jest przetarta marchew i chude, gotowane mięso. Reszty z pańskiego stołu nie są dobrą alternatywą i mogą podrażnić wrażliwy układ pokarmowy zwierzęcia. Kupno gotowej karmy i faszerowanie psa produktami wątpliwego pochodzenia mogą skrócić jego życie o kilka lat. Właściciele muszą inwestować w karmę wysokiej jakości i co jakiś czas podawać specjalną, suchą karmę. W sklepach zoologicznych możemy nawet znaleźć specjalne serie pokarmów dla Yorkshire Terriera. Dieta czworonoga może wydawać się bardzo specyficzna i momentami przesadzona. Nie jest to jednak prawdą. Psy mają bardzo wrażliwe żołądki i jelita, w związku z czym często zapadają na choroby związane z nieprawidłowym odżywianiem. Ich leczenie jest zazwyczaj bardzo czasochłonne, a co za tym idzie drogie.

Pst rasy Yorkshire Terrier

Pielęgnacja Yorka również stanowi pewne wyzwanie. Psy muszą być regularnie czesane. Przycinanie włosa następuje zazwyczaj dwa razy do roku - w okresie wiosennym i letnim. Pies zachowuje włos na zimę, gdyż chroni go przed zimnem i pozwala na zachowanie stałej temperatury ciała. Sierść nie jest jednak jedynym elementem chroniącym czworonoga przed nagłymi spadkami temperatur, równie istotne jest zaopatrzenie jego garderoby w stosowne ubranka i sweterki, które są sporządzone z wełny i innych materiałów trzymających ciepło. Ubranka dla Yorków nie są jedynie fanaberią miłośników rasy, chociaż nierzadko zdarza się, że właściciele przystrajają pieska jak choinkę.  Małe psy powinny mieć ochronę na zimę w postaci ciepłych swetrów czy innych ubranek, które pozwolą przetrwać im najgorsze mrozy. Yorki są bardzo chorowitą rasą psów i często zapadają na przeziębienia i choroby związane z uszami.

Tagi artykułu: